Conferința Microsoft - toamnă 2014: Lansare Windows 10

La conferința de azi cică se va anunța Windows 9. Printre zvonuri se numără și:

• Renunțarea la orice altă particulă după Windows. Adică următoarea versiune nu va fi Windows 9 ci va fi… Windows.
  • Notification Center
  • Multiple desktops
  • un meniu nou de start

șamd.

Câteva link-uri:

http://techcrunch.com/2014/09/29/microsoft-will-start-to-explain-the-future-of-windows-tomorrow-morning/

Voi cum v-ați împăcat cu Win8 și 8.1?

1 Like

M-am impacat asa de bine incat am decis sa renunt complet la el si sa trec pe toate computerele pe Ubuntu. Si ce decizie buna am luat. Iar legat de noile features nu cred ca aduc nimic nou la masa sau ceva care sa impresioneze. Totusi am sa ma uit la Keynote daca va fi livestreamed.

1 Like

Ai trecut pe ubuntu din cauza windows 8? :flushed:

Am luat decizia asta pentru ca nu am vrut sa imi bat capu cu configurari de putty, vagrant samd. Acum vorbind in general nu am doar o problema cu Win8 ci cu Windows in general. Legat de Win8, eu nu am avut experiente prea bune cu el, in sensul ca l-am instalat pe mai multe computere si parca mergea prea greoi (Windows cu licenta si computere cu destul firepower).

2 Likes

Mie mi se pare ca se misca mult mai bine decat Windows 7, dar eu il folosesc pentru jocuri si filme/seriale. Cand am vrut sa lucrez pe el a fost greu, dar asta e din cauza naturii uneltelor, nu a sistemului de operare.

Astept din noul Wndows multiple desktops. Am auzit ca va fi free pentru cei cu windows 8.

1 Like

Si eu ma pregatesc sa fac saltul de la XP direct la… Ubuntu sau alt Linux. Unde ai avut probleme cu migrarea la Ubuntu, ce aplicatii iti lipsesc de pe Windows ?

Sincer in afara de Winamp, KMplayer, Evernote (care imi placeau ca si UI) si lipsa completa a Photoshop-ului (da mai fac una alta prin PS) nu duc lipsa de altceva. Ubuntu a adus cu el o multime de chestii bune. Terminal si am spus tot.

Legat de migrare nu am avut probleme pentru ca am toate fisierele in cloud, nu mai fac greseala sa tin nimic local fara un backup in cloud pentru ca am pierdut deja 3 hardiskuri din cauza bad-urile si pentru ca Windows-ul face urat cand da de sectoare proaste, comparativ cu Ubuntu care se comporta mult mai bine.

2 Likes

negativ

• dupa cateva zile cu Win8.1 deja Metro devine irelevant doar o mica nuisance cand duci mouse-ul unde nu trebuie
  • ribbon crap este oribil insa util - ciudat I both hate it and find it useful

pozitiv

• in schimb search-ul este util practic am renuntat la Alt+Space/Finder win replacements
  • runs Fallout 3 so who cares in the end?
2 Likes

Imi place Windows 8.1 cel mai mult dintre toate versiunile de windows, si am invatat sa il customizez exact pe placul meu si sa ignor partea metro.
Abea astept Windows 9 :slight_smile:

1 Like

Două chestii de notat:

1. Nu există un livestream ( 1, 2 )
  • Este un „technical preview”. Asta înseamnă că sunt șanse destul de mici să vedem (multe) schimbări de interfață.

1 Like

Windows 10 is the official name for Microsoft’s next version of Windows :slight_smile:

si liveblog aici: http://live.theverge.com/microsoft-windows-9-event-live-blog/

1 Like

Următoarea versiune se va numi windows 10 :confused: Microsoft OSX?!

Încă mai sper să nu se mai permită aplicațiilor să fure focus-ul altor aplicații…

Am urmarit si eu live blog-ul si noul Windows 10 e awesome ! :smile:
Abia astept sa intru in programul Insider, program care mi se pare cel mai destept pas pentru finalizarea rapida a produsului final :smile:

sa inteleg ca ar trebui sa sara peste 10 ca sa nu fie acuzati ca fura de la apple.

da, e ciudat ca sar peste 9. dar in fond ma intereseaza mai mult cum se misca decat cum se cheama.

Q: Now it’s Windows 10, will we see future versions named after big cats?

rili?

• sper ca noul meniu de start să fie opțional (chiar sunt singurul căruia îi place pagina de start din Win8?)
  • A apărut ceva de genul Expose din osx :confused:

imi place solutia care-au gasit-o pentru fostu metro (stiu ca nu se mai cheam asa).

2 Likes

Lovely:

Surely the crowd-pleaser at today’s event, Microsoft’s Joe Belfiore unveiled Windows 10’s biggest improvement yet: the command prompt. Your mom is probably very excited to hear about it. Power users will now be able to use CTRL+V to paste in directories, which is actually a welcome change.

via le verge

1 Like

Toată prezentarea:

@dakull trebuie să recunoști, este o inovație! Cine s-ar fi gândit?! :blush:

S-a lansat și Insider. Se încumetă cineva să instaleze pe PC-ul principal? :sunny: