Condiții contractare credit

Stiu ca nu are legatura cu PFA-ul (daca credeti ca poluam topicul, rog un moderator sa-i faca split), dar are legatura cu creditele: angajat la propria firma, vechime firma 12 luni, la fel si vechimea ca angajat la firma. Care-s sansele sa-ti accepte un credit? Ati fost vreunul in situatia aceasta?

Era o vreme când făceam dosare de credite și nu-mi aduc aminte să fi contat vreodată vechimea firmei.

Asta se întâmpla prin 2005-2006, iar băncile cu care lucram noi țineau cont de:

  • vârstă;
  • proprietăți curente (mobile/imobile);
  • starea civilă (soț/soție și copii);
  • dacă ai alte credite; dacă da, cât înseamnă din venitul tău;
  • vechimea totală în câmpul muncii;
  • vechimea la locul curent de muncă (minimum 6-12 luni)
  • vechimea la adresa curentă
  • datorii neachitate (dacă ești în CRC/CRB)
  • etc

(sunt în ordine aleatorie)

Toate astea aveau câte un punctaj, iar tu trebuia să aduni minimum X puncte.


Ca angajat, te duci cu o adeverință de venit pe care scrii numele firmei și un număr de telefon. Probabil o te sune banca, o să te întrebe dacă ești un angajat model și cam asta e :smiley:

Multumesc pentru raspuns. Intotdeauna am avut impresia ca bancile verifica (vechime, cifra afaceri, profit, daca cel care ia creditul ca angajat e chiar proprietarul) si firma unde lucrezi. N-am luat niciodata credite, de aici si experienta “vasta”. :slight_smile:

Daca este asa si in prezent (precum spui tu), atunci cei cu PFA sunt discriminati.

verifica firma in cazul unui credit pe firma, leasing etc, altfel… vor doar sa stie ca ai contract de munca pe perioada nedeterminata.