Cum este în UK ?

(Hurdock) #1

Pentru cei care au reușit să plece în străinătate

• Cât de greu v-a fost să vă găsiți un job acolo ?
  • Cum este cu chiria & salariile in uk ?

Din ce văd anunțuri de muncă de web dev sunt, chiar și pentru juniori etc.

Dacă un job zice că oferă 25k lire anual, cum calculezi cât face lunar ?

Tot văd colegi care pleacă în germania / uk și mă pune pe gânduri chestia asta…

(Pîrvan Marian) #2

Aaaa… 25.000 / 12 ? :slight_smile:

Imi povestea un prieten ca startul e de aproximativ 2000 lire lunar ca si java developer . Deci avem 24.000 lire anual.

Eu sunt curios cat castiga un middle, un senior si un arhitect pe acolo .

Poti calcula salariul net cu https://www.thesalarycalculator.co.uk/
Acel 25k este brut anual.
Poate avea mici variatii in functie de ce alte deductii are angajatorul (e.g. People’s Pension, diferita de pensia “de stat”). In cazul meu People’s Pension era undeva la 100 de lire lunar, dar poti opta sa nu platesti.

Joburile sunt usor de gasit. Cel putin asta a fost experienta mea. Nu aveam aproape deloc experienta, doar mici proiecte ca freelancer. Doar am urcat CV-ul pe un site gen reed.co.uk si a doua zi deja suna telefonul incontinuu. Erau agenti de recrutare (pe care recomand sa ii eviti, dar pentru inceput e ok si asa). Eu cautam pe Google continutul jobului postat si uneori gaseam site-ul companiei si ii contactam direct. Iti poti schimba si locatia pe Linkedin sa fie UK si bifezi available for hire. Probabil vei primi multe mesaje.

Eu m-am intors in Romania dupa 2 ani si nu m-as mai intoarce in UK. Experienta la locurile de munca a fost foarte buna. Nu m-am adaptat la stilul de viata si cultura lor, asta a fost problema principala. Salariile nu sunt chiar atat de mari peste tot. Un salariu de 25k nu inseamna mare lucru intr-un oras maricel. Chiria pentru o camera decenta 300-400, pentru un apartament 6-700 plus council tax, care variaza in functie de zona, dar poate ajunge la 200 pe luna + facturi. La 25k ai cam 1600-1700 pe luna si daca vrei un apartament bun si in care sa nu ingheti de frig, ajungi la 900 cheltuieli pe luna doar cu apartamentul. De Londra nu mai zic, nu prea are rost sa accepti nimic sub 40k. Deci gandeste-te si la zona in care locuiesti atunci cand accepti o oferta. Zona scumpa, salariul trebuie sa fie pe masura.

Vestea buna e ca salariul creste relativ repede, cel putin in experienta mea. Pe parcursul a 2 ani, salariul meu a fost efectiv dublat. Per total as zice ca a meritat. In Romania eram aproape de neangajat, in UK a fost mai usor decat ma asteptam. A fost calea cea mai usoara sa prind experienta.

(Vilmos) #4

Vezi ca salariile in UK publicate pre-tax, nu e chiar X / 12. Mai degraba recomand ceva gen https://listentotaxman.com/

25K e cam putin, mai ales pentru Londra.

(Horia Coman) #5

Am stat in Londra approx 3 ani. Londra si zonele adiacente (Oxford, Cambridge, “the home counties”), Edinburg si poate Manchester sunt de stat. In rest, daca nu-ti convine sa stai in orase mari/scumpe, mai bine orienteaza-te spre alte tari, ca nu o sa fie atat de fun in UK in orasele lor mai mici.

Gasitul job-urilor e relativ usor. Primul sa zicem ca e putin mai complicat, mai ales daca nu esti inca bazat in UK, si s-ar putea sa incepi cu un salariu o idee mai mic. Dar dup-aia este foarte usor. E o piata mare si variata. Ai de la startup-uri in Sillicon Roundabout, la companii mari media (guardian, telegraph etc.), AdTech, SV BigTech (IBM, Microsoft, Google, Fb, Apple etc.), finance etc.

As zice ca de la 50k GPB/an trebuie sa te uiti pentru mid-level sau mai sus. Cam de pe acolo poti zice ca duci o viata de middle-class. Dup-aia the sky is the limit si te uti la un comfortable middle class, similar cu cum ai fi in Romania ca programator fata de salariul median.

(Kilo Grammer) #6

50k brut sa inteleg? Cat ramane net?

(Horia Coman) #7

Iese 3000/luna net. Wrt taxare e important de stiut ca UK are taxare progresiva. Asa ca 100k/an se traduce in 5500/luna net, nu in 6000. Dar asta e deja un salariu mare pentru Londra, si urias pentru restul tarii.

(Kilo Grammer) #8

3000 GBP net pe luna e considerat middle class? Nu e cam putin pentru UK? Eu zic ca middle class incepe de pe la 5000-6000 net.

(Raul Orbai) #9

Eu locuiesc si muncesc in Oxford ca si QA Engineer, pe un salar de 30k, care vine 2000 lire pe luna. Chiriile sunt foarte mari, avand in vedere ca momentan platesc 675 lire pe luna pentru o camera dubla intr-o casa shared, cu utilitati incluse. Pentru a sta singur ar trebui sa platesc undeva la 1000 lire pe luna. Si eu iti recomand sa stai departe de recruiteri. Nu sunt cea mai buna optiune cand vine vorba in a gasi un job aici, deoarece pe ei ii intereseaza doar comisionul pe care il primesc ei. De multe ori primesc job specs de la ei, care nu au nici o legatura cu experienta mea. :slight_smile:

(Vilmos) #10

5k e in top 5% sau mai mult. Nu e chiar middle class, nu?

(Horia Coman) #12

Cu 50k brut ești în top 10% pe țară cf gov.co.uk. Cu dublul ești în top 2%. E mai greu in Londra sigur. Dar când ești tânăr te descurci cu chirie și împărțit apartamente, iar când ești puțin mai bătrân, o să fi și cu partenerul de viață, deci poți considera venitul dublat more-or-less.

(Ionuț Staicu) #14

Idee nebunească: înainte să zicem cât de mult/puțin reprezintă o anumită sumă, cât de nasoi sunt englezii, cât de gri e cerul sau cât de ridată le este regina, hai să menționăm și cât de mult timp ați stat în UK, ce oraș, chestii din astea.

Ce ziceți?

(Red) #15

Jeez, în Cluj sunt oameni care fac peste 5000 de euro pe lună, iar în UK e mare lucru dacă scoți un 3000 de lire?! Și tre’ să stai și în chirie cu alți oameni. Țară de săraci cu pretenții. Ca să nu mai vorbesc că acuma li se recomandă britanicilor să stea la 18 grade că nu mai au gaze.

Eu am stat zilele astea la 23 - 25 de grade de muream de căldură. Nu puteam scădea temperatura că era soacra în vizită. Bolnavă și tot tacâmul. Anyway, am de plătit 300 de lei.

Așa era și pe la francezi. Popor mândru, dar acasă stau în frig, se uită la niște emisiuni de TV fade (și doar în limba lor) și cum apune soarele dispar de pe străzi.

M-am cam săturat de occident și sărăcia cruntă în care se află omul de rând pe-acolo. Te duci acolo și nu poți închiria nimic, trebuie să dai examen să închiriezi o cămară. Să-și pupe refugiații, că oameni calificați nu vor mai avea.

Da caldura mai incet… :smiley:

(Horia Coman) #17

E apples vs oranges oarecum. Probabil ca sunt si oameni care fac 100k pe luna prin Romania. Dar ca si cu clujenii cu 5k+ pe luna, cati sunt asa? Si cati sunt in UK asa? Mai la obiect, care-i probabilitatea sa ai un astfel de salariu intr-o tara sau alta? In UK trebuie sa fi in top 1% ca populatie generala si (as zice) top 5-10% ca lucrator in IT. In Romania cf unor statistici din 2016, doar 0.7% din oameni au peste 10k lei/2.2k EUR net la populatia general - deci te-ai uita la poate 0.001% sau chiar mai putin pentru 5k+ pe luna. Distributia de income e in general foarte asimetrica.

Dar nu conteaza suma absoluta pana la urma, ci ce poti sa faci cu ea si cum te raportezi la median. Am mai discutat pe forum ca n-o sa fie un raport asa de bun in Europa de Vest fata de median cum e in Romania. Cu toate astea, cu greu ai convinge pe cineva din UK care face 3k net sa vina sa lucreze in Romania pe 5k net. Pana la urma noi avem brain drain-ul, nu ei. Ditto din tari din Europa de Vest catre SUA - tara in care salariile in general sunt mai mari, iar in IT in mod special. Dar sunt alte componente de quality of life care ii determina pe oameni sa nu emigreze in masa. Revenind la exemplul tau, ai stat la 23-25 de grade pe cand englezul a facut frigul la 18 grade [1]. Dar el nu trebuie sa-si faca griji ca moare cu zilele prin spitale, sau ca face 4 ore pentru un drum de 1.5 etc.

[1] Ma indoiesc sincer ca e asa totusi. Un link recent ar fi bun

(Red) #18

Îmi plac analizele pe date, însă este evident că toate comparațiile le facem subiectiv.

De ce aș pleca din România de la 2000 de euro la 3000 de lire în orice altă țară? Aici eu am un apartament, o rutină. Ar trebui în primul rând să plătesc chirie. De ce? Plus că e mega-dificil în străinătate să iei o chirie fiindcă sunt foarte mari și foarte căutate. Și cum pui piciorul într-o altă țară nimeni nu ți se închină că a venit dezvoltatorul software să le salveze țara.

Pe timp ce trece, mie îmi merge din ce în ce mai prost. Diferența dintre mine și ce știu tehnic devine din ce în mai abruptă față de cei care mă plătesc. Clientul meu de 11 ani îmi spune săptămâna asta că vrea să meargă o aplicație care nu se poate conecta la niște IP-uri. Îi spun că nu ține de program și el zice că firewall-ul merge și el oricum nu știe ce fac sau ce e MySQL sau SNMP. Om tehnic, care a programat și el.

Iar celălalt client… Numai angajați asiatici care se mișcă foarte încet și cu care nu poți purta o discuție, dar lui îi convine cum progresează lucrurile. Am cerut de jumătate de an o aplicație de centralizare a jurnalelor. Dar pwla. Indianul administrator a uitat cum l-am rugat. Iar eu nu pot să mă bag să instalez ce am chef.

Ăștia sunt vesticii. Asta e marea lor cultură a muncii, a profesionalismului și a eficienței. 90% dintre ei nu știu ce fac toate tastele și eu trebuie să-mi mut fundul și să am de-a face cu toate ifosele + costuri că să… Ce? La spitale pot să mă duc și singur plus că știu și pot să-mi urmăresc preventiv sănătatea. De copii, nu am și atât eu cât și soția suntem perfect conștienți ce responsabilitate reprezintă. Da, mulți prieteni fac copii și din primele luni se întreabă ce o să facă. Mda.

Eu sunt profund dezgustat și serios mă gândesc să rămân pe 2 lei venit și să lucrez o oră pe săptămână cu găinile/clientul nr. 1.

Nu am fost în UK, am fost mai la sud și mi se pare groaznic. Am experimentat pe propria piele că promisiunea de „îți găsim chirie” imediat cum am ajuns s-a transformat în „te descurci tu”, că nimeni nu-ți închiriază nimic, că totul costă mii de euro în prima lună (chiria pe o lună + garanție + comisionul agenției că nu ai nici o șansă să închiriezi altfel). După cum zicea cineva care a plecat în Olanda, cel mai simplu e să ai 500 000 de euro să-ți cumperi direct o casă.

(Claudiu) #19

Foarte radical si nationalist mesajul rau.
Pacat de generalizari si de patriotismul asta slobot de gura, plin de emotii si fara nici o urma baza reala cu realitatea.

(Floki) #20

E ușor de comparat 2k euro în România cu 3k pounds în UK… numai că 2k euro în România sunt o raritate, iar oferta de locuri de muncă e o glumă.

(Claudiu) #21

De ce aceasta ura artificala fata de vestici. Sunt de 6 ani in Germania, si am mai fost 4 ani adunati(US, Olanda) nu este chiar asa cum crezi tu. Eu de cate ori vin in Romania, Bucuresti, ma deprim. Si nu este o gluma, chiar ma deprim ce vad. Nici nu inteleg de ce acest wall of text generic, plin de opinii sa le spunem personale :slight_smile: De ce asa ura?
Permite-mi te rog, sa-ti raspund personal, din experienta mea.
De ce aș pleca din România de la 2000 de euro la 3000 de lire în orice altă țară?

• less stress
  • better food
  • better options
  • good life in general

De ce? Plus că e mega-dificil în străinătate să iei o chirie fiindcă sunt foarte mari și foarte căutate
Chiriile sunt mari peste tot in orasele cu contentratie mare de oameni si joburi. In Romania, ca dev esti cred ca 1% :slight_smile: Acest lucru cred ca se mai intalneste in US. Unde locuiesc acum cu sotia mea, chiriile pur s-au dublat.

Legat de eficienta, last aici acest link: http://time.com/4621185/worker-productivity-countries/ sper ca nu crezi ca este fake news :slight_smile:

Nu stiu cum este mai la sud. Unde locuiesc acum, faci dupa lege, commission, avans, credit history, etc. Si tot o sa ai pentru apartamente la 1000 euro pe luna, 50 de oameni :slight_smile:

Este frustant, dar macar stiu ca se construiecte continuu, nu foarte rapid, dar statul lucreaza si nu ma simt frustat si lasat afara.

Te rog sa ma scuzi daca am scris gresit gramatical, din pacate mi-am pierdut vocabular iar daca te simti ofensat, iarasi scuza-ma. Mi se pare, parerea mea personala, ca poporul roman este intr-o continuua stare de tensiune si suparare.

(Red) #22

Meh, est, vest, rah#t. Și vesticii dacă ar primi 500 de euro pe lună ar fi la fel de corupți ca în România, Thailanda, India și așa mai departe.

Pe lângă mâncarea net mai bună în Franța, nu pot să zic că viața mi-a fost mai bună. Stat în frig peste tot, am fost răcit de vreo 6 ori în 3 luni (Dumnezeu știe ce virus din Africa zburda pe acolo), soția mereu mă suna că s-a anulat ceva tren de Paris. De câteva ori a trebuit să merg după ea la 15 kilometri că trenul… s-a oprit. Mi-a bușit un francez mașina, a dispărut în neant, am fost rugat să trimit niște pachete de la un magazin online românesc în Franța, nu le-am trimis, prin poșta franceză, cu confirmare de primire - au fost furate. Internet slab. Mai bine lucram cu 3G-ul (nici măcar 4G) de la Free.

Soției i-a plăcut. O duceam cu mașina la servici, ceea ce nu fac în România, la 9:30 era prima la spital. Lumea venea pe la 10:00 - 10:30, cafeluță, povești, la 12 și ceva pauză de masă. Povești, cafeluță, ne mai uităm un pic la cazuri, liniște în birou, echipamente (care mi se păreau de ani 1970, dar superior echipamentului din 1940 din țară) bunișoare, lume relaxată. La 18:00 veneam să o iau cu mașina, ea la povești cu asistentele, cu medicii (bisous - bisous, au demain, muah - muah), eu stăteam în frig în parcarea plină de gropi a spitalului cu frică să nu parcheze unul și să-mi lovească mașina.

Așa, da, e mișto în vest. Din fericire eu nu lucrez așa, ca indienii, cu 5 pauze de ceai pe zi și muncă efectivă 2 ore. Eu chiar stau cu orele la calculator. În ultimii 2 ani am pus 12-14 kilograme.

Cică naționalism. România e o țară foarte tâmpă, dar măcar noi recunoaștem.