Conferința Apple WWDC - iunie 2016

Luni, 13 iunie începe WWDC. Va fi disponibil un stream începând cu ora 20 și va funcționa doar pe Ms Edge și pe dispozitivele Apple (iOS, MacOS etc).

Evident, se vor anunța producții record la hectar: iOS are cea mai mare rată de adopție, ultimul OSX e cel mai cel etc. :slight_smile:

Ce se zvonește că se va anunța?

  • iOS 10
  • Siri SDK
  • OSX 10.12
    • Siri pe OSX
  • Apple Music revamp

Fiind o conferință a dezvoltatorilor, sunt șanse destul de mici să se anunțe hardware nou.

Mai e cineva încântat de astfel de evenimente?

3 Likes

Not me…

Maratonul anual de stand-up comedy de la Apple? Cum să nu fiu încântat?! :smiling_imp:

2 Likes

Se zvoneste pe site-uri gen MacWorld sau MacRummors ca vor lansa noul MBP. Sa vedem…

A început. Yay!

Sesiunea „ne-au murit lăudătorii”

  • 2.000.000 în app store și 130.000.000.000 download-uri;
  • $50.000.000.000 plătiți programatorilor.
  • cam atât. Mă așteptam la mai multe.

Noutățile din Watch OS 3

Mi se pare unul dintre cel mai inutil dispozitiv scos vreodată de cineva; cred că e la fel de util ca o mașină de mototolit ziare. Este un subiect complet neinteresant, deci nu sunt foarte atent la ce se prezintă aici. Cu toate astea, am prins câteva noutăți:

  • Control Center (similar cu cel din iOS);
  • poți răspunde la mesaje direct de pe ceas;
  • concurență pentru Runtastic & co: poți face share la activități (și îți poți provoca prietenii);
  • ceasul face tracking și celor cu handicap locomotor. Ei se laudă că au făcut o grămadă de studii. Eu îmi aduc aminte că la fel au zis și la earpods, care sunt o porcărie :smiley:
  • pentru că sunt atât de inovatori au băgat și o aplicație pentru… respirație.

Dev

  • Apple Pay merge și pe ceas
  • Game center
  • preview este disponibil azi, în toamnă se lansează.

tvOS

  • 1300 canale video;
  • 6000 aplicații disponibile;
  • telecomanda e disponibilă și ca aplicație iOS;
  • siri caută prin peste 600.000 filme și seriale; mai nou știe să caute și pe youtube;
  • a feature that we call single sign on. Cât de original :smiley:

Dev

  • Photo kit - icloud photos & videos
  • Homekit - controlează dispozitivele smart din casă
  • preview este disponibil tot de azi, în toamnă se lansează final.

OSX

  • se redenumește în macOS Sierra.
  • Autounlock - îți permite să deschizi mac-ul fără parolă (cu ceasul)
  • Universal Clipboard - cred că asta e utilă: îți sincronizează clipboard-ul între dispozitive;
  • Optimized Storage - îți pune în iCloud fișierele folosite mai rar, astfel încât să nu ocupe spațiu.
  • Apple Pay on the web - vei putea plăti la unele magazine online cu apple pay. Chestia asta mi se pare foarte tare.
  • Tabs - toate aplicațiile vor suporta tab-uri.
  • Picture in picture - poți rula un film PiP, indiferent de desktop-ul pe care ești.
  • Siri e pe mac
  • preview este disponibil tot de azi, în iulie se lansează public beta iar în toamnă se lansează final.

Va fi disponibil doar pe mac-urile mai noi de 2009

iOS 10

  • Un nou lock screen; telefonul se trezește singur atunci când îl ridici de pe masă.

  • un nou Control center (permite și swipe stânga/dreapta pentru mai multe opțiuni:

  • Siri are un API și poate fi integrat în aplicații.
  • Quick type - analizează textul și îți oferă autocomplete în context.
  • Photos - face/object/scene recognition pentru pozele din telefon.
  • Maps a devenit mai deștept: ține cont de calendar, de ce obișnuiești să faci zilnic la ora respectivă (liniștitor!) etc;
  • Maps are și el un API;
  • Apple music:
    • 15 mil abonați
    • Redesign al aplicatiei de muzică. Yay! Sper că vor face ceva și în privința iTunes…
    • lyrics

  • Phone
    • un API pentru a parsa numere de telefon;
    • un API ce permite aplicațiilor VoIP să se integreze mai bine cu iOS;
  • Messages:
    • link-urile vor avea preview inline.
    • Emoji sunt ceva mai integrate în mesaje.
    • bubble effects - Yahoo! Messenger își vrea efectele înapoi!
    • API și pentru mesaje. Sunt curios dacă vor permite și parsarea mesajelor prin API

Disponibil pe iPhone 5+ de azi (preview) si din toamnă (public)


Swift on iPad!

Un playground în swift ce rulează pe iPad. Aș zice că ne îndreptăm cu pași repezi spre dispozitivele iOS capabile să compileze aplicații iOS. Ceea ce ar fi destul de meta :smiley:

Din prezentare arată mai mult a scratch, dar este un început bun pentru cei ce învață programarea.


PS: mi se pare mie sau Tim Cook e ceva mai lejer pe scenă decât era în urmă cu 1-2-3 ani?

5 Likes

Nota 10 pentru rezumat, m-ai scutit de mult timp alocat aiurea! Incepusem sa-l urmaresc si eu de pe la jumatate… si cand am vazut ce “feature”-uri prezinta (gen emoji & bubble effects), am lasat balta stream-ul.

De departe una dintre cele mai proaste conferinte Apple.

Alte puncte care sunt în legătură cu WWDC (nu ştiu dacă au fost şi prezentate, că le-am văzut în ştiri):

The Apple File System (APFS) is the next-generation file system designed to scale from an Apple Watch to a Mac Pro. APFS is optimized for Flash/SSD storage, and engineered with encryption as a primary feature. […] APFS uses a novel copy-on-write metadata scheme to ensure that updates to the file system are crash-safe.

  • o nouă strategie legată de AI + mai multă deschidere către third-parties

[…] Apple also said it was opening up many applications to outside developers, including its messaging platform iMessage, Maps and virtual assistant Siri, a departure for the company, which in the past has kept these systems tightly controlled. […] For Apple, more AI and more integrations with third party services will mean less fatigue for consumers, who are already overwhelmed with too many apps, too many devices, and too much data. Ultimately, artificial intelligence behind-the-scenes could make it easier for users to organize their ever-growing photo collections, communicate and use online services more efficiently and toggle less between devices.

1 Like

Am văzut și eu mai devreme știrea legată de FS și nu știu ce să zic… Încă mai sper la un FS deschis, cross platform, fără limitări reale… Poate prin 2025, după ce crapă și Satya și Cook :dagger:


Referitor la API-ul mesajelor, mi-ar plăcea să văd cel puțin două lucruri:

  1. Integrarea altor aplicații în UI-ul mesajelor. Folosești facebook messenger (sau whatsapp sau orice altceva)? Perfect, nu ai nevoie de aplicație dedicată. Eventual aplicațiile dedicate nu vor face decât să augmenteze aplicația de mesaje existentă.
  • Permiterea aplicațiilor să parseze conținutul mesajelor. De exemplu, primesc mesaj de la ING cu ce plată am făcut. Aș vrea ca YNAB să parseze respectivul mesaj (automat sau nu) și să înțeleagă că am plătit suma X către vânzătorul Y și că mai am Z lei în cont.

Pe de altă parte, sunt destul de indecis dacă punctul doi ar fi o idee bună sau nu, pentru că ar deschide o lume nouă a abuzurilor și a scandalurilor legate de privacy…

2 Likes

Swift playground: https://www.apple.com/swift/playgrounds/

iOS 10 Humain Interface Guidelines: https://developer.apple.com/ios/human-interface-guidelines/

Alte articole (voi edita acest post cu alte articole interesante găsite):


PS: chiar dacă nu sunt neapărat fan sau utilizator Apple, consider că toate aceste conferințe (Apple și MS) sunt utile pentru că ne arată cam ce urmează în viitorul mai mult sau mai puțin apropiat. La o adică, tot ce e nou și inovativ pe un OS va fi, cu siguranță, nou și inovativ și pe cel mai avansat OS din lume :smiley:

1 Like

Long time ago Apple almost used ZFS (awesome read):

http://dtrace.org/blogs/ahl/2016/06/15/apple_and_zfs/