CPANEL Gratis pentru vps

Ce imi recomandati
VESTA
LAMP
CWP7.Admin

sau ce mai stiti voi… pentru o buna functionare a site-ului !

1 Like

Recomandarea ar fi să nu foloseşti vreo interfaţă :smiley:

Nu ma pricep nici atat de bine incat sa nu folosesc !

Inca o intrebare, daca ar fi sa alegeti
de la nsHost : pachetul VPS BETA
iar de la contabo VPS XL SSD

Ce ati alege ? Ma refer ca performanta, dar si ca rezultate in google (tinand cont ca pe nshost au datacenter in romania iar contabo in germania cred, iar eu ma bazez pe vizitele din Romania)

Nu as alege de la niciunul, nu ai nici o garantie ca aia au habar de mai mult de un copy paste de pe google cand iti configureaza serverul.

Daca vrei panou de administrare la fel de bine iei un server cpanel cu cloudlinux de la mxhost de exemplu. E un cpanel cu vps pentru contul tau. (chiar ai acces la ssh daca imi amintesc bine)

Cel mai ok panou de administrare gratuit e VestaCP, poti configura letsencrypt si tot ce ai nevoie, dar nu e asa lux ca cpanel cu phpmyadmin, email si backup-uri.

Recomandarea mea e sa nu folosesti nici un panou de administrare, iti ia 10 minute sa inveti cum sa faci un fisier virtualhost si cum sa te conectezi cu HeidiSQL la serverul mysql/mariadb prin ssh tunnel. Domeniul oricum n-ar trebui sa il administrezi pe serverul tau ci pe un serviciu gen cloudflare, cloudns…Backup cel mai ieftin iti faci pe un cont dropbox cu un utilitar pentru linux.

Mai greu e cu letsencrypt si configurarea https corecta pe nginx. Daca folosesti de exemplu ufw pentru firewall e trivial de usor sa pui reguli.

4 Likes

îmi imaginez că cpanel-urile sunt tocmai pentru de-aștia care în lipsă de am fi tocmai SO script kiddies

1 Like

Interfeţele astea ar trebuie să le uşureze munca celor care se pricep, nu să mascheze neştiinţa celorlalţi… E periculos să foloseşti o unealtă când nu ştii ce anume face unealta aia “sub capotă”.

În general cei care nu vor să înveţe îşi cam merita soarta, dar problema e că maşinile sparte de regulă sunt folosite de script-kiddies să facă măgării (DDoS, spamming, brute-force etc).

Dacă ar fi după mine, i-aş obliga pe cei care doresc să expună în public un serviciu să dea un examen, ca pentru şoferi :slight_smile:

Este cam aceleași subiect cu cel de aici Ui pentru server admin

2 Likes

si ce garantie am ca cei de la mxhost stiu ce fac ? plus de asta vps-ul mi-l configurez singur…

Eu rulez momentan pe un VDS de la OVH Ubuntu 16.04 cu VestaCP. Inainte am folosit Virtual Min cu Webmin pana a inceput sa imi dea ceva erori si l-am parasit. VestaCp e intuitiv, nu e complicat.

Există o miiică șansă ca oamenii angajați la o firmă de hosting să știe ce și cum. Sau măcar să știe un pic mai bine decât tine.

Majoritatea firmelor ofera și VPS managed, unde se ocupă de instalarea OS și o configurare de bază. La mxhost costă vreo 15€/lună.

1 Like

Iamntz, faceam doar referire la isti37 care mi-ar zis ca el nu are alege nici nshost nici contabo pentru simplu fapt ca e posibil ca ei sa nu stie cum se configureaza un server si atunci imi recomanda mxhost… Citeste mai bine te rog !
Cat despre mine, daca ma credeam atat de destept nu veneam pe forum sa cer un sfat !

Chiar am nevoie de o recomandare de vps, o firma ceva sau macar un pachet de vps care sa-mi suporte 100k unici pe zi fara probleme doar de pe un site, plus altele 2,3 mai mici !

1 Like

poti sa fii laureat al premiului nobel si sa ceri o opinie. nu este nimic rau in asta !

de cei nu dai mail la firmele alea de prin raspunsuri si ceri mai multe detalii ?

1 Like

Pentru ca am platit un pachet la contabo si mi-au venit datele dupa 3 zile, deci sa le cer support ar fi chiar imposibil ma gandesc.
la nshost sunt client actual de vps, dar mi se pare pretul un pic cam mare pentru ceea ce ofera…

Si atunci caut alt ceva !

Omule, eu ti-am dat o firma cu un sediu in Bistrita in care te poti duce si poti vorbi cu oamenii, tu insirezi firme care n-au nici un sediu in pivnita. (nu ca as fi mare fan mxhost)

Sa-ti suporte 100k unici pe zi, 100k unici pe un vps de 5$ ? Daca vrei 100k unici iei un server dedicat sau cloud.

3 Likes

Chiar ieri am mutat un site cu trafic mare (2M unici lunar) cu wordpress pe cel mai mare vps de la contabo. Se misca surprinzator de bine. Are 10 CPU, 50 GB RAM, 1200 GB SSD, la 27€, stiu suna prea bine ca sa fie adevarat, dar momentan vad ca merge bine. Daca iei de la contabo fa backupuri regulate si descarcale la tine ca sa fii sigur.

VestaCP este destul de bunicel. Foarte util ca poate face backupuri automat in fiecare zi pe ftp extern.

1 Like

ti se pare ca pachetul spus de mine e de 5$ ? pachetul spus de mine costa 30$ , daca nu esti atent de ce mai vorbesti ?

Multumesc de raspunsul promt !

2 Likes

Lol. Sigur că e periculos să foloseşti o unealtă când nu ştii ce a face unealta aia “sub capotă”. Ce spui tu pare logic, da nu tot ce e ideal e și posibil 1.
Sigur, ar trebui să fim toți experți din clipa zero, da nu-ți fă griji, nu se poate : )
Or exista indivizi care au început cu cod mașină înainte de higher level, da sunt majoritatea bătrâni (them Stallmans or such).

Restul (îmi imaginez și tu) începem cu GUI înainte de CLI. Prototyping before fine tunning/production. Majoriteatea trecem printr-o perioadă de what does this button do?! / movefastandbreakthings, gen. Aka ‘teh path to experience’ :stuck_out_tongue:

Evident, odată cu democratizarea tehnologiei apar și valuri de spaghetti-cowbody-code-StackExchange-script–kiddies. But that’s a good thing, right? Majoritatea n-ajung în FinTec : )

1. aka The Nirvana Fallacy

1 Like

Eu sunt bătrâior, am inceput de jos in sus :slight_smile: De la Z80 ASM, M$ DOS, Win 3.11, Win 95, Win 98, Linux. E cumva logic sa ma simt ca peştele in apă in CLI.

E o idee proasta să faci experimente cu servere aflate in producţie, te trosnesc oamenii răi inainte sa apuci sa zici “aoleu” :slight_smile:

E o abordare complet aiurea sa apesi la intamplare butoanele dintr-o interfata de admin, ca sa vezi ce se intampla. De exemplu, ce-ar fi sa apesi la intamplare un buton si sa transformi MTA-ul in open-relay si/sau WEB serverul in open-proxy? Sau sa faci recursiv un nameserver care nu trebuie sa fie recursiv? Samd.