Cum este sa lucrezi din Romania cu un timezone diferit?

Salut, as vrea sa aud cum vi se pare sa lucrati din Romania, cu o alta tara pe un alt timezone.

In cazul de fata as putea sa ma mut si sa lucrez din Romania cu o firma din UK. Dar asta inseamna sa lucrez de la 11:00 pana la 19:00 (UK 9-5pm)

Dar nu stiu ce sa zic, mi s-ar parea ca pierd toata ziua si ca nu mai am timp sa socializez, ce parere aveti?

De ce?

Trebuie sa iesi din mentalitatea de angajat.

3 Likes

Iti faci singur programul. Tine de tine.

1 Like

Elaborate pls ?

Deci cumva poti sa iti faci o viata sociala si daca lucrezi 11-19 ? Ma gandesc ca de cumparaturi m-as putea duce dimineata, si iesiri pe seara. Dar as vrea sa aud parerile altora din experienta propie

Remote/freelancing nu merge cu program de 8 ore. Sase ore maximum. Sau 2 ore de munca efectiva si 6 ore de raspuns la intrebari, intalniri, lucruri ce le poti face de altundeva decat de la birou.

3 Likes

E simplu.

E treaba ta cand si cat lucrezi, atata vreme cat obtii rezultatele cerute.

Suplimentar, daca ti se fixeaza un program, deja ai faultat un criteriu dintre alea care te protejeaza de acuzatia de angajare mascata.

În general merge. Doar dacă ai de mutat șifoniere e mai dificil.

Dacă poți lucra singur o parte din program, atunci te poți organiza mai bine.

Cat de mare e diferenta de fus orar si cat de mult conteaza depinde doar de oamenii care lucreaza impreuna.

Un exemplu extrem: Degeaba suntem unul langa altu in acelasi birou, daca ne dam la gioale ca copkii de cate ori avem ocazia.
Sau: Putem fi la 7 ore diferente, si sa avem o colaborare excelenta. Eu imi fac treaba bine, comunicam clar si rapid (text sau call cand e nevoie), tu esti happy, amandoi suntem happy.
Daca apare o problema, o rezolvam, fara stres/nervi inutili (fiecare avem deja stres caci: 1) exista o problema 2) stresul de la problema in sine care poate fi mai tricky 3) stresul din alte motive (familie, etc.))

It’s all about people in the end.

2 Likes

La 0-3h diferență (Europa) e OK.

La 6-7h diferență (East Coast) e rezonabil.

La 8-11h diferență poate fi challenging

Dacă se suprapun 2-3h/zi, suficient pentru a transmite informațiile/primi răspunsuri rapide/deployment/onboarding colegi noi etc este suficient.

Dacă firma/clientul îți cere 8h prezență… poate că ar trebui să schimbi firma/clientul :smiley:

5 Likes

Eu am ședințele de ‘dimineața’ la ora 18 și 19, lucrez cu pst. M-am obișnuit dar nu pot zice nici că e ușor. Noroc cu banii.

Urasc stand-up callurile. Mai nene, avem JIRA, de ce mai facem callurile alea unde dam raportul. Repeti ca un tampit taskul asignat in JIRA.
Ma face sa simt cheap. Cel mai probabil pentru ca chiar sunt cheap :grin:
Dar stiu ca callurile dastea sunt facut sa puna putinaaaa presiune in plus. Ca nu strica niciodata.

Eu personal lucrez de la 10:00 la 18:00 si mi se pare un program bun. Dimineata am timp sa imi rezolv treburile si dupa 18:00 ies daca trebuie undeva. Cine iese la restaurant etc inainte de 18:00?

Poate fi greu sau usor. Intr-o viata anterioara am interactionat pt cerinte cu East coast si pt executie cu Asia, eu locuind in Ro. A fost crunt, in ciuda varstei propice. Never again.
Apoi multi ani am lucrat cu colegi imprastiati in UE pt US West Coast. A fost cu suisuri si coborasuri, dar era fain proiectul si nah. As mai face.
Acum in corporate pana si acelasi fus orar dar alta tara si e greu sa ne intelegem.

Concluzia mea e ca in organizari tip startup, cu mentalitate de constructie, e mai usor. Cand intervin birocratia, gastile de birou, si alte cele — e mai greu. Depunde si de tine. Nu toata munca e codare.

3 Likes