Cum este în UK ?

(chernobog) #43

Am fost cam 1 an in UK in Cambridge.

Plateam cam 980 GBP pe luna cu toate utilitatile, dar locuiam singur.
Eram consultant si imi deduceam o parte din cheltuielile alea printr-o “optimizare” fiscala. (O lege despre temporary workplace pe care o recomandase compania umbrela prin care lucram. )

E o diferenta imensa intre salariu fulltime si castigurile ca freelancer, aveam 450 GBP / workday cu toate deducerile ajungeam la ~5300 / luna net, in Londra erau posturi care plateau si 550 - 600 / day.

Taxarea era pay as you go, de exemplu la primul venit nu am fost impozitat (primii 10K) dupa ce am depasit 60k a intrat taxarea de 60%. Dar partea buna e ca am recuperat vreo 5000 prin taxback.com

Firma la care lucram imi oferise o pozitie fulltime si salariile erau in jurul a 40k - 50k, dar am preferat sa ma intorc in tara, cred ca ar fi venit 2800-3000 pe luna net.

Deci eu iti recomand sa lucrezi ca si consultant.

(Red) #44

Cum era munca? 8 ore de stat la calculator doar cu text si depanare sau ceva mai uman, cu povestit si planuit cu lumea (aka sedinte)?

(chernobog) #45

Era tech oriented, aveam daily stand-ups de 30 de minute cu echipa si un project manager.

Au mai fost si sedinte cand incepeam un proiect nou si managerul prefera sa merg si eu sau cand terminam ceva si trebuia sa prezint solutia respectiva.

Overall au fost mai putine sedinte inutile decat experimentasem pana atunci in RO.

Cea mai neprevazuta chestie a fost sa ma acomodez cu accentul diferit al colegilor, sunt foarte multe dialecte si suna mult diferit fata de ce eram obisnuit. (Northerners, Yorkshire, era colegul si accentul, erau si Australieni, cel mai perfect britanic accent il avea un tip din Norvegia)

Scotienii si Australienii ma amuzau numai prin felul in care vorbeau.

Dupa care mai erau si unele expresii informale care nu le intelegeam.

(sama) #46

Invatati putin sa va vindeti. Acel tester cu 30 k nu are nicio treaba cu testarea, e ceva click monkey tester.
Nu va avantati la prima oferta primita, asteptati, nu va grabiti.
Un dev bun nu pleaca in Londra sub 65 k, daca accepta mai putin atunci e vai de el developer.
Mai e si chestia ca multi se dau mari IT-isti pe aici, dar ei stiu crea un cont de email si instala un Windows.
Multi IT-isti care pleca, nu pleaca pt bani, poate au familii si vor ceva mai bun t copiii lor.
Vad ca multi puneti accentul doar pe bani ceea ce e trist, aveti bani dar sunteti cocalariI din IT-ul romanesc, probabil ascultati manele si spargeti seminte in fata blocului.
Numai bine si plecati cat mai repede din Romania, lasati sa ramana cocalarii.