Conexiune laptop - monitor, windows 10

Încerc fără succes de câteva zile să conectez un laptop la monitor și am cam epuizat toate ideile.

Laptopul se poate conecta doar prin iesire hdmi.
Windows 10 e proaspăt instalat.
Am incercat cu două monitoare diferite.
Laptop-ul are o placă video Intel și una dedicată, gtx 1660 ti.

Am sucit setările în fel și chip, atât la windows, cât și la nvidia control panel.

Orice am făcut, laptopul vede monitorul, însă acesta nu detectează laptopul.

Ce am observat ciudat:

  • se poate ca monitorul să aibă imagine, însă numai la rezoluție 1024x768
  • monitorul a afișat imagine o dată și la 1920x1080, însă pentru câteva secunde, după care nu s-a mai întâmplat

O informație care ar putea fi utilă, în device manager, la monitoare, apare numai Generic PnP Monitor.

Ce poate fi?

Am mai văzut comportamentul ăsta la video proiectoare.
Încearcă cu o altă mufă de intrare la monitor? Adică să pui un adaptor hdmi to something. E vechi tare monitorul?

Poti sa dezactivezi placa video integrata din BIOS si sa testezi fara ea ?
Posibil sa gasesti si setare pentru multiple monitors (on/off) tot in BIOS.

O să mai mă uit în BIOS, deși cred că observam până acum.

Am testat 2 monitoare, unul mai vechi, care se conectează vga-hdmi cu adaptor, și unul mai nou, care se conectează fie cu cablul de mai sus, fie cu cablu hdmi-hdmi.

Ambele monitoare funcționează normal la alt laptop, tot cu windows 10.

Cu alte cuvinte, cablul HDMI e bun.

Ai incercat cu driverele video ale producatorului sau cu cele de la intel/nvidia?
Ai incercat cu un TV?

Ai mai putea testa cu o distributie linux live, sau sa mergi la un showroom (altex, etc) unde sa probezi mai multe modele de monitoare, poate gasesti un tipar.

Cateva idei: am avut un hp care nu scotea video pe vga decat daca era conectat la priza. Alt caz, cablul hdmi, era bun la DVD dar nu ducea laptop-monitor. Alta problema poate fi rezolutia, dar poti testa intrand in Safe Mode. Daca ai un driver cu problema, tot SafeMode e solutia. Intai fii sigur ca hardware-ul e ok.

Nu vreau să poluez subiectul lui @George_Ilie dar am o problemă similară. Am avut lipsa de inspirație să instalez FIFA crackuit de pe torente după care am primit un blue screen de toată frumusețea inițial în timp ce foloseam pycharm, după care de fiecare dată când conectez un monitor prin hdmi: APC_INDEX_MISSMATCH igdkmd64.sys
Am rulat antivirus, anti malware, dezinstalat/instalat drivere video, nimic. Am rulat ceva tool de restore health la ceva imagine, nimic. În safe mode nu îmi dă eroarea asta. În ultima instanță mă gândesc să înlocuiesc manual acel fișier de la o instalare fresh, dar trebuie mai întâi să văd ce rol are acel fișier.

Bineînțeles că nu am backup pentru că nu am mai lucrat cu chestii dubioase de foarte multă vreme. A fost o excepție a excepției asta. Am dezinstalat deja jocul și am instalat unul cu subscription cumpărat.

Idei?

Încă n-am reusit sa conectez un monitor la laptopul ăsta, dar am niste informații noi.

Am incercat sa conectez 3 monitoare diferite, dar niciunul nu a mers.
Cel mult a mers sa pun rezoluția de 1024x768 pe monitorul extern, si asta temporar.

Am mai incercat sa vad daca pe ubuntu se conectează, însă nu e nicio diferență față de windows.

Placa video care se conectează la monitorul extern este nvidia gtx 1660 ti.

Am activat și dezactivat fast boot în BIOS, fără vreun efect.

Singurul lucru pe care nu l-am încercat este să testez un monitor extern care are frecvența de 144hz, la fel ca cea a laptopului.
Aveti vreo sugestie?

Posibil refresh rate. Sa fie ceva ciudat la driver. Încearcă sa fortezi 59 sau 60hz si sa vezi cat poti creste de la 1024

Am încercat.
Iar la driver, mă îndoiesc să fie o problemă și la windows si la ubuntu.

La ubuntu ar trebui sa ai driverul de la Nvidia. Am avut si eu probleme si instalrea driverului a ajutat.
Nota ca eu am incervat sa conectez monitorul prin hdmi si dupa ce inchideam capacul de la laptop ba nu se mai vedea nimic, ba imaginea era corupta.

Verifica dacă placa video poate citi informațiile EDID despre monitor

Înainte sa încerce comunicarea cu device-ul se interoghează capabilitățile lui și pe urma se ia o decizie cu privire la rezoluția folosită. Dacă nu se găsește o varianta optima se face fallback la 800x600 sau 1024x768.

Posibil sa fie o problema pe partea asta de comunicare. Sunt descrie in articolul WP utilitare care poți folosi sa citești informațiile respective.

Bună sugestia. Am găsit un utilitar și am verificat.
Le găsește pe toate și citește și EDID.

Am testat și cu un linux, însă tot fără succes.
Însă chiar voiam să testez un alt monitor și cred că la Altex e o idee bună.

Mufa aia HDMI din laptop pare busita. Ai posibilitatea sa incerci un adaptor hdmi to dvi / vga ?

Am avut 3 cabluri. Unul direct și două cu adaptoare diferite.

LE: portul hdmi al laptopului ar putea avea probleme poate.
Mai mă uit să văd ce porturi mai are.

Aș putea să încerc un adaptor USB-C to HDMI?

Just saying…

(Via Funny dev related stuff - the chill corner)

joker

2 Likes

numai ca nu prea mai este valabila in 2021. Recent am instalat driverul pe Ubuntu(PopOS vine cu el defalut) si a fost ca pe Windows :grin:

Update la BIOS ai încercat ? La HP Elitebook am avut probleme de genul.

Pe dock Thunderbolt de la Dell mergea (după ce ai dat acces la TB), pe mufele integrate nu vroia nicicum să meargă.

Am avut și dock-uri usb-c de la Dell cu care mergea dar mai dădea BSOD la conectare câteodată.

Poți încerca un adaptor de genul, emag și retur dacă nu merge. Atenție la faptul că USB-C nu e egal cu Thunderbolt chiar dacă e aceeași mufă.

Eventual vezi că driverul de la Nvidia nu îl iei de pe nvidia.com ci de pe site-ul producătorului laptopului.