Comparatii de performanta intre limbaje

Luati, comparati, comentati: http://benchmarksgame.alioth.debian.org/

Legat de PHP, is curios cand apare 8, daca o fi cu jit.
https://benchmarksgame.alioth.debian.org/u64q/compare.php?lang=go&lang2=php

3 Likes

Da. Sunt frumoase chestiile astea dar … sunt degeaba.

Cel mai bun material de constructii e granitul. Te tine o viata! Dar construim cu caramida, bca si fier
Cel mai bun material de nave e titaniul. Dar construim vapoare din lemn si fier. Si avione din aluminiu :wink:

Revenind.
Cat ma costa sa fac programul cu cerintele Y in Go si cat in PHP
Cat costa programatorii? Cat de repede ii gasesc? Cat de repede scriu programul? Cat costa serverele?

Care e T.C.O. ? This IS the question

Pentru orice faci exista o unealta potrivita si o metoda potrivita. Nu exista nimic general.

2 Likes

Am pe un client care a facut o monstruozitate monolitica in Java. Ce face, face foarte bine si foarte repede.
Dar a ajuns la momentul in care a epuizat un server cu 32 de cores si 256gb ram :slight_smile:
Si ii crapa cu out of memmory, zilnic

Si are nevoie de refractor ca aplicatia sa poata rula distribuit. Si salariile developerilor de Java care stiu asta ar depasi profiturile firmei

ps. initial sistemul era in php (5.3) dar era de 20-30 de ori mai lent si a fost rescris :slight_smile:

1 Like

@ct27stf ai citit ceva din link-ul respectiv? esti complet off-topic.

Idea postarii nu-i “x ii mai bun decat y”, ci ii un ajutor pentru ideea ta finala:

Te poate ajuta sa gasesti unealta potrivita nevoilor tale, din punct de vedere al performantei.

2 Likes

se pare ca fiecare “citeste” ce-l intereseaza :slight_smile:

in cazul meu:

Am citit … benchmark-uri standard.
Ca si cum pt a termina facultatea de informatica trebuie sa scoti timpi buni la inot in bazin olimpic
Sau performanta sexuala e direct proportionala cu lungimea membrului erectil
etc

mai pe larg (ca sa inteleaga si dakull)
nu ma incalzeste cu nimic ca ei au facut 1000 de mini programele si dupaia au facut o medie
un program face o chestie si o face bine sau nu in functie de multi factori pe care beneficiarul ii considera importanti

pot sa fac un webserver ca modul de kernel (vazut undeva pt kernel 2.x, monolitic! ceva pt embeded) dar la ce bun daca trebuie sa dau restart la masina de fiecare daca cand modific programul

2 Likes

all that I read from your comment: me me me me me

EDIT:

ca sa nu ne certam - tot ce zici este self-evident si cred ca ne-am certat destul pe forum legat de asta.

Motivul pt. care am dat like la link este din simplul fapt ca este structurat foarte ok si chiar poti invata ceva din el daca arunci niste clicuri in plus.

1 Like

Haideti, va rog, sa nu ne mai certam. Bon? :slight_smile:

2 Likes

incercam dar greu :slight_smile: ii place sa faca pe puristul :slight_smile:

eu de cate ori vad din astea (indiferent de limbaj si rezultat) tin sa evidentiez ca “performanta” nu inseamna doar un parametru
nu am contestat nimic altceva

1 Like

Ofc insa as vrea sa cred ca oricine scrie cod realizeaza asta si nu vad sensul inca unui :fire: thread care o sa se termine in, well, nimic.

Acesta este un caz un pic special pentru ca este structurat foarte ok si deja mi-a dat idei how to better benchmark production code when required.

Chiar acum ma uitam pe FB. front-end group si era un link cu React et al performance benchmarks comparate cu GIFs! bloody GIFs man! :laughing:

1 Like

No they don’t! Tu poate ai fost mai norocos si ai avut parte de medii de lucru cu oameni chiar calificati.
Eu am vazut zeci de proiecte complexe care au fost facut in X sau cu libY … pt un singur criteriu, ca benchamark-ul nu stiu de unde a zis ca e super rapid… fara pic de gandire la ce se va intampla peste 12 luni

Tocmai de aia si atata discutie, ca deja am inceput sa hate my job si I want to love my job :slight_smile:

1 Like

Well, acum iti inteleg sirul de comments, my bad dude :slight_smile: My only advice, to get back to “loving your job” - sa eviti genul de proiecte/oameni daca poti pentru ca la un mom. you just gonna go “fuck this” si gata.

toti am fost mici si nestiutori. unii invata singuri altii au nevoie sa fie invatati.
daca nu ma zbat sa ii invat pe viitori, o sa se inmulteasca

De curiozitate, ce specific are aplicatia asta de mergea asa de greu in PHP ?
Daca ar fi sa o rescrii, in ce limbaj ai reface, asa incat conditiile de viteza si memorie sa fie indeplinite ?

1 Like