Cum ar trebui sa fie un incepator cu care vei lucra impreuna?

Internship neplatit? Nu știam că sunt prin IT. În ce oraș? A fost ok experiență? Gen oameni drăguți, atmosfera buna?

Nu (prea) există internship neplătit și legal în același timp. :slight_smile:

Cu cu contract de voluntariat se poate :slight_smile: si neplatit… unii prefera sa faca si treaba asta 3 luni, in fine nu asta conteaza. Pentru mine a contat sa vad atunci cum e intr-o firma de it, am avut placererea sa vad ce se cere…

NU EXISTĂ contract de voluntariat în o PF și o SRL.

“NU EXISTĂ” multe lucruri sub o forma legala in Romania , dar cu toate astea… :stuck_out_tongue:

Asta e altă discuție. :smiley: Dar să știi că și asta se poate rezolva cu o reclamație scurtă la ITM. Abia așteaptă băieții…

1 Like

Esti dezinformat. Se poate face voluntariat legal.

Art. 2.
(1) Statul român recunoaşte valoarea socială a activităţilor de voluntariat ca expresie a cetăţeniei active, a solidarităţii şi responsabilităţii sociale, precum şi valoarea profesională ca expresie a dezvoltării personale, profesionale, interculturale şi lingvistice a persoanelor care desfăşoară aceste activităţi.
Legea nr. 78/2014

Pentru internship platit se face CIM cu perioada determinata.
Elevii si studentii au si alte posibilitati dar nu mai stiu cum se numeste, buletin de practica sau ceva de genul.

1 Like

Să înțeleg că ai sărit peste articulul 1, alineatul 1?

(1) Prezenta lege reglementează participarea persoanelor fizice la activităţile de voluntariat desfăşurate în folosul altor persoane sau al societăţii, organizate de persoane juridice de drept public sau de drept privat fără scop lucrativ.

Știi ce înseamnă asta? Dacă eu Gigel SRL fac software și fac bani din asta este ilegal să semnăm un contract de voluntariat. Pe de altă parte, mult succes și spor la lucruri d-astea, e fix treaba fiecărei companii ce și cum semnează cu oamenii care lucrează pentru ea. :wink:

Pentru asta trebuie să colaboreze SRL-ul și facultatea, nu poți să izbucnești dintr-o dată în sesiuni de practică pentru elevi și studenți. Dar aici sunt convins că @tekkie știe mult mai bine ca mine și mă poate contrazice dacă spun prostii. :smiley:

PS: Și nu spun că aș fi mai documentat decât tine, dar uite niște material de studiu: Google. Alege tu orice de pe prima pagină d-acolo.

Dar nu se face pe Gigel SRL se face pe ONG Gigel. Eu am facut la Petrom(ONG) si o asociatie la care firma unde am facut de fapt voluntariatul era implicata / membru.

Și unde e relevanța cazului ăstuia în discuția de față? Pe bune, nu poți să vii și să-mi spui că sunt dezinformat și că se pot face contracte de voluntariat cu SRL-uri, după care să spui că e OK, că de fapt faci cu un ONG care e într-o asociație unde te duci pe blat (sau nu) la o firmă.

Ăsta e un workaround și nimic mai mult.

Ai dreptate. Chiar daca am dat reply la respectivul mesaj nu il citisem si nici nu stiam ca nu se poate face voluntariat la privat, doar stiam de lege si citisem doar ce acte sunt necesare, nici nu imi imaginam ca nu se poate.
Probabil de asta nici nu am “facut” voluntariat direct la companiile respective, nu mi-am pus problema de ce se face asa, am crezut ca este doar un mod de separare a activitatilor.

Imi cer scuze pentru dezinformare.

LE: S-ar putea sa mai fi scris undeva ca se poate dar nu mai stiu unde, daca stie cineva sa mentioneze acolo. :smiley:

1 Like

Eu am incheiat cu universitatea cate un contract pt fiecare din studentii care au venit. E vorba de practica aceea de vara, nu de voluntariat. Cand studiez problema cu internshipurile promit sa revin.

Păi la asta mă refeream și eu, la faptul că e nevoie să ai o înțelegere cu universitatea pentru a lua studenți în practică. A trebuit să depui ceva plan de practică sau alte documente justificative?

Fisa de practica, Caiet de Practica mai exact.

Depinde de facultate, dar la mine studentii din anul 2/3 sunt obligati ca faca practica timp de 2 saptamani, cu 30 de ore pe saptamana.
Este un contract care poarta numele de convetie, anul trecut era ceva numit caiet de practica…

Eu am trimis universitatii un email cu ce imi propun sa fac la practica, 3 propuneri de teme de abordat din care sa reiasa scope si complexitate. Apoi studentii au venit, cu conventiile de practica la ei, le-am completat, si le-au dus la examen cu ei. In ultima saptamana una din activitati a fost ca si- au completat caietul de practica, defalcat pe zile. La final le-am eliberat o adeverinta, cu care s-au dus la examen.

2 Likes

Oare pot vedea undeva toate programele de practica disponibile pe php, pentru o perioada anume, gen vara 2015,2016, pentru orasul Bucuresti?

Doar daca facultatile respective le fac publice.

1 Like