Content locker pentru continutul premium

Salutare! Cred că aţi ajuns şi voi pe anumite bloguri unde contentul era ascuns de un plugin de genul. Am observat că o parte din content poate fi deblocată cu un like, share sau cu o adresă de mail. Mi se pare o idee bună pentru site-urile bogate în content de calitate sau pentru blogurile abia lansate. Nu ştiu cum vede google toată treaba asta, dar mă gândesc că nu îl deranjează dacă o parte din content este ascunsă cu ajutorul unei clase css?! Vreau să folosesc ceva de genul pentru căteva bloguri cu conţinut unic (încă nu sunt lansate). Ce părere aveţi despre această modalitate de a “promova” conţinutul?

Păi, și nu-i ușor pentru cititor să modifice clasa CSS și să vadă conținutul? Fără să dea laic și alte cele.

Nu înţeleg de ce mergi în acea direcţie, era doar un exemplu; poţi să foloseşti JavaScript, PHP, CSS, nu contează, întrebarea era alta, iar pluginurile nu cred că sunt făcute pentru useri de genul. Ai folosit aşa ceva? Dacă dai peste un articol cu o parte din conţinut blocată dai laic, share sau rezişti tentaţiei?

Recunosc ca nu am intalnit pana acum o astfel de situatie. Sau au fost atat de rare incat am uitat.

Dar suna ca o abordare gresita din start. Un like/share/subscribe/link/etc ar trebui sa vina cand articolul ti-a placut intr-atat de mult incat vrei sa il imparti cu altcineva. Ori asta vine de cele mai multe ori doar dupa ce l-ai citit in intregime. Ditto, cand vad ca un conoscut a dat share la un articol, presupun ca e ceva de capul lui. Asadar sa conditionezi cititrea articolului de actiunea pe care o faci cand chiar ti-a placut articolul este destul de shady, si chiar un dark pattern.

E OK sa ai o sectiune premium in site, si asta poti s-o conditionezi de un subscribe al utilizatorului totusi, pentru ca asta e o actiune care se rezuma doar la el, si nu are scop de promovare.

2 Likes

De obicei la asa ceva inchid site-ul direct

6 Likes

Eu mă gândeam că ar fi util dacă e folosit cu cap, adică să pui lock pe cateva paragrafe dintr-un articol foarte mare. Nu m-am gândit ca toate articolele să fie blocate.

Mi se pare o idee proasta. De obicei inchid site-ul din prima, iar daca nu incerc sa blochez acel locker via Ad Blocker. Daca nu reusesc sa fac asta, revin la optiunea 1) cu inchiderea site-ului.

3 Likes

Sunt de acord cu colegii de mai sus referitor la cat de buna e ideea dar daca totusi inca mai cauti ceva de genul asta, pentru Wordpress (cel putin) sunt o multime de plugin-uri. Cautare pe Google: http://lmgtfy.com/?q=content+lock+social

Dacă reciteşti ce am scris o să vezi că nu caut un content locker. Am nevoie de o părere; dacă aţi folosit aşa ceva sau cum aţi reacţionat când aţi fost puşi în situaţia de a da like ca să citiţi un articol - vă deranjează sau nu.

Singura chestie utilă pe care o văd eu ar fi acel boost (tradus prin like-uri şi vizite sau adrese email) pe care îl ai la început dacă alegi să blochezi 2-3 paragrafe dintr-un articol.

Eu as da bani, negru pe alb, pentru conținut de calitate. Dar acum informația e gratis oricum.

Când văd site-uri cu milioane de like-uri imediat îmi pierd cheful. Mă gândesc că le-au cumpărat sau au păcălit oamenii.

Like-ul nu e prea util, dar un buton call to action e important. Patreon, descărcare doar cu login si subscribe pe youtube se pupă foarte bine. Like-uri pe facebook dau doar copii.

Eventual foarte efectiv e un referral relevant, dar necesită să cauți pe cineva înainte să ai articolul.

2 Likes