Concediu sabatic

Mie-mi pare ca lumea devine nu doar mai “dumb” ci si mai “lazy” iar concediul sabatic e doar o scuza.

Cartea asta pe care am folosit-o drept referinta pentru multe dintre proiectele pentru blog a fost scrisa in timpul unui an sabatic: Computational Physics (cambridge.org)

Nu stiu daca autorul ar putea fi etichetat ca ‘dumb’ sau ‘lazy’.

4 Likes

Citind despre tiparele comportamentale ale generatiilor Z sau X sau care mai sunt astia de 10-13 ani, as zice ca dumb&lazy este o caracteristica absolut normala. Insa sa nu uitam ce perspective imense au la indemana, lucruri inimaginabile acum 30-40 de ani.

Hai bah… sa va invat eu toate alea? Fii atent, faci un copil si iti iei concediu de crestere copil fix asa: mama copilului un an sau un an jumate cat sa il alapteze, dupa aia iei bona sau il dai la cresa si stai si tu intre 6 si 12 luni acasa si cu bani de la stat :heart:, exista parca un plafon maxim de 8500 de lei, dar e meeeega ok.

In felul asta iei 2 iepuri deodata: ai un urmas pe care sa il inveti programari din alea + concediu. PARDON, 3 IEPURI ca mai recuperezi din banii aia multi dati la stat.

2 Likes

Autorul respectiv a lucrat la ceva ce il pasiona, practic a schimbat jobul. Alti 99% au frecat menta.

1 Like

vad ca comunismul e puternic in unii, oamenii muncii, “noi muncim noi nu gandim”, statul are tot interesul sa muncesti mult, iti i-a 50% din munca, si cand te retragi din munca la 60+ ani can esti vai de capul tau, atunci pesemite ar trebui sa te bucuri de viata, cand de abia poti sa stai in picioare 15 min.

Unii muncesc asa mult isi i-au BMV si ceasuri si haine scumpe, si pt ce? sa fie cel mai bogat din cimitir?

1 Like

Pana si chestia aia cu ‘frecat menta’ e relativa.

Daca o sa raman fara contracte la un moment dat, o sa-mi iau si eu niste luni libere. Poate un an.
O buna parte din timpul obtinut o sa frec menta cu asa ceva:

O sa mai frec niste menta lecturand chestii care ma pasioneaza, si poate o sa mai frec niste menta pe ceva proiecte open source.

Din perspectiva unora e frecat de menta, din perspectiva altora e ‘a trai’, ceva libertate, etc.

3 Likes

Wanna debate the point? Vad 2-4 lucuri problematice in propoziția asta :man_shrugging:

Stai liniștit, că noi reinventăm roata.
Mergi în zonele rurale din România și o sa vezi câte familii au pe cineva cu ajutor social, iar soțul investește la păcănele.
Acolo toată lumea e în concediu sabatic.

Legenda spune ca protagonistul din video, inca zboara, si in ziua de azi.

Protagonistul din video sunt eu. Intr-un sens se poate zice ca inca zbor si in ziua de azi, dar zborul ala a durat doar cam o jumatate de ora sau o ora in plus fata de ce e in video (mi s-a blocat GoPro-ul, de-aia e intrerupt).

Inca acolo deltaplanul nu era ajustat pe gusturile mele, era mult prea tensionat, plus ca a fost o zi cu turbulenta destul de zdravana… dupa ce am aterizat de-abia puteam sa stau in picioare :slight_smile:

5 Likes

Offtopic, cordelina aia e singura chestie in care stai agatat?

1 Like

In general in aviatie se folosesc metode redundante de siguranta (de exemplu chiar in punctul de agatare exista doua bucle separate, daca una cedeaza, intra cealalta in actiune), sau exista supra-dimensionare.

In cazul ‘bridei’ nu e cordelina de-aia simpla si subtire, e altceva si rezista la multe tone tractiune. E foarte probabil sa cedeze altceva prima oara daca cumva reusesc sa solicit deltaplanul in halul ala.

Treaba e calculata si testata sa reziste la minimum 6G pe incarcare maxima (tinand cont de greutatea mea, probabil merge spre 10G).

Daca totusi ceva cedeaza si nu mi-am pierdut cunostinta de la Gurile alea multe, am parasuta de siguranta.

PS Foarte multe dintre accidente se intampla pentru ca se neglijeaza verificarea inainte de decolare, un exemplu fiind stupida ne-acrosare. Serios, un procent bun dintre accidente e pentru ca pilotul uita cumva sa se acroseze si nici nu verifica.

2 Likes

cele 2 bucle sunt legate in acelasi loc?

Nu. Una e cu suspensie pe turn, pentru a facilita manevrarea, una e cu suspensie pe chila.

Treburile astea sunt gandite de ingineri in foarte mult timp, plus ca s-a adaugat ‘trial & error’ de zeci de ani.

PS: Exemplu de carabiniera folosita in deltaplanism: AustriAlpin Tropos Hang Gliding Carabiner (each) - Cloudbase Paragliding

Rezista la peste trei tone!

You mean like this: https://www.youtube.com/watch?v=dLBJA8SlH2w ?

Da.

Se stie ca e o problema, exista proceduri dinainte de decolare de verificare, atat de catre pilot cat si de catre cineva care asista si totusi se intampla des fata de alte accidente. Posibil si pentru ca ‘alte accidente’ nu se intampla asa de des.