Cum "concediez" un client bun

Salutare tuturor,

Am o mica/mare dilema… momentan lucrez cu 2 clienti, unul in timpul zilei (in Europa) si unul seara (in State). Cu cel din State lucrez de vreo 10 ani, ne intelegem foarte bine, mi-a devenit prieten pe parcursul timpului. Problema este ca sunt o firma micuta si platesc mai putin de jumatate din ce platesc cei din Europa. Le stiu destul de bine bucataria interna, nu au posibilitatea financiara sa ma plateasca mai mult (sau cu mult mai mult).

Problema mea e ca nu prea am nevoie de acest al doilea job de seara… castig suficient din primul job. Si as vrea sa petrec mai mult timp cu familia, sa ma odihnesc (ma culc foarte tarziu seara, dupa ce termin treaba si cu al doilea client). Am incercat sa gasesc pe cineva care sa ma inlocuiasca, am adus vreo 2-3 oameni la interviu, dar clientul a zis ca nu crede ca s-ar descurca fara mine, ca eu sunt singurul care intelege sistemul lor atat de bine. E drept ca dupa 10 ani de lucrat la ei cam stiu instantaneu unde sa ma uit cand e o problema.

A mai avut cineva o situatie similara? Cum ii spui unui client bun, foarte intelegator si care nu a intarziat o singura data cu plata in 10 ani ca nu mai vrei/poti lucra pentru el. E clar ca le-as face un rau pe termen scurt, chiar nu au cu cine sa ma inlocuiasca si ar lua foarte mult sa train-uiesc pe cineva sa faca ce fac eu. Dar ma simt foarte obosit cu 2 joburi si din nou, financiar vorbind, de al doilea nu am nevoie.

Any ideas?

3 Likes

Pasul 1: Găsești pe cineva dispus să lucreze (aprox) pe banii ăia;
Pasul 2: La câteva proiecte (sau seturi de task-uri etc) faci code review. În funcție de cât de multe schimbări sunt necesare, îl plătești 50-100% din cât primești tu de la client. După 1-2 luni vei putea trece la…
Pasul 3: Îi spui clientului că îți este foarte greu să continui, DAR că ți-ai găsit înlocuitor.

Alternativ, poți externaliza proiectul unui alt developer, iar tu doar îl supervizezi, păstrând 10-20-XX% din suma primită (de preferat să-i spui clientului asta).

Eu am renunțat la trei clienți în acest fel și cu doi dintre ei am mai făcut, ocazional, proiecte mici.

3 Likes

Simplu, le spui că ți-ai găsit un job mai bun.
It’s just business, nu le pasă lor cine lucrează pentru ei, le pasă doar de bani și ROI.

De obicei dacă ai un sistem custom făcut de la 0 orice programator care i-ar prelua ar încerca să îl refacă menținând doar baza de date.
Dacă vrei să fii drept cu ei trebuie să le spui că tot ce ai făcut tu va trebui mai mult ca sigur înlocuit fiindcă e mai ieftin.

1 Like

:)) dude just…

@drazvan sa inteleg ca-ti pasa de relatia creata in timp, in situatia asta trebuie sa ai o discutie inconfortabila si sa le spui ca din motive personale, legate de familie, vrei sa renunti la job. Intreaba-i pe ei cum vad situatia si ce ati putea face impreuna in perioada urmatoare (gen 2 saptamani) ca sa poti pleca cu inima impacata. Aici trebuie sa fi ferm si sa stii cat efort esti dispus sa depui in acele 2 saptamani. Daca vin cu cerinte idioate, gen cauta-ti inlocuitor, zi-le ca-ti pare rau ca nu-i poti ajuta si aia e. Daca-ti convine ofera-le un pachet de suport pt. primele 30-90 de zile dupa demisie, in care sa ajuti noua persoana. Dar depune putin efort si gandeste-te cat de mult timp vrei sa-ti dedici dupa demisie pt. suport, daca vrei sa scapi si aia e, zi-le ca 15-30 de zile
e maximul de timp pe care-l poti dedica pana-n demisie.

8 Likes

Am mai vazut probleme similare cu a ta de mai multe ori. Erau de obicei firme mici, atmosfera de familie, si un angajat cheie. Si angajatul ala cheie voia si trebuia sa plece[1], dar tot avea reticiente pentru ca simtea ca ii dezamagea pe angajatori/prieteni si ca simtea ca o sa fie foarte greu de inlocuit.

In toate cazurile, firma a mers bine-merci si dupa, iar plecarea nu a fost dezastroasa. Asa ca nu-ti face griji foarte mari.

Propun sa fi onest cu ei, sa le spui care e situatia si ca nu mai poti continua [2]. Cam ca ce a zis si @isti37, desi vad ca lumea nu prea percuteza cu felul dur in care a pus-o.


[1] Pentru salariu mai mare, reponsabilitati mai mari, evolutie in cariera etc.
[2] Pariu ca ei stiu si se asteapta cumva la treaba asta.

1 Like

Eu lucrez vreo 2 ore pe săptămână pentru americani.

La europeni e muncă la greu.

Per ansamblu nici unul nu plătește bine, adică peste 3000 de euro. Eh, viața.

Stai ca nu inteleg, tu vroiai 3000 EUR pentru 2 ore pe saptamana? Sau vorbeai la modul general? Eu cam atat iau de la clientul din State pe luna, dar pentru un part time (4 ore pe zi, seara). 2 ore pe saptamana inseamna 8 ore pe luna, deci 375 EUR/ora (??).

1 Like

Orice este peste 3000 euro net pe lună îi bun. Dacă Europenii tăi plătesc atâta ori peste, pa la americani. Și pe mine mă deranjează programul seara.

Situația mea e super nasoală că de la americani vin puțin sub 2000 de dolari și tot atâta vin și de la europeni. Deci dacă renunț la unul, sărăcie (adică nu pot să-mi iau 1080Ti în fiecare lună - ceea ce e un standard minim pentru cineva cu 11 ani experiență în software buzzwords).

Din ce zici, europenii tăi îți dau dublu cât îți dau suadezii. Chiar simți diferența între 6000 de euro și 9000 de euro pe lună?

Eu zic să luăm o pauză, să tragem aer în piept și să răspundem cât se poate de sincer: voi chiar NU simțiți o variație de 3000€ în venituri? :crazy_face:

Fac ceva greșit eu?

4 Likes

Undeva trebuie tras linie. În România e pe la 3000 de euro. Poți avea credit de 1000 de euro pe lună (12000 pe an, 120.000/10 ani), poți să-ți iei un 1080Ti pe lună și mai rămân 1000 de euro pentru mâncat la restaurant.

După nivelul ăsta cauți să lucrezi cât mai puțin. Ce rost are să câștigi bani dacă nu te poți bucura de toate plăcile 1080Ti?

De simtit se simte, evident… doar ca ma descurc si cu 6000 … stau intr-un oras de provincie unde banii astia chiar inseamna foarte mult. De aia nu vreau sa exagerez, am aproape 40 de ani si unele chestii incep sa fie mai importante decit “inca 3000 EUR”, chiar daca ii pot produce. Deja simt in unele momente ca le cam “rasolesc” la jobul principal pe motiv de oboseala iar fiica-mea ar vrea un tata care nu lucreaza 12 ore pe zi si nu e disponibil niciodata pentru joaca.

4 Likes

Multumesc mult pentru sfaturi tuturor, probabil solutia o sa fie sa am o discutie serioasa cu ei in saptamanile urmatoare. Lanseaza un produs nou cam intr-o luna, dupa aia as vrea sa le sugerez sa ma treaca pe o pozitie de suport tehnic si sa ii ajut sa isi gaseasca totusi pe cineva care sa le faca orice alt proiect nou, chiar daca dureaza ceva training-ul.

2 Likes

Inca un motiv pentru care am acceptat sa lucrez 2 job-uri (cei doi clienti stiu unul de celalalt, nu m-am ascuns niciodata) este proverbialul “bate fierul cat e cald”. Nu stiu cat o sa mai am capacitatea intelectuala (si puterea) de a face asta (40 soon…) asa ca am tras si trag tare acum cat cunostintele mele sunt cautate si platite bine. E posibil ca la 45 sau 50 sa nu mai reusesc sa aduc 9000 EUR/luna, dar nici nu vreau sa pic de oboseala la 42-43 sau sa o vad pe fiica-mea direct la majorat.

9 Likes

un pic offtopic, te cam sperie pragul ala de 40 :)) zici ca ajungi la margine si se termina.

ontopic, e de porc, dar adu in discutie copilul, orice om sanatos la cap empatizeaza cu asta.

1 Like

6000E pe luna? Mi-as vinde un rinichi ptr. 6000E. :slight_smile: Inca n-am reusit sa trec de faza “struggling game developer”.
Care to share niste detalii? Gen tehnologiile folosite, tipul de munca?

Poți face cu orice 6000 de euro, problema e cu marketing-ul și relațiile dacă știi ce faci. Dacă ai început acum 10 ani puteai lua lejer clienți cu 5 mii de euro lunar și în România și le instalai doar windows-ul pe pc-uri Dell/HP.

Azi e foarte complicat, sunt mult mai mulți care se ocupă cu lucruri simple și chiar și în cazul lucrurilor complexe ai mult de muncă iar plata oricum nu mai e astronomică ci e în relație directă cu munca prestată.

Totuși vezi că dăm în offtopic, sunt mai multe subiecte create de mine și de alții în care discutăm despre salariu și muncă.

Continui off-topic-ul, dar nu pot sa las subiectul asta, ca e important IMO.
Este independent game developer, sau lucrezi pentru vre-un studio?

Daca pentru mine era intrebarea, nu, nu fac game development. Networking/OpenWRT (am facut si vandut ulterior catre unul din clienti asta http://automonitor.ro/jump/ - dupa care m-au si angajat). Iar pe de alta parte Bitcoin/smartcards(JavaCard), am facut http://www.othercoin.com/OtherCoin.pdf pe care si pe aia am vandut-o celui de-al doilea client care m-a si angajat.

2 Likes

Salutare tuturor,
Chiar îmi fac cruce cu 3 mâini…dragi colegi de breaslă…3000 de euro…6000 de euro…eu sunt contractat pe 7 euro pe ora…si ma rog să-mi vina cat mai multe ore!!!

si a cui e vina? :slight_smile:

acu serios, ar fi culmea sa facem toti 6000 de euro pe luna, ca ar da firmele faliment si n-am mai avea unde face 6000 de euro pe luna. wait…

si un freelancer care face 6000 de euro pe luna, crede-ma ca munceste de banii aia, n-a prins un prost care sa-i dea banii aia sa stea pe sezlong la soare.

Parca mai era un thread de asta unde a aruncat unu 8000 de euro si dupa aia 20 de insi nu mai stiau cum sa justifice ca e sau nu e realizabil, in ce conditi etc.

2 Likes