Configurare Router Wireless Huawei HG8143A5 pentru Gigabit

Buna ziua,mi am pus recent fibra optica(abonament Gigabit)dar am limita cumva la 100mbps,router-ul ce l-am primit de la Digi mai trece printr-un router si cred ca de aia e aceasta limita de 90mbps,am incercat sa configurez unul singur,scapandu-ma de cel ce-l aveam deja,dar nu stiu cum sa il configurez,nu gasesc nici unde acea casuta unde introduc username si parola pe site-ul routerului(192.168.100.1),router-ul e unul Huawei HG8143A5,am incercat si de pe calculator,am reusit,dar nu puteam intra sa pot sa fac sa mearga si WIFI-ul,nu doar printr-un cablu

Vezi sa fie si cablul cum trebuie.

Conform specificaţiilor, cică HG8143A5 are port gigabit doar pe LAN1, celelalte sunt 100 Mbps, vezi pe ce port te conectezi la el. Şi cum zice @anon31094663, atenţie la cablu, să aiba toate cele 8 fire. Din zgârcenie unii producători bagă doar 4 fire, ceea ce reduce viteza la 100 Mbps.

Da,acum vad ca acel cablu ce intra in modem are doar 4 fire,altul nu am

tot de la digi am abonamentul FiberLink 500 , viteza :max. 500 dar am si routerul de la ei si cablul acela vai de el , fibra aceea e doar 1 singur fir din cate am vazut … nu 4 sau 8…aia ce mai e ? de ce nu imi zice ca am 500 ?, tot 100 zice ,

Sincer eu n-am inteles nimic din ce ai scris mai sus.

Pentru a avea viteza de 1Gbps iti trebuie un cablu categoria CAT5/CAT5e si mufat corespunzator, conectat la primul port din ONT (dispozitivul in care intra fibra optica).

Dispozitivul dat de ei in care intra fibra nu e router, are si functia aceasta dar nu functioneaza prea bine, e recomandat sa cumperi un router separat (sau se poate inchiria de la digi unu cu wifi6 cu 4 lei) daca ai mai multe dispozitive in casa.

Ca sa ai viteza maxima pe WiFi iti trebuie un router care stie 5Ghz si un dispozitiv care stie 5Ghz, distanta maxima intre ele fiind de 2-3m.