Concediere pe motive de performanta

Meh, e destu de banal si obisnuit ce descrii tu. Din diverse motive, situatia nu e roz.

In ceea ce te priveste, din ce inteleg, oamenii nu sunt multumiti de cat prestezi. Suprise, surprise :slight_smile:

Rezolvarea e evidenta, si depinde numai de tine.

Poate par lipsit de empatie, dar sincer, nu inteleg ce raspunsuri cauti pe un forum. Pararea mea e ca nu vei gasi nimic nou. Sau poate doar vrei sa iti impartasesti experiente si impresii? “Impresii de calatorii … prin viata” :grin:

Daca vrei o parere daca ti se face o nedreptate, nu te cunoaste nimeni in mod concret sa-ti spuna daca ai dreptate sau nu. Indiferent cum ar fi, nu te ajuta cu absolut nimic in relatia cu compania respectiva daca ai dreptate sau nu, nu ar schimba nimic.

4 Likes

Apropo, se intampla și la case mai mari în situații foarte delicate, nu trebuie să o iei personal.

https://twitter.com/mmitchell_ai?s=09

Intr-adevar e casa foarte mare social justice grifting-ul iar situatiile sunt comparabile. Tu intelegi multe din ce se petrece in lume Istvan, ma intreb de ce un om atat de perspicace considera pana si Spotify o tinta dificila pentru angajare. Mister total.

2 Likes

Acum aproape un an la fostul loc de munca am fost anuntat pe 31 martie ca incepand cu 1 aprilie locul meu de munca nu mai exista. Inainte cu o saptamana am primit feedbackuri pozitive si toate cele.
Cel mai simplu si until e sa treci mai departe si sa cauti altceva.

1 Like

Cuum? Vaaai, nu se poate… adica notele din facultate nu iti garanteaza succesul in viata?

Cauta-ti altceva, baga munca, invata singur (daca ai probleme de natura tehnica), sa stii ca e in regula sa esuezi, cel putin la 20-25 de ani, nu e nicio problema, consecintele sunt minime pe termen lung, frica asta de esec ruineaza oamenii, de fapt frica de a se face de rusine. Ai un pic de curaj, mai arunca-te cu capul inainte acum, mai tarziu cand vei avea alte responsabilitati nu iti vei mai permite sa risti.

TL;DR e doar un loc de munca, nu iti bate capul prea mult, vezi ce poti sa inveti din asta si baga mare

1 Like

Eu am fost foarte mediocru in facultate, am copiat la majoritatea examenelor, si n-am avut nici un job unde am fost dat afara, ci as putea spune chiar dimpotriva.

Nu am spus ca trebuie sa fie o corelatie intre performanta in facultate si performanta la job. Doar ca in facultate, tot programare se face la materiile de programare, tot ai de respectat deadline-uri. Da, nu se pune accent pe clean code si calitate, ci doar sa ai programul rulabil si sa dea outputul corect. Dar nu e chiar diferenta de la cer la pamant, doar ca lucrezi in echipa pe un proiect de vreo 1000x mai mare.

Mie la munca problemele imi erau puse mai mult pe cantitatea livrata, performanta …cel putin din ce am inteles la review, aici se ridicau observatii, chiar daca in comparatie cu alti colegi, cu nivelul lor de senioritate si cu banii pe care ii luau (gen era un tip care lua cu 50% mai mult ca mine si eu eram mentor, ala avea voie sa ceara ajutor cand nu se descurca, de la mine se voia full independenta), eu stateam foarte bine.

Mi s-a parut normal sa imi pun problema, cum poate cineva care nu e in stare sa ia o materie gen OOP, care e super de baza sa nu aiba deloc probleme la munca (capra vecinului :frowning: ). Da, la examen poate ai grile tricky, dar la laborator, nu tot cod scrii? Nu e ca si cum la facultate faci o chestie si la munca una diferita complet… ca nu preda nimeni materii de programare in COBOL sau LISP, tot java sau c++. Adica daca nu ai gandirea logica nu te descurci nici la facultate (gen fara sa fraudezi…), nici la munca… Din potriva, nu ar trebui sa fie mai greu la munca?

Simplu, e un joc al numerelor (presupunand ca esti foarte bun la ce faci si stii tot ce se cere), daca nu cunosti pe cineva din Spotify sau nu ai o strategie ca sa ajungi in vizor nu ai nici o sansa. Au 350 de mii de CV-uri si persoane posibile pentru posturile deschise, daca te pui in aia 350 de mii e simpla statistica ca ai 1:350.000 sanse sa lucrezi la spotify. Dupa daca ai noroc tot trebuie sa treci de un interviu mult mai dificil decat ce se da de obiecei cu oameni care sunt specializati pe interviuri tehnice.

@SorinL depinde de facultate, la noi la laborator asistentul se chinuia sa ruleze programele de la profesor, iar profesorul la ora ne intreba pe ce buton sa dea click ca sa ruleze codul, apoi un seminar intreg s-a uitat linie cu linie pe tabla ce face programul ca in liceu ca nu se compila… La temele de casa sistemul de corectare era automat, daca era peste n% similar codul tau cu altuia luai din start puncte minus pe temele de laborator, la fiecare laborator te certai cu asistentul ca n-ai copiat. Asistentul normal ca n-avea treaba cu 80% din ce se cerea tie. Asta nu e educatie, mai rapid inveti ceva pe youtube/google daca esti motivat.

In general faptul ca termini sau nu o facultate de info se datoreaza cunostiintelor tale de matematica, daca n-ai pasiune pentru matematica facultatea e dezastru in Romania. Asta nu inseamna ca nu poti fi un programator foarte bun fara sa stii sa rezolvi ecuatii diferentiale.

nush cum e la tine da eu n-am depus in viata mea un cv. in 99% din cazuri am fost cautat. 1% e primul job in it, unde am fost recomandat. sunt sigur ca si in companiile mari se practica recrutarea, nu sta nimeni sa caute prin mii de cv-uri depuse. doar daca angajeaza portari.

Depinde ce programezi. Daca programul ala e cu ecuatii diferentiale, discutabil.

1 Like

a imi da demisia ar fi ultimul lucru pe care l-as face in situatia asta.
ca angajator e destul de dificil sa concediezi legal un angajat, deci asta e cam principalul tau punct de negociere.
asa ca metoda standard e sa il “bully” pe angajat in a renunta singur.
daca tu simti ca au ceva personal cu tine… probabil ca asta inseamna ca nu prea iti mai doresti un viitor acolo, iar asta iti da inca un punct bun de negociere.

evident, sunt doua directii mari aici:

  • fie ai dreptate si au ceva cu tine personal, deci merita sa ii faci sa plateasca
  • fie au ei dreptate si nu livrezi corespunzator, iar asta inseamna ca iti vor incheia oricum contractul, deci tot acolo ajungi

ca idee, atata vreme cat te prezinti la birou conform orarului din contractul de munca si iti indeplinesti atributiile din fisa postului… nu te pot da afara pur si simplu.
iar daca fac asta… or sa piarda in instanta si or sa fie obligati sa iti plateasca si salariile din urma.
pot, cel mult, sa desfiinteze postul, dar e greu apoi sa angajeze alt developer in loc… si nu prea e o solutie pt ei.

ps. da, sunt / am fost si angajat si angajator, dar imi displac maxim situatiile in care una spunem in fata si alta facem in spate (o discutie onesta / transparenta si din timp ajuta mult in relatiile astea).

Pai si tu nu te poti autoevalua?

Cauta altceva care sa iti convina / placa si pleaca.

Si eu sunt de parere ca ideal ar fi o companie de produs. La outsourcing inveti mult si repede, dar nu poti aprofunda si face calitate.

2 Likes

Ok , senzatia mea e ca eu ar trebui sa fiu concediat pe motive de performanta in fiecare zi.

Nu inteleg ce fel de sef exista acolo dar efortul depus pentru angajarea unui om nou + training + learning curve poate sa ajunga lejer la salariul pe 6 luni.

Deci eu as incerca la un astfel de feedback sa intreb ce pot face ca sa redresez corabia. Daca asta inseamna sa stai 14 ore la munca ,asta e.
Daca exista o antipatie reala si nu este obiectiva evaluarea in mod clar nu ai ce cauta acolo. Depui demisia (dar nu inainte de a te pregati macar de interviu pentru ca am auzit ca sunt dificile ,nu mai zic de a avea un alt job pregatit).

De dat afara ,ca angajat nu prea e usor sa te dea afara , asta e clar.

1 Like

14 ore mereu sau pe o perioada anume?

Personal cred ca as face din asta un obicei.
Sunt într-o situație asemănătoare adică nu am livrat la timp ce trebuia livrat și am amanat rezolvarea situației.
Nu am primit niciun feedback. Dar autoevaluarea exista.

Nu pot decat sa compensez prin overtime pana când repar situația.
Poate va dura luni de zile, poate un an. Timp în care nu mai exista 8 ore pe zi…

Sau (am făcut și asta) poate sa plec în alta parte unde e mai bine. Fresh start, new learning curve.
Hint : rareori e mai bine.
Renunti la lupta și atunci te vei simți învins.

Cealaltă fata a monedei.
Dar nu e ok nici sa vina un manager la sfârșitul anului cu o evaluare proasta. Am fost în poziția respectiva și problemele de corectează pe parcurs, constant nu la finalul anului.

Trebuie acum sa ceri feedback săptămânal.
Era treaba lui sa iti ofere( de asta exista management, nu pentru titlul din organigrama).

Evident prefera sa dea un feedback negativ dar care ma întreb dacă mai poate fi constructiv. Poate chiar nu mai sunt șanse de recuperare.
Daca nu exista nicio cale de a avansa, după o discuție sincera cu managerul tău nu poți decât sa aplici planul B
Pregătire de interviu și alt job, apoi demisia.

Noroc în orice decizie ai lua.
Probabil pare o mare drama dar va fi o lecție bună pentru viitor oricum va evolua situația.

Pai si poti fi productiv la mai mult de 50 de ore pe saptamana? De curiozitate, ce experienta ai si venit de te poti acomoda asa usor cu 14 ore? Am stat si eu vreo 3 luni zilnic 12 ore, dar simteam cum imi pierd sanatatea mintala, intrii in lumea ta. Si plus ca daca stai toata ziua si codezi in mare cam acelasi tip de taskuri, cand mai ai timp sa si inveti lucruri noi? Sau e pe bune “mitul” ala ca un side efect al meseriei astea e ca nu ai viata sociala?

Depinde de priorități.
Nu poți sa ai și viata sociala, sa și excelezi la job și sa și înveți lucruri noi.

Sau ma rog… Eu nu pot.
Mai trebuie sa faci și sacrificii.
Mulți oameni au lucrat 10-15 ani foarte intens și apoi s-au retras din IT. Exista și la noi tendința asta de Financial Independence Retire Early.

Bineînțeles nu au stat sa aibă viata sociala la 20ani ci au preferat la 35 sa își controleze viata.
Alegerile le facem fiecare.

Dar nu mai bine cauți să faci ceva ce îți place ? Înveți mult mai ușor ceva ce te interesează decât ceva ce nu îți oferă satisfacție.

Singur nu ajungi departe în special pe proiecte mari, ai nevoie de ajutor, mentorat și colaborare. Nu trebuie overtime, trebuie să te folosești de timpul celorlalți când dai de probleme. Dacă nimeni nu știe ce să facă e clară treaba.

Cel mai mare atu e să fii egoless developer, să spui chiar tu dacă nu știi să faci ceva decât să te chinui și să faci ceva mult mai complex decât trebuia în mult mai mult timp doar ca să fii smart.

2 Likes

asta nu mai suna deloc a programare, ci mai mult a sclavie. 14 ore pe zi la locul de munca inseamna ca nu mai ai timp si de altele (cum ai spus si tu) si vei deveni pe bune sclavul acelui job, vei ramane ancorat doar acolo, fara sa-ti mai permiti sa inveti si chestii noi, sa lucrezi la proiecte personale, sau sa-ti recreezi creierul in orice alt fel. Daca asta inseamna sa stai 14 ore la munca, nu stai, pleci.

Nu cred ca dupa ce primesti mesajul ca “trebuie sa pleci”, te duci sa ceri feedback si intrebi “ce ar trebui sa facem sa imbunatatim situatia?” asta nu e treaba TLului/managerului/etc, sa ‘indrepte’ si sa atentioneze programatorul cand vede ca o ia pe aratura? Cand deja primeste mesajul de mai sus, nu-l pune sa mai ceara “o sansa” pentru ca e clar ca din X motive nu mai e dorit acolo, si nu e neaparat profesional.

2 Likes

In Romania ar trebui sa fie usor sa dai pe cineva afara in urma unor rezultate slabe daca cunosti legea si respecti “prerequisites”. Trebuie sa fie clar descris procesul de evaluare, angajatul sa ia la cunostinta acest proces, sa aiba o evaluare proasta care sa il plaseze in range-ul de “dat afara”. Firmele au juristi care ar trebui sa asigure ca procesul asta se desfasoara in interestul firmei.
Merita sa stai intr-un asemenea mediu in care nu esti apreciat cand ai oferte la salariu mult mai mare in alta parte? Eu recomand sa pleci, dar inainte de asta sa intelegi bine care sunt motivele de nemultumire din partea managerului/TL-ului, avand in vedere ca au fost mai multe sedinte in urma carora ti s-a reprosat o performanta slaba. Poate e ceva de corectat…
Oricum, nu te descuraja, ramai optimist, poate ai nimerit un manager slab. Sa fii atent in cariera sa ajungi in echipe conduse de oameni competenti, nu tolera prea mult un manager slab sau mediocru.

2 Likes