Cum ati pozitiona elementele in urmatorul design?

FYI, aici ar mai trebui ul si li.

Si asculta-l pe @GeorgeG ca zice bine. Daca vrei sa faci treaba bine, opreste-te 2-3 ore si citeste specificatiile HTML5. Daca nu vrei, da-i inainte cu metoda de carpeala “Pisica”.

P.S.: Doua chestii legate de design:

  1. Fa ceva sa iasa in evidenta testimonialul ala.
  2. In footer, ma indoiesc ca toate drepturile rezervate sunt ale developerului. Din cate stiu eu, sunt ale proprietarului site-ului.

Testimonialul iese in evidenta si legat de drepturi, aia e o chestie care nu o sa ramana… era doar de amplasare sa stiu ce vine acolo.
Ms oricum pt ul si li…

tu ce script folosesti pt slide? ideea e ca trebuie sa am unu usor de utilizat sa nu aiba prea multe proprietati in css de care sa ma incurc apoi… cred

Edit: am introdus un div cu inaltime si cu positionare relativa pt scriptul pe care il foloseam deja si acum este oke…

Asta e deja altă discuție:

http://devforum.ro/t/ce-carousel-slider-folositi/313

Respectiv
http://devforum.ro/t/pro-i-contra-carusele/588

ms de raspuns si na… am intrebat ca daca tot vb de slide
edit: daca as folosi bxslider, as scapa de problema care o am acu cu nivoslider-u?
intreb pe cei care deja l-au folosit…

Dap ai dreptate cu tag-ul “p” , problema e ca avea nevoie rapid de site clientu, pt o licitatie si l-am facut asa in cateva ore macar sa arate ca in design… de asta am postat apoi sa vad pareri cum sa il fac oke pe dedesubt si sa scap de o problema a mea cu amplasarea… ca foloseam mereu positionarea relative, cu absolute…
Intrebare: de ce ar trebui sa folosesc ul si li la respectivele enumerari? intreb nu ca nu este corect dar vreau o explicatie…
Ms inca odata

La fel cum folosești un pix pentru a scrie ceva, ar fi indicat să folosești ul sau ol împreună cu li pentru a „scrie” niște liste.

Sigur, poți face o listă în html și fără a folosi aceste tag-uri (i.e. pui liniuțe manual la fiecare rând), la fel cum poți folosi un cui pentru a scrie ceva…

2 Likes

La butoanele de fb si linkedin, vreau ca fiecare in parte cand ma duc pe deasupra sa aiba alta culoare la hover… pun cate o clasa separata pe fiecare li in parte, cu proprietatea doar pt hover sau fiecare clasa cu proprietatile de la starea normala pana la hover?

Pune clase diferite pe icon-urile social media pe care ulterior le “animezi” la hover. De cele mai multe ori ideea e sa repeti cat mai putin cod.

Poti folosi ceva de genul asta:

li {
  transition: all 0.5s ease;
  background: black;
}
li.facebook:hover {
  background: blue;
}
li.linkedin:hover {
  background: red;
}

Nu uita sa adaugi prefix-ul fiecarui browser pentru proprietatea transition, adica:

.example {
    -webkit-transition: background-color 500ms ease-out 1s;
    -moz-transition: background-color 500ms ease-out 1s;
    -o-transition: background-color 500ms ease-out 1s;
    transition: background-color 500ms ease-out 1s;
}

Mai multe detalii si exemple gasesti aici.

@GeorgeG Nu mai învăța omul la prosti.

Pentru transition -moz- și -o- nu mai sunt necesare de foarte multă vreme și -webkit- doar dacă vrei android < 4.4 (și vorbind de un efect de hover pe interfață touch, se poate omite fără probleme).

http://caniuse.com/#search=css%20transition

PS: Pentru chestii de genul ar trebui să folosesți autoprefixer really

1 Like


am ajuns in stadiul asta… dar nu am buton pe ele si daca pun /a in afara li-ului am buton doar pe litera… ce`i de facut?

Pune un

a {     
 display: block;
}

si se rezolva.

daca pun exact codul care mi l-ai dat nu merge… imi strica meniul,link-urile…

@designmaniac

Nu mi-ar trebui neaparat specificatiile html5 acum ci doar o rezolvare OK.

Ce spuneai?


Eu zic să închidem acest topic, pentru că e clar că nu vrei ajutor pentru a învăța ci pentru a-ți face treaba. Voi ce ziceți?

2 Likes

era vb de rezolvarea cu slide-ul si daca nu voiam sa invat nu mai puneam intrebari… iar daca mi se da un cod, il utilizez si tot nu merge, asta inseamna ca nu vreau ajutor? :open_mouth:

Daca versi codul care ti se da si te intorci ca “Nu merge” fara sa vezi de ce, e ca si cum am face noi proiectul.

5 Likes

Cred că @rmd vroia să spună să pui display:block; pe <a>-urile din .social nu pe toate <a>-urile de pe pagină, trebuie să și filtrezi un pic informația nu doar să o iei. După cum ziceai idea e să inveți nu să-ți rezolve cineva problema.

In afară de asta dece nu pui proprietățile de la .social ul li direct pe .social a, tu acolo stilizezi link-ul, nu list item-ul.

Și dacă e s-o luam așa de ce ai nevoie de ul>li acolo? Poti ține doar un div.social cu cele două <a>-uri. E mai simplu și mai eficient.

1 Like

Daca-l pui exact pe linkurile din social, o sa iti mearga.

Ca idee, cand nu stii cum sa faci ceva ce ai mai vazut pe alte site-uri, mergi acolo si ia codul ala la puricat. Asa am facut cu totii, sa stii. “Click dreapta in Chrome - Inspect Element - cum naiba a codat asta aici?” si inveti enorm de multe.

Cand nu stii ceva si nici nu ai vazut pe undeva, atunci vino si intreaba pe forum.

De obicei pun intrebari cand nu stiu ceva si daca veniti cu o explicatie, eu mai departe o utilizez… daca e buna, stiu cum trebuie sa fac pe viitor si de acolo invat pt ca am o explicatie Ok… dar asa daca mi se da un cod si nici o alta explicatie, de unde ar trebui sa invat? Da, ai dreptate asa fac si eu… problema este ca nu am gasit pe alt site un astfel de exemplu ca nu mai veneam sa pun intrebari, exact cum am spus si la inceput e usor pt multi care se ocupa de asa ceva, dar pt altii nu e chiar asa mai ales ca nu fac zilnic chestia asta…

Când ai fost îndrumat spre ce ar trebui să citești ai răspuns sec:

Nu mi-ar trebui neaparat specificatiile html5 acum ci doar o rezolvare OK.

Chiar sunt singurul care a înțeles că nu vrei să înveți ci doar o rezolvare?

1 Like