Cryptomonede - cum functioneaza?

La multi ani pe noul an!:slight_smile:
De 2 saptamani ma tot joc pe un cont Demo pe platforma capital.com.In primele 4 zile am facut profit 440 euro urmarind graficele si bazandu-ma pe intuitia mea de incepator.Dar am o nelamurire.Cum functioneaza efectul levier?pe platforma mie imi apare “INDATORARE”.Adica care este diferenta dintre 20:1 si 1:20 de exemplu?Daca schimb pe 5:1 am vazut ca marja creste enorm de mult.Daca e sa cumpar 0.5 ETH cu efect levier 20:1 imi opreste o marja de 20 - 21 euro,dar daca schimb efectul levier(leverage) la 5:1 imi creste marja la 84-85 euro…imi poate explica cineva cum functioneaza acest “Leverage”?dar o explicatie cat mai simpla si exacta,fara termeni prea sofisticati,fiindca in termeni tehnici am gasit-o dar nu am inteles-o.Multumesc mult!

Un exemplu cat de scurt pot:

E un fel de imprumut de la broker cu o mica suma garantie dar tot riscul de partea ta.

Cu levier 5:1, cand ai 10 lei te lasa brokerul sa cumperi actiuni de 50 de lei (te imprumuta el cu 40 de lei), cu conditia ca daca investitia ta de 50 de lei scade cu 20%, deci valoarea ei se apropie de 40 de lei pe care ti i-a dat brokerul, se pune stop order, el isi recupereaza banii si tu suporti toata pierderea din garantia ta de 10 lei.

La levier de 20:1 e si mai riscant, daca iti scade investitia cu 5% deja ai iesit din suma ta de garantie si pierzi tot. Daca creste cu 5% te-ai dublat, dar trebuie sa intelegi ca asta (mai ales pe crypto) e gambling, nu mai e investitie.

Cand cumperi actiuni in mod normal, fara leverage, le tii indiferent cat scad si nu pierzi nimic pana nu decizi tu sa le vinzi. Poti sa le tii in continuare pana cresc la loc si iesi chiar pe plus daca ai destula rabdare si nu da faliment efectiv firma in care ai investit.

Cauta si despre Contract for Differences (CFD), e mai aprofundat.

6 Likes

Cred ca am inteles in mare parte…deci ar trebui sa joc gen cu leverage cat mai mica?adica 3:1 sau chiar 1:1?

Trebuie sa iti cam faci singur calculele, nu cred ca e o idee chiar buna sa te iei dupa sfaturile unui oarecare de pe forum. :sweat_smile:

Eu personal nu as risca deloc nici cu leverage (adica altceva decat 1:1) si nici cu crypto, decat eventual cu bani virtuali asa sa ma joc. Ambele sunt investitii de foarte mare risc, la care nici cei experimentati nu castiga tot timpul. Nu mai am sursa, dar era pe undeva ceva statistica spunand ca 80% din cei care fac day trading pierd mai mult decat castiga, si ca 70% isi pierd aproape toti banii.

Recomand sa vezi si asta, e prezentat destul de casual:

2 Likes

Multumesc ptr ajutor si filmuletul a fost foarte util + ca am inteles si partea cu leverage-ul!:)Mersi mult!