Conferința Apple - Octombrie 2014

Se poate viziona aici http://www.apple.com/apple-events/2014-oct-event/

Merge OK…ish cu VLC pe URL-ul ăsta (întâi download și deschideți MOV-ul în VLC).

Evident că iOS 8 a fost instalat de toată lumea, inclusiv de utilizatorii Android și Symbian, depășind până și viteza luminii, utilizatorii au fost super mulțumiți și nu au fost probleme. Doar că iOS8.1 se lansează luni :dash:

Azi se lansează OSX Yosemite și iWorks (chiar, folosește cineva iWorks? )

S-au mai anunțat și:

iPad Air 2

• evident că e și mai subțire decât anteriorul, 6mm; mă aștept ca în următorii ani să se lanseze primul iPad de -5mm - aia va fi o adevărată realizare!
  • are un ecran anti-reflex! După ce și-au bătut joc de industrie timp de mai bine de zece ani cu căcaturi glossy, se trece la chestii utilizabile! Yay!
  • are și touch id, retina display mai retina, cameră mai bună, wifi superior
  • pleacă de la $500 (16Gb) $600 (64Gb) $700 (128Gb)

iMac

• retina display de 27 inch!
  • mai subțire, consumă mai puțin, bla bla
  • costă $2500 și e disponibil de azi.

Mac Mini

• procesor mai rapid, wifi mai bun, mai thunderbolt-ish.
  • costă $500, disponibil tot de azi.

Tot evenimentul este disponibil aici:

Mac Mini e decent. Upgrade hardware la reducere de pret. Recunosc ca imi place 5k iMac dar 2500 dolari… myeah right.

Refreshing for OSX now.

Eu folosesc frecvent Keynote si Pages. Pentru prezentari si documentatii sunt perfecte.

Pe Mac suita Office este mizerabila, la fel cum iTunes Windows este cel mai oribil program.

@neamtua, poti sa iti instalezi ultima versiune de Yosemite Public Beta. Este la fel cu cel pe care o sa-l puna mai tarziu in App Store.

Prefer sa ii dau direct update din store. Mi-e lene.

M-am riscat sa fac upgrade via Mac App Store. Exceptand faptul ca a stat vreo 10 minute la final-ul instalarii (dupa reboot), ce mesajul care zicea a mai ramas 1 minut, totul e ok dupa upgrade. A trebuit doar sa [re]instalez Java ca sa mearga IDE-ul.

In rest, astept cu interes articolele de specialte despre bendgate-ul iPad Air 2 si sper sa lanseze un Cinema Display cu matricea din iMac-ul Retina intr-un viitor apropiat (cel mai probabil in primavara lui 2015).

Cat despre iWorks, si eu mai folosesc Pages si Numbers din cand in cand. Am incercat Office for Mac care e o mizerie terebila (Word, Excel pentru iOS sunt mai ok decat cele disponible pe OS X). Pentru documentele venite de pe PC/Linux am si LibreOffice la indemana (sta cel mai bine la capitolu compatbilitate/conversie pentru documente).