Cum ar trebui sa arate portofoliul unui programator?

!!??
Deficienta de comunicare era problema, nu ca ar fi geniu.
Si era evident o gluma.

De acord. Eram sarcastic in ce am zis. Desi sincer, eu nu am avut astfel de probleme cu izolarea din cauza ca sunt geniu, if you know what I mean :smiley:

1 Like

E necesar sa ai portofoliu tho’? Pare un concept mai degraba pentru freelanceri sau lumea care face proiecte de dimensiuni mici/medii punctuale. Ce portofoliu realist sa aiba cineva pe embedded in automotive?

2 Likes

Varianta cea mai simpla ar fi sa ai cateva imagini si o descriere scurta despre ce ai facut in cadrul fiecarui proiect si asta sa fie publicat intr-un format interactiv pe o pagina personala care sa ruleze pe un domeniu propriu.
O chestie ce nu am incercat dar poate fi o idee buna, sa faci o inregistrare video cat mai scurta (max 1-2 minute) in care sa prezinti o aplicatie dezvoltata de tine si explici pe scurt de ce probleme te-ai lovit in cadrul ei. Sa nu te lungesti in prezentare ca daca e prea lung materialul nu se va uita nimeni la el.

1 Like

Legat de portofoliu, am vazut termenul
de “pet project”
Proiect nu foarte complex pe care unii il monetizeaza sau este public

Dacă n-ai proiecte, nu ești bun.
Dacă ai prea multe proiecte, ești prea bun.

Contează să ceri bani puțini (sub 3000 de euro). Then everybody loves you. Te bagă în programul de 10 ore jumătate și în grupul „I love Fridays” și ești roata perfectă.

Bleah, programarea este o artă, trebuie să te plimbi 10 ani prin lume că să găsești implementarea perfectă. Eu știu. Am urmărit om care a lucrat 6 luni pentru 50 de linii de cod și treaba e incompletă.

2 Likes

Deci cum? :slight_smile:

Vin și eu cu o întrebare legată de limba unui portofoliu. Credeți ca ar fi mai ok sa fie in engleză sau romana?

Mai mult probabil sa trebuiasca sa-l traduci din RO in EN, decat invers, in viitor. Asa ca daca vrei sa lucrezi o singura data, te sfatuiesc sa folosesti EN. :wink:

2 Likes