COVID 19 loveste cu home office

Cu siguranță o să aducă o nouă perspectivă. În Occident este deja o practică comună lucratul de acasă pentru considerente de cheltuieli și trafic. Mă tem că asta este una din soluții și pentru România.
Ședințele sunt bune dacă oamenii vor să comunice și vor să le folosească util.

Cine vrea să lucreze, lucrează și de la birou și de acasă. Cine nu, nu lucrează de niciunde.
Eu tare mi-aș dori să îmi pot lua pauză de 10 minute la fiecare ora după cum spune codul muncii, dar îmi fragmentează prea mult treaba.

1 Like

Douglas McGregor:
Teoria X = oamenii sunt lenesi
Teoria Y = oamenii sunt muncitori

Ce spui tu e Teoria X, managementul de obicei imbratiseaza teoria Y. Doar leaderii (a nu se confunda cu Team Leads) merg pe Teoria X.

2 Likes

Nu cumva e invers? :))

Nu este invers, am citit eu greșit.
Sunt curios, cum ai ajuns la teoriile alea de la ce am zis eu?

S-ar putea să observe și cine a fost mai productiv acasă și să îl/o onoreze mai des cu wfh

1 Like

‘Firmele’ sunt oarbe. Dacă stai la comp 8-10 ore la birou cu colegii, nu înseamnă că ești muncitor.

Productiv ești aproximativ trei ore, încă vreo două-trei ore scrii documentație și cauți pe google, și în rest povestești despre covid cu colegii și faci ședințe exagerate pe orice bug. Exagerez. :grinning:

‘Firmele’ sunt comode, și pentru a nu fi nevoite să personalizeze programul în funcție de productivitatea fiecăruia, îi bagă pe toți la programul maxim. Dacă ar putea, l-ar seta la 24h.

7 Likes

Depinde foarte mult si la ce lucrezi si daca ai task-uri bine definite, daca poti sa te automotivezi.

Daca ai task-uri care implica multa investigare, documentare atunci e foarte usor sa te blochezi si sa nu mai ceri ajutorul unui coleg crezand ca o sa iti dai tu seama ce trebuie facut. (ca sa nu il deranjezi cu o conferinta) Pe cand in mod normal un coleg cu experienta poate observa ca te-ai blocat la ceva trivial sau ca iti ia prea mult timp si te ajuta sa faci ce trebuie ca sa livreze echipa. (adica efortul tau sa ti se duca pe rezolvarea problemei clientului, nu pe configurare, testare)

Daca un singur om din echipa e mult mai productiv (programatorul) nu inseamna ca o sa si livreze ceva fiindca poate QA-ul/devops nu poate livra remote. Probabil product ownerul pierde cel mai mult fiindca devine mai dificil refinement-ul backlog-ului.

In special daca te-ai obisnuit cu 3 monitoare si acasa ai doar laptop-ul. (sau si mai rau, unii au desktop si trebuie sa lucreze cu remote desktop) Daca stai in chirie poate ai internet de la upc, orange sau telekom cu router de acum 5 ani care nu-i bun nici sa lucrezi, nici sa faci ratie pe torrente.

2 Likes

De săptămâna trecută şi eu şi soția lucrăm de acasă. Mie mi-au dat unitatea şi monitorul, soției i-a dat şeful ei licență de Autocad (ea e arhitect), şi ne-am amenajat acasă un birou de tot respectul. Rezultatul:

1 - Lucrez mult mai relaxat (nu ştiu de ce)
2 - Orice activitate de research merge semnificativ mai bine (tot nu ştiu de ce)
3 - Cafeaua are gust mai bun (yeah, right!)
4 - Lucrez în medie cam cu 30-45 min peste programul zilnic (probleme cu workool-ul)
5 - Salvez în fiecare zi cele 10-15 min de aranjat pentru ieşitul în societate (dar şi ea :scream:)

2 Likes

Adaugă un copil sau doi și tot Zen-ul s-a avaporat :wink:

4 Likes

4 Likes

Poza asta o căutam… :slight_smile:

eu m-am limitat acum multa vreme la un singur monitor mare.
nu il impart in ecrane multiple, pur si simplu am o singura aplicatie in focus (pentru ca lucrez / tastez oricum intr-un singur loc) si folosesc cu succes alt+tab si multiple workspaces (lucrez cu linux, nu stiu cum se numesc desktopurile multiple in windows) pentru a grupa uneltele in functie de scop.

2 Likes

Bobitza, vezi te rog filmul gripei spaniole. 100 de ani sunt prea mulți pentru a fi păstrați în memoria omului, dar înregistrările ne ajută. Măsurile luate sunt tocmai măsurile care au făcut diferența între viață și moarte în trecut. Dacă mai aveam și spitalele alea regionale, era și mai bine.

3 Likes

@Floki iti multumesc pentru recomandare. dar, din fericire cunosc si cazul virusului spaniol.
recomand si eu un podcast esential pentru situatia actuala.

postarea mea de mai sus a primit report - marcaj de spam de la utilizatorul @Cosmin_Popescu ca de obicei, asta ori de cate ori am o parere pertinenta despre actualul guvern din care face parte si tatal sau. asta ca sa intelegeti o chestie.

imi cer scuze fata de Ionut, pe care il apreciez enorm pentru proiectele devforum si blogul sau. stiu ca poate mesajele mele nu au intotdeauna legatura 100% cu subiectele de pe forum, dar ramane la decizia lui daca imi va suspenda contul sau nu.

trecem printr o perioada mai dificila cu totii si trebuie sa fim uniti, dar la urma sa nu uitam sa taxam lipsa de interes si profesionalism.

@bobitza nu cred ca e nevoie de postaci pe forumul asta, nu vrei tu sa te muti in alta parte ?

Ce anume ti se pare constructiv in a posta un mesaj de genul aici ?

1 Like

eu te-am marcat ca spam si acum si alte dati. se vede de pe luna ca esti postac :poop:

Este, până la urmă, un forum pentru developeri. Hai să lăsăm chestiile politice pentru alte medii.

Ia-o ca pe un avertisment. Singurul. (valabil și pentru alții)

Mulțumesc.

2 Likes

Nu e a mea, dar descrie destul de bine cam ce e la mine acasa acum…

5 Likes

Ce avem noi aici?

De circa o lună de zile de când toţi colegii de la sediu, vreo 2.500 de oameni, lucrează de acasă. Noi ne-am temut că va fi dezastru, însă productivitatea oamenilor a crescut. Cred că asta va fi norma şi asta va rămâne în un procent foarte mare. Eu mă gândesc de ce să mai chinuim oamenii să stea două ore dus şi două întors în trafic. Dintre cei 2.500 de angajaţi, nu se vor întoarce toţi la birou după această criză. Acest lucru va avea un efect foarte mare asupra traficului, se vor decongestiona zonele aglomerate, va scădea consumul de combustibil

Heh, cine s-ar fi gândit?

6 Likes