Comunitati de makers

Cunoasteti comunitati de “makers” ale romanilor?

Stiu si eu cateva la nivel international, dar as prefera si unele locale, tocmai pentru ca e mai usor sa gasesti colaboratori / parteneri cu care sa te aliniezi mai bine la nivel de cultura, timezone, hangouts.

Daca nu exista, poate chiar forumul asta ar putea plusa in directia aia.

Ce înțelegi prin “makers”?

Daca e ce cred, nu cunosc. Am avut o inițiativă, chiar aici; a parut interesantă, dar nu indeajuns.

Unii le-ar mai zice “antreprenori” :slight_smile:
Pe mine ma intereseaza comunitati de persoane care dezvolta produse pe internet.

Te referi la ceva similar intalnirilor celor din comunitatea IndieHackers?

Dap, ma refer la ceva gen indiehackers.com.
N-ar strica sa existe ceva asemanator local: fie un forum, facebook group, slack workspace etc…
Insa trebuie bine moderat.

Din cate stiu, nu exista. Daca afli ceva, scrie te rog aici.

2 Likes

Ce amuzant suna asta " dezvolta produse pe internet" :slightly_smiling_face:. Se pierde comunicarea simpla si băbeasca in pofida expresiilor de dau " bine " doar ca unii sa para mai inteligenti decat sunt. La fel cum a zis si acela de mai sus cauta " makers " :slight_smile:

Pai pentru tine o sa raspund prin anologii cu tractoare, cules de porumb, carute si balegar, ca sa fie o comunicare mai “simpla si babeasca”: e vreun combinator mai smenar pe aici care mai transporta balegar cu caruta si apoi merge cu tractorul la cules la porumb?

Sari de la o extrema la alta. Daca un expert nu se poate coborâ in limbaj la nivelul de intelegere al celor mai putin " dotati" e grav.

Ok dom’le, continua sa make o bună job. Le ai cu metaforele dar nu ai social skills. Nu toate codurile necesita case sensitive :slight_smile:

singura comunitate de care stiu eu: /.
:stuck_out_tongue: