Cum eviți stresul în IT

Microagresiune? Adevarul doare, e naspa, dar te vindeca pana la urma, ca o operatie, fata de vrajeli ieftine care te fac pe moment sa te simti mai bine, ca un calmant, dar pe termen lung nu rezolva problema.

(Ovidiu Grigoras) #23

@RedGuard - tu esti genul de om cu care nu as vrea sa lucrez vrodata. Esti genul care crede ca le stie pe toate si toti din jur sunt mult sub nivelul sau. Esti genul de om care daca cineva nu stie ceva ii sare in cap inloc sa-l ajute(vezi ‘mesterii’). Ce-i drept ‘abilitatea’ de a invata si a intelege pe cineva nu o are toata lumea si mai des intalnim nasul pe sus in domeniul IT decat oameni umili. Din capul locului pivesti problema gresit dpdv al atitudinii. Cu toate astea mi-ar placea sa stau de vorba la o bere cu tine sa aflu mai exact unde e problema pentru ca vad in ultima vreme pe forum din exprimarile tale - ceva te frustreaza maxim. Ah, bei bere sau doar vinuri scumpe din Franta ?

Scuze de offtopic dar OP trebuie sa inteleaga(si sigur sunt si altii care citesc) ca in IT fie ca esti la inceput de drum sau de ceva timp in domeniu, vei gasi si oameni placuti cu care sa lucrezi si care sa te ajute cand gresesti si de la care sa inveti. Sunt fericit ca fac parte dintr-o firma in care colegii mei pun accent pe ajutor cand cineva are nevoie si rautatea gratuita e foarte rara si de obicei la cei care ‘s-au saturat de Romania’. Ah, nu castig mii de euro dar am multe persoane in jur care ma apreciaza pentru felul meu de-a fi si ceea ce fac pentru ei

L.E. - Nu am facultate, nu am liceu in domeniu, nu inteleg mereu si nu stiu mereu rezolvarile unor probleme/taskuri dar nimeni nu s-a nascut invatat, important este ca imi place foarte mult ceea ce fac si la aspectul asta a contribuit enorm cei cu care am lucrat si cu care lucrez in momentul de fata.

(John Jhon) #24

un om puternic stie cand sa ceara ajutor, iar el a facut primul pas intreband aici.
da, mai sunt si multi alti pasi de facut, dar ajutorul este esential pentru o rezolvare eficienta si de durata (indiferent ca vine de la familie, prieteni, coach, psiholog, etc).

ca fapt divers, psihologul rareori trateaza “nebuni”.
de cele mai multe ori ajuta oameni absolut normali care trec prin siutatii / perioade dificile.
acum… daca pentru o operatie te duci la chirurg, pentru o casa incepi cu un arhitect, pentrua repara masina te duci la un mecanic autorizat, etc…
tot asa folosesti psihologul (un om cu studii relevante si autorizare) pentru ajutorul pe care este el calificat sa il dea.

subliniez:

• invata sa spui nu
  • cauta ajutorul potirvit situatiei tale si trateaza cauza, nu numai efectele

(John Jhon) #25

interesant si de multe ori corect.
dar uneori o schimbare / evolutie personala este cea care aseaza lucrurile pe directia potrivita, chiar fara a schimba locul / contextul.

cam atat cu personal / inner dev pt azi.
ma intorc la web / tech dev :slight_smile:

(Red) #26

Presupunerea care creează cea mai mare problemă e că: oamenii mai greșesc, întreabă, învață.

Well, fals.

Oamenii care într-adevăr învață sunt sub 5%. Cică 50% din populația planetei nu poate înțelege ce e o structură arborescentă. Meșterii mei de programatori nu învață nimic, niciodată. Le spun cum să facă, tot cum vor ei fac. Am încercat să țin săptămânal o oră de discuții cu ei, păi nu știu vorbi engleză, ce discuții arhitecturale să ai cu ei?

Am avut oameni care au zis: hai, vin la tine să mă înveți programare. Pe gratis. Au venit, dacă au venit, o oră. Apoi s-au apucat de altceva. Așa și la prietenul meu foarte bun în C++ care e în alt oraș. Au venit studenți, pe bani, vor să învețe C++ că profesorul nu știe preda. Au făcut 2 - 3 ore și atât a fost.

Ruda mea ține interviuri la Microsoft și pe cât de impunător sună Microsoft întrebările sunt extrem de banale. De genul cum găsești elementul K dintr-o listă simplu înlănțuită. Câți pică? 98%. A stat aproape un an să găsească 6 oameni. Și acolo vin persoane cu 15 - 20 de ani experiență în dezvoltare software care au lucrat în SUA.

Dacă în software e greu să te descurci (unde fiecare framework are o documentație GRATUITĂ plus zeci de mii de fire de discuții), ce să zic de medicină unde un rezident are 2000 de lei și o carte despre specializarea lui e 800 - 1500 de lei? Și se actualizează anual. Că la medici nu e un API documentat și pus pe net ca toți să-l citească.

(John Jhon) #27

si daca metoda de invatare e nepotrivita?
dar daca motivatia invatarii respective e nepotrivita (fara a spune ca nu sunt motivati sa invete altceva / altundeva)?

(Red) #28

Concluzia e că sunteți prea moi, prea mult acceptați, prea multă înțelegere, prea multe panseluțe.

Programarea nu e grea, am învățat la liceu cu o profesoară care nu știa să spună cuvintele rezervate în engleză. Nu aveam internet, doar documentația Borland Pascal-ului. Și înainte, în BASIC, nici măcar un document de HELP nu era.

Ne-am descurcat.

În liceu din 24, 2 eram foarte buni la programare, 3 - 4 erau buni că toceau de zor algoritmii și restul erau… restul. Mereu cerând ajutor.

La facultate, din 25 de oameni în grupă, 3 erau buni (din care unul nu vorbea cu nimeni, își făcea treaba și pleca în treaba sa - acum e în New York - pardon, e in South Carolina acum), 60% luau note bune că repetau cuvânt cu cuvânt ce scria în curs și restul ne trimiteau nouă, celor 3, mail-uri cu „Poți să-mi trimiți codul sursă de la tema x?”.

Astea sunt procentele, cu asta mergem înainte. Din liceu cred că nici 10% nu au rămas pe profilul de IT, iar din facultate… pe undeva la 50% lucrează în domeniu.

Bine, unii au plecat să facă inginerie aeronautică, alții au firmele lor, alții au plecat în Vest cu părinții și se joacă pe Playstation și la 30 - 40 de ani.

OMG, amicul care a intrat cu 5 și un pic la facultate (și care mereu mă bătea la cap să-i dau rezolvările) e și el software dev. Lol!

(Serban) #29

Multumesc pentru sfaturi si opinii. Din pacate majoritatea le-am urmat deja ori sunt destul de greu de pus in practica.

Cineva imi recomandase sa imi dau demisia si sa fac ce imi place. Cam asta este planul, sa strang niste bani si sa ma apuc de altceva. Momentan sunt la faza cu stransul banilor iar legat de “ce imi place” ramane de vazut, tinand cont ca nu am facut si nici nu m-a atras altceva in afara de programare de ani de zile.
Probabil va fi ceva mic, personal, fara stres si cu program lejer, programarea ramanand doar ceva ocazional. Poate va tin la curent.

Cred ca la mine totul a plecat de la o serie de proiecte mai stresante, cu multa responsabilitate si manageriate prost, urmata de o perioada in care nu am pus mare pret pe efecte. Asta in cazul in care ati putea fi in situatia mea si ati putea evita ori trata cu mai multa atentie situatia.

Multumesc inca o data pentru interes si intentia de a ma ajuta.

(Horia Coman) #30

Din nou @foobaz256 @RedGuard sunteti extrem de nagativisti. Nu cred ca ad hominem-uri, whataboutisme sau reducere la “first world problems” ajuta discutia.

Eu zic ca a ridicat o problema importanta in mediul IT si in lucrul profesional in general. Putem spune chestii general valabile pentru multi oameni, nu doar ceva strict la cazul asta. Mai ajutam si pe altii, cum s-ar spune.

(John Jhon) #31

OMG, daca programatorii mei compileaza tot proiectul din stackoverflow si il livreaza la timp si functionand in parametrii ceruti…or sa primeasca o prima consitenta. LOL
conteaza de unde procura rezolvarea daca o poseda in forma potrivita la momentul potrivit? de ce? pentru cine?

(Adrian Tufă ) #32

Totusi, daca poti preciza ce anume te streseaza in lucrul cu magazinele online ?
Din contra, mie imi pare un domeniu dinamic si atractiv. Daca te referi la “crizele” pe care la fac ownerii cand nu le merge magazinul “ca pierd bani” asta face parte din joc, ca daca n-ar castiga n-ar mai investi in magazin.

(Dragoi Ciprian) #33

si eu sunt interesat strict de subiectul cu magazinele online :slight_smile:

(Kilo Grammer) #34

Serban, cati ani de munca in programare ai aproximativ? Cel putin cat?

Hei. Salutare.
Eu ce o sa iti spun cum am procedat, din propria experienta, din pacate sau din fericire, depinde cum o interpretezi. Eu nu reuseam sa dorm noaptea decat 2,3 ore, apoi am ajuns pana am fost internat de urgenta o zi si o noapte :slight_smile: deci chiar nu e de glumit cu astfel de treburi.
Iar pasii au fost urmatorii:

1. dupa faza cu spitalul, am luat concediu o saptamana, fix tranta,… dupa ce revi la locul de munca iar o patesti mai devreme sau mai tarziu
  2. pui cateva luni niste bani deoparte.
  3. dupa lunile astea, depinde cate, la mine au fost suficiente 4, iti dai demisia de la compania unde ai avut probleme.
  4. iei aproximativ o luna pauza, dar pauza insemnand nu ca te-ai trezit si te pui la pc si o lalaiesti toate ziua, … maxim 2 ore pe zi la pc/telefon/tableta,
    In restul timpului:
    4.0. cel mai important - petreci mai mult timp alaturi de cei dragi, familie, prieteni, discutati cat mai mult posibil si nu pe baza fostului job, ci cu totul altceva
    4.1 te apuci de citit. Pot fi carti despre tehnologie, sau carti de dezvoltare personala,… nu trebuie sa citesti proza, poezii daca nu iti place (mie de exemplu nu imi plac si am citit mai mult carti financiare, si de dezvoltare personala),
    4.2. faci sport. sala, sau alergat, nu conteaza,
    4.3. faci o alta activitate, random, eu de exemplu am inceput sa imi prepar singur mancarea, care pana nu demult pt mine era meniu zilei pe la cine stie ce restaurant
    5.0. dupa acest timp poti sa iti cauti altundeva de lucru sau sa lucrezi ca freelancer.
    6.0. te angajezi sau lucrezi ca freelancer daca totusi vezi ca programarea te solicita prea mult din nou, iti cauti de lucru intr’un cu totul alt domeniu, mai prost platit, dar in care nu iti “mananci” sanatatea. Pana la urma in it sunt printre cele mai bine platite joburi, dar banii nu e tot.

Sfaturile acestea mi-au fost date si mie tot de un psiholog, … bine nu am facut n sedinte, doar am stat de vorba vreo doua ore.
Ce pot sa zic, la mine a functionat perfect. :slight_smile:

Sau varianta mai simpla, … care ti-a si fost recomandata deja, mergi la un psiholog, si poate reusesti sa iesi din impas fara sa pleci din acea companie.
Toate cele bune!

(Red) #36

Nu comparați piața de programatori români care mai știu o boabă de engleză și cu care te poți înțelege, o piață de 60 000 de oameni cu 4+ milioane de indieni.

România e sub 1.5% comparativ, absolut irelevantă, mai ales că toți sunt angajați. Adică și indienii sunt toți angajați, e mega greu să găsesști un indian prost înspre mediocru.

Și voi vă stresați că nu-i merge la X-ulescu site-ul. Du-te învârtindu-te în India și vino înapoi după ce ai văzut cum se pierd bani.

Genial! Mersi pentru confesiunea ta patetic-frustrata, dar cu ce il ajuta asta pe autorul topicului?

Ce? Cum sa iti dea cineva asa sfaturi? In orice caz, e putin probabil sa functioneze si la alte persoane… Sunt prea multe variabile acolo si se bazeaza pe prea multe presupuneri. Pe langa asta, sfaturile alea te ajuta sa maschezi suprafata, dar nu trateaza cauza problemei. Deci peste un an te apuca din nou.

BTW, un life coach va va ajuta mult mai mult decat un psiholog.

(Mihai Stefan) #39

Imi permit sa intervin, mai ales ca si eu am trecut prin asta acum ceva ani. Eram freelancer si ajunsesem la un stil de viata haotic, aveam prea multe proiecte, faceam o facultate care nu-mi placea de nici o culoare, dormeam 3-4 ore pe noapte si ajunsesem intr-un punct in care nu ma mai puteam concentra, cumva in pragul unei depresii majore. In momentul in care am reusit cu chiu cu vai sa finalizez ce aveam de facut, mi-am luat cateva zile de pauza, m-am izolat, astfel incat sa nu fiu influentat in decizii si m-am gandit ce vreau fac cu mine pe viitor, concluzia fiind ca nu ma vad vreodata facand altceva decat programare, de care am fost fascinat de mic. Asa ca mi-am sunat toate cunostintele si in 3 zile m-am angajat ca junior dev la o firma, unde am lucrat pe mentenanta si dezvoltarea unor aplicatii web. De atunci au trecut vreo 7 ani si 3 joburi, nu am mai lucrat ca freelancer decat pe proiecte mici si pentru prieteni, iar acum sunt intr-un colectiv foarte misto, in care colaboram de parca am crescut impreuna si de cele mai multe ori picam de acord fara prea mari lupte de convingere, iar sharingul de experienta e pe gratis si cu zambetul pe buze.

Ceea ce vreau sa spun este ca personalitatii mele nu i s-a potrivit freelancingul avand in vedere ca eram haotic in organizare. Acum, s-au schimbat lucrurile. Similar, poate ca tie nu ti se potriveste lucrul intr-o firma si ca propriu sef ti-ar fi mult mai bine. La fel de similar, antevorbitorilor suparati pe viata probabil nu li se potriveste statutul pe care il au acolo unde lucreaza, avand in vedere frustrarile pe care le-au expus aici.

Ca sfat, incearca si cateva sedinte de psihoterapie. Este incredibil cum poate sa te ajute un profesionist bine instruit, total obiectiv, sa iti dai seama de anumite chestii pe care le stiai deja, dar care zaceau intr-o cutie la care nu te-ai gandit vreodata sa umbli. O zic din proprie experienta. Dar atentie, trebuie sa fii 100% sincer cu el si cu tine. Ca altfel, exista posibilitatea ca experienta asta sa iti faca mai mult rau.

Nu vreau sa creez flame, dar trebuie sa zic ca atitudinea celor 2 de mai sus este probabil ceea ce e mai rau intr-o industrie care se vrea inovativa si probabil motivul pentru care “se pierd bani”

(Cosmin Popescu) #40

+1 pt sport.
As vrea si eu sa incerc sa ma apuc mai serios, dar nu prea am timp :frowning:
Macar am inceput sa merg mai mult pe jos si am vazut rezultate benefice :slight_smile:

(Kilo Grammer) #41

Yep, yep, cine stie cunoaste.