Coworking space in Constanta - Oxy House

Salutare!

Va anunt cu drag ca am demarat un nou proiect in Constanta: un spatiu de coworking pentru freelanceri, remote workers si altii asemenea. Au mai fost tentative in oras, dar vin cu o promisiune: we are here to stay!

Pentru cateva luni avem un spatiu al unei cafenele, in Piata Ovidiu, poate unii dintre voi cunosc 10 si Zece. Facem adaptarile necesare ca sa primeasca 15 prieteni like-minded, care sa imparta un loc primitor, hip, cu (zicem noi) toate cele necesare:

  1. Birou flexibil
  2. Internet rapid
  3. Acces cu discount de pana la 50% la evenimente si workshopuri
  4. Imprimanta si scaner
  5. Apa si cafea :coffee: din partea casei (si ce cafea buna avem)
  6. Cocktail networking tematic

Planul pe termen mediu: proof of concept in cateva luni si amenajarea unui spatiu mult mai generos in aceeasi zona care sa bifeze tot ce avem + feedbackul adunat intre timp. Pretul este de 100 Euro/luna/persoana, dar avem in vedere si o forma de 1 day pass.

Apreciez orice feedback pe idee, pe concept. Cei care aveti experienta cu lucrul in spatii de genul sau in gestionarea de astfel de proiecte, please reach out.

Si daca v-am convins fara alte dezbateri (desi nu vreau sa ii cresc bounce rate-ul lui @iamntz) va invit sa ne vizitati fizic la Str. Mircea Cel Batran Nr. 6 cu un telefon in prealabil pana la deschiderea din 6 Noiembrie (0758 222 111), ma puteti contacta si pe Facebook-ul personal sau pe pagina de Facebook oficiala.

Multumesc!
Andrei

8 Likes

Interesanta idee.

Eu din punct de vedere tehnic atrag atentia sa va luati un router cu MU-MIMO, altfel o sa faca figuri routerul cu mai mult de 5 dispozitive, unele routere chiar suporta un stick 4G pentru backup. E ~150 euro cu TVA un router cu MU-MIMO, dar fara toate routerele se vor baza pe QoS si nu mai ai cum sa zici “Internet rapid” unui client degeaba ai 1Gbps de la digi/telekom…
Dar chiar si un router MU-MIMO va servi maxim 4x4 conexiuni simultane fara probleme.

1 Like

Salut @isti37. Mersi de pont, tin cont. Avem deocamdata un router Asus high end, nu am modelul la indemana. Dar daca e nevoie, iau un AP Ubiquiti, asta folosim in mod uzual pentru chestii mai serioase.

Extras din datasheet-ul hotspot-ului UniFi AC HD:

Client Compatibility: For optimal performance, use MU‑MIMO clients. SU‑MIMO clients will also benefit and gain up to 10-20% greater performance when used with the UniFi AC HD AP.

Eu înţeleg de aici ca degeaba ai AP cu MU-MIMO, daca nu sunt si statiile MU-MIMO. Recomandarea mea ar fi mai degrabă utilizarea mai multor AP-uri obisnuite dual-band (de exemplu UniFi AC Lite) cu standard 802.11ac. In banda de 5GHz ai suficiente canale incat sa poti sa le setezi in asa fel incat sa nu faca overlap intre ele.