Conferinţa Microsoft Ignite 2016 (26-30 septembrie)

Deoarece doar conferinţa Build 2016 nu a fost suficientă pentru miriadele de anunţuri şi schimbări ce au loc o dată cu înfocata metamorfoză Microsoft, săptămâna aceasta are loc conferinţa Microsoft Ignite 2016.

Primele anunţuri pe care le-am prins (din zbor):

  • Development:
  • support mult mai bun Docker cu extension and tools pentru Visual Studio
  • debug sub Windows în Visual Studio a unui web app care rulează într-un container Docker pe un Linux
  • Xamarin cloud testing demonstrat cu Samsung Galaxy Note 7
  • Cloud - Azure:
  • 34 Azure regions (cică 2x faţă de AWS) printre care merită enumerate 4 noi din Europa: Germany Central (Frankfurt), Germany Northeast (Magdeburg), UK West (Cardiff), UK South (London)
  • aici merită menţionat faptul că cele două regions din Germania sunt complet operate de către Deutsche Telekom prin subsidiara T-Systems, pentru un plus de garanţie că datele nu trec oceanul
  • Alerts, App Insights, Metrics, Diagnostics unificate în acelaşi loc
  • new Azure Security Center
  • Windows Server 2016
  • a fost lansat oficial
  • va fi disponibil, începând cu luna octombrie
  • apare şi versiunea Nano Server (evident fără GUI), care are 5% din mărimea Windows Server Core

Să vedem ce mai urmează…

1 Like

Păi cred că Windows Server & Docker e o veste destul de mare ce trebuie semnalată corespunzător. :slight_smile:

Dar îmi place marketingul agresiv al MS: în ciuda faptului că am câteva feeds despre Windows nu am observat vreo mențiune despre Ignite…

1 Like

Save the best for last :wink:

Urma un edit cu share-ul către post-area lui @horia141 (am primit update-ul lui, după primul submit), dar am vrut să adaug și un tl;dr, după ce citeam mai multe despre, dar n-am reușit în răgazul de 15min. :slight_smile:


Câteva idei de am prins despre Windows Server 2016, în contextul Docker:

  • oferă suport pentru Windows-Containers care pot fi administrate prin Docker Engine
  • din câte am înțeles (nu bag mâna în foc) Windows-Containers diferă de Docker-Containers, deși similare
  • ca o alternativă, se oferă Hyper-V-Containers, care și aceastea pot fi administrate prin Docker
  • din câte am înțeles acestea folosesc virtualizare prin Hyper-V și sunt mai bine izolate decât Windows-Containers, în detrimentul mai multor resurse consumate (parcă sună similar cu LXC)
  • cele enumerate sunt disponibile și în Windows 10 cu Anniversary Update

Deși a fost anunțat cu câteva zile înainte, intră tot în contextul metamorfozei Microsoft:

Aștept cu nerăbdare anunțuri de angajare la Microsoft de genul: “angajăm Java developer” :grin:


Chiar că ciudat. Eu am mai multe feed-uri MS-related și doar ieri seara pe la 19:00 am văzut primul.


Am mai făcut un update și la post-ul inițial, cu alte detalii din categoriile aferente (not docker-related).
Mai încolo, voi comasa toate post-urile, dacă se mai adună și alte informatii interesante.

1 Like