Cum analizati piata job-urilor?

Nu mai stiu nici eu mai baieti…
In acest moment lucrez 8h pe zi pentru firma ce m-a angajat si alte 2-2.5h zilnic ca sa tin pasul cu schimbarile(adica cursuri de pe udemy, sau carti de specialitate, sau mai dau un examen). Si nici in weekend nu ma opresc neaparat, tot mai studiez cate ceva.

Problema este ca ma simt obosit si pe termen mediu si lung nu ma vad in stare sa sustin un ritm ca acesta. (Ca sa nu mai vorbesc ca al meu corp ma trage de maneca de pe acum, ba kg in plus, ba alte dioptrii la ochi, ba kineto pt spate si tot asa).

Tu si alti programatori
eu am luat un curs pe undemy si am stat pe el cam 2 ore pe zi. Deja s-a spamat forumul cu chat gpt, copilot x etc si probabil unii trolleaza si ne zic ca o sa fim trasi pe drepata si probabail, un as in maneca va fi invatatul si creativitatea (nu ca acum chat gpt nu ar scrie o poezie :slight_smile: )

In weekend nu fac nimic ce tine de dev, cursuri etc


Prompt engineering pt AI-uri s-ar putea sa fie ceva de viitor.

Pai da, nu poti face asta continuu, intr-adevar. Dar inveti in plus cat sa iti faci jobul actual cu brio. Apoi iei o pauza. Apoi te pregatesti pentru jobul urmator, il obtii, te acomodezi cu ce este pe acolo, iar pauza. Rinse and repeat.

1 Like

Cam ăsta e ritmul în IT și în alte domenii în care schimbările sunt permanent și care sunt cam alea care se plătesc bine (tocmai de aia se plătesc bine). O soluție rezonabilă e să cauți o firmă care în loc de fructe proaspete și abonament la sală să ofere posibilități de continuă dezvoltare în timpul de lucru. Altfel, ori menții ritmul ăsta, ori te mulțumești cu mai puțin (de ex. facturezi 5-6 ore), ori te angajezi la stat, ori schimbi domeniul.

Raportul cel mai bun între cât investești la nivel de educație și câți bani îți poate aduce e pentru casier la Lidl (investiție în educatie spre zero, salariu în jur de 1000E). În construcții e un raport mai bun, dar efort fizic cam mare. Cu cât vrei să cresti salariul, investiția în educație crește exponențial și raportul scade. Vorbesc de joburi bazate pe muncă, nu despre alea care implică politica, relațiile, pupatul șefului în dos, fustă scurtă și decolteu mare.

1 Like