Cum as putea sa transfer un backup de dimensiune mare de la o baza de date intre doua masini conectate la internet ?

Trebuie sa transfer un backup de dimensiune mare intre masina de productie si cea de development, am pus FileZilla FTP Server dar din pacate masina lor unde baza de date de productie e in spatele unui router si ar trebui sa se faca ceva configurari la router, m-am uitat la niste solutii de file transfer peer to peer dar nu am gasit ceva util, masinile sunt cu Windows, backup-ul e la o baza de date SQL Server, un fisier *.bak de vreo 35 Gb.

Multumesc.

Dacă niciuna dintre mașini nu are conexiune directă, ai putea încerca să folosești un proxy ssh.

Dacă ai abonament office 365, poți folosi OneDrive (ai 1tb spațiu).

1 Like

have you try scp or sshfs?

1 Like

Initial credeam ca sunt doar pentru Linux dar dupa o cautare pe net am gasit cate ceva si pentru Windows.


https://winscp.net/eng/docs/lang:ro#operatii_cu_fisiere

rclone works on mostly everything

Aveti idee si de un tool care sa transfere fisiere pe protocol HTTP, am configurat outbound rule pe serverul lor de bd productie pentru ping sa permita conexiuni dar la un tracert vad ca conexiunea merge doar pana la gateway care prespupun ca filtreaza porturi.

Am reusit sa copiez backup-ul in subretea de pe serverul de bd pe serverul de web, acesta are portul de ftp deschis pe router asa ca am limitat transferul la 1Mb si maine dimineata ar trebui sa fie done transferul.