Cristian Dascălu AMA (“De ce Ro?”, vlogging, software engineering, freelancing, muzică)

Exact, ai atins un nou punct important. Izolarea, nu doar socială ci și tehnică.

Nu toate lucrurile le poți învăța de pe tutoriale și cărți, uneori experiența unui coleg poate face diferența.

Și repet, le-am făcut pe ambele ani de zile, le pot compara direct ambele variante.

Mi se pare decent gagiul, m-am uitat doar la video-ul cu motivatia refuzului ofertei.

Ce mi se pare mie important de luat in calcul, cand te uiti la un video de genul asta si esti tanar si la inceput, este ca trebuie sa tii cont ca vlogger-ul vine dintr-o familie buna, este educat, are bani deja, ca atare isi permite sa refuze GOOG. Companiile de genul asta ofera salarii extrem de bune, equity si beneficii care iti vor schimba viata pentru totdeauna.

Daca esti tanar nu e problema sa lucrez cativa ani in Elvetia pentru ca te intorci un mini-boss inapoi si poti sa te angajezi oriunde.

PS: AMA pe Reddit mi se pare neinspirat, acolo e un festival al trolilor si auto-intitulatilor in toate domeniile de specialitate

2 Likes

Dar de ce trebuie sa fie musai angajat la google ca dupa asta sa fii bos, deja e boss pentru ca a refuzat sa lucreze pentru google si altii de greutatea asta. Asa ca cred ca este un baiet mucnitor si ca merge pe scopurile lui. Are demnitatea lui.

Sincer nu am inteles ce ai scris …

Nu cred ca vrea nimeni sa-l umileasca … nu inteleg ce te determina sa scrii asta. Sa lucrezi la o firma mare ca Google este un lucru la care viseaza orice programator la un moment dat in cariera lui.

Am vrut sa spun ca o sa se angajeze si mai usor pe viitor, ca a refuzat sa lucreze la google. (Asta daca va dori)

Da poate Amazon ? :smiley: (sarcasm)

more or less.
unii au nevoie sa faca parte din ceva mare pentru a simti ca sunt mari, altii au nevoie sa contribuie undeva (chiar si intr-un proiect mic) pentru a simti ca pot, altii pur si simplu au nevoie de bani si isi aleg locul de dat cu sapa in functie de asta.
stiu suficienti programatori buni care nu si-au dorit sa lucreze la google sau facebook, ci mai mult sa lucreze intr-un anume mod sau pentru un anume tip de proiecte.

deci nu mi se pare o asa mare chestie sa il refuzi pe google.
bine, mai se poate si varianta in care iti e pur si simplu teama ca un anagajament pe termen lung acolo e prea mult pentru capacitatea ta… si alegi sa refuzi in loc sa risti sa esuezi (da mai bine in cv si in impresia proprie un refuz catre google decat un esec la google).
nu stiu care dintre variante se aplica pentru cazul de fata, dar nu ar trebui sa conteze prea tare.
pana la urma… lucrurile pe care le livrezi te definesc mai bine decat cele pe care le refuzi.

Nu doar asta, dar lucrezi cu niste oameni competenti, ai ce invata, ai cu cine sa discuti la un anumit nivel, iti faci niste relatii cu oameni deosebiti si daca prinzi 2-3 ani intr-un mediu bun ti se schimba total viata.

Cand a primit oferta de la Google cred ca era pe la vreo 100k subscribers si, probabil, a mizat pe faptul ca, refuzand oferta, o sa explodeze canalul si mai tare, o sa fie discutat, chemat pe la tv si asa mai departe. Si s-a intamplat asta, dar doar intr-o foarte mica parte, acum fiind pe la 148k, dupa ce a trecut ceva timp. Mi se pare ca a blufat, dar nu i-a prea iesit.

Cei care spuneti ca la Google ar putea sa mearga sa lucreze oricand, nu realizati ca de fapt e valabil si inversul. Ar fi putut sa mearga acum la Google sa lucreze ceva timp, dupa care sa plece si sa faca ce vrea el: freelancing, youtube, etc. Asa ar fi fost mai logic, dupa mine. Chiar si acel youtube, cred ca ar fi avut mai mult de spus dupa ce ar fi lucrat o perioada la Google.

Ceva de genul asta a facut japonezul asta, care a fost TechLead pe aplicatia iOs, de YouTube. Unul din clipurile recente ale lui e: How I make $1 million a year..

Revenind la Cristian Dascalu, imi placeau clipurile lui cand era in NY, la internship acolo, erau chestii interesante pentru mine. Avea continut mai deosebit si interesant. Dupa ce a revenit in Romania, mi se pare ca s-a bagat intr-o oala cu o multitudine de alti vloggeri de pe aici.

2 Likes

Well, i-am urmarit clipul cu argumentarea si cred ca tipul este atat de tanar si de optimist incat din pacate nu pare sa stie ce vorbeste, cel putin din punctul meu de vedere. Am sa si explic de ce.

Faptul ca o mare corporatie sau doua iti ofera sanse sa lucrezi acolo este mare lucru, la orice varsta. Lasand la o parte avantajele financiare, oamenii, experienta acumulata cat si dezavantajele cum ar fi neadaptarea printre staini, lipsa timpului liber,etc… experienta asta face parte din evolutia ta personala. Iar asta conteaza enorm in viata mai mult decat o performanta instantanee. Este foarte ok sa ai proiecte personale, ele trebuie sa existe, inteleg foarte bine acest lucru numai ca pot reusi sau esua. In proiectele de succes au reusit foarte putini iar din ce declara tipul pare optimist in zona asta de proiecte, nu in cea de antreprenor obisnuit… deci riscul de fail e major.
Nu e o idee rea sa devi antreprenor dar trebuie sa fi un pic trecut prin niste lucruri pentru asta… o avea idee cu ce se mananca o firma, un marketing, un tva?

Nu are o experienta de viata iar asta il face sa creada ca stie tot si ca detine controlul asupra propriei evolutii ceea ce e fundamental gresit.

O idee care mi s-a parut extrem de gresita e sa crezi ca daca acumulezi o experienta intr-o companie mare nu iti va fi de folos la scara mica.

Cred ca in viata e bine sa cam prinzi trenurile care trec prin gara ta pentru ca la un moment dat vine o varsta cand ceea ce va conta si va face diferenta intre tine si altii mai tineri si poate mai buni va fi doar evolutia ta personala. Aia inspira incredere, nu ce stii la un moment dat.

Deocamdata eu vad in el un tip incontestabil inteligent, foarte bun la filosofie dar cu multe vise nedovedite, cu refuzul increderii unor supercorporatii, cu o experienta si ea nedovedita si cu promisiunea unor proiecte personale de succes…

3 Likes

Fix asta gândeam și eu. Nu pot zice prea multe pentru că se interpretează ca hater sau invidie.

Înainte de faza aia îl urmăream și îl respectam. Și după ce a refuzat îl respectam. Apoi când a expus motivele pentru care a făcut-o…mi-am dat seama că nu e cine știe ce. Cel puțin sigur e imatur. Dacă spui la orice om că ai renunțat la job de Google ca să îți faci canal de Youtube râde de tine…

Apoi a început cu vrăjeli clasice de vlogging in care se dă cu părerea despre viață, motivaționale , coaching și prostii din astea. Fix ca toți ceilalți 2-3 milioane de Vloggeri de duzină.

Ca developer părerea mea e că nu merită să aspirați către el sau să îl luați că exemplu. Omul are o situație care îi permite să nu muncească și să facă vlogging și ia niște decizii care părerea mea care sunt la altă vârstă îmi dau seama că trăiește într-o bulă și nu prea înțelege cum funcționează lumea.

Colegul de mai sus a detaliat mai bine faza cu trenul și ocaziile în viață.

Eu am primit o astfel de ocazie și am luat-o și eram fix la vârsta lui. Puteam să refuzi și să lălăiesc în continuare cu freelancing dar am ales să evoluez și deși a fost extrem greu nu regret nimic.

3 Likes