Cum alegeti o licenta de proiect?

Sunt tare curios de parerea comunitatii in privinta alegerii licentei per proiect. Care sunt factorii decisivi cand alegeti o licenta pentru un proiect? Si care este cea mai utilizata licenta pe care o folositi?

Stiu ca pentru multi, mai ales pentru incepatori acest lucru este greu dar pana la urma este vorba despre munca voastra.

Resurse utile:

Poate asta ajuta in luarea unei decizii.

1 Like

De cele mai multe ori aleg MIT. Iar asta din două motive:

• dacă cineva refolosește codul meu vreau să o facă fără nici un fel de restricții
  • e fucking scurtă! Nu vreau să staaaau să citesc, să memorez, să… E singura licență citită cap-coadă. Pentru restul am impresia că am nevoie de ceva master în drept…
1 Like

yup +1 for MIT

MIT too :smiley: (http://birkof.mit-license.org)

WTFPL

4 Likes

Dar ce ziceti de varianta: “eu va dau softul, nu codul?”

@Catalin_Banu nu exista in vocabularul meu. :smiley:

MIT - toata lumea stie ca e ok :smiley:
Stiu ca si BSD / Apache 2 sunt si ele des folosite, iar GPL* e de evitat.

MIT foloseste laravel, MIT folosesc si eu.

1 Like

Un post interesant despre compatibilitatea dintre licențele open source:

Varianta extrem de scurtă: dacă vrei ca ce codezi tu să fie folosit de cât mai mulți, MIT sau BSD, urmat de Apache.

De ce e gpl de evitat?

Eu evit GPL când pot (adică de fiecare dată când nu scriu cod pentru WordPress) pentru că e o licență restrictivă pentru cel ce va urma să folosească ce am codat eu (e.g. produsul ce folosește o bibliotecă GPL va trebui licențiat tot sub GPL).

În final cred că totul se rezumă la: vrei să scrii cod ce va fi folosit de oricine fără nici un fel de restricție sau nu?

1 Like