Cum eviți stresul în IT

Eu n-am inteles sensul acestei fraze, acel “dar”. Ori e stresant ori nu e…

Yep, ca-n orice meserie, trebuie sa ai un minim de placere.

Ai spus ca lucrezi la un magazin online. Daca nu faci front-end, ce faci acum? Backend? Design?

Pai daca te apuci de “afiliere”, nu e tot un domeniu nou?

Bottom line: eu cred ca-ti inteleg problema. Indiferent ce faci, nu-ti mai place ce faci. Nu e nimic anormal, nu e un capat de tara. Take it easy. Gaseste ceva ce-ti place cat de cat. Schimbarea nu e usoara, nu e usor sa-ti dai demisia, dar efectele stresului pe termen lung te poate aduce sa nu mai fii capabil sa mai lucrezi deloc. Eu nu zic sa-ti dai demisia neaparat, ce iti sugerez e sa iti faci o auto analiza foarte obiectiva, dar asta doar dupa un somn bun, sa fii cu capul limpede si cat de cat relaxat.
Oricum intrebarea “unde ma indrept” ma roade si pe mine. De multe ori m-am gandit sa-mi iau lumea in cap, sa fac altceva, sa plec undeva

Puțin dezorganizat din lipsă de timp, but here we go:

Cauzele pot fi multe și diverse. Spre exemplu, când eram în facultate (Poli CJ) absolut toți colegii și-au dorit în anul 1 să se lase; se discuta intens de alternative. Chiar și cei mai buni. Unii spuneau că e pierdere de vreme, alții că e umilitor, alții că primim note prea mici și ne stresam prea mutl pt un 5, iarba era mai verde după gard (UBB mate-info) pt ca aveau mai puține materii, etc. Fiecare avea dreptate, chiar era greu să ne adaptăm de la mediul mai cocoloșit din liceu la cel cu presiune și responsabilități mai mari, și cu toate astea a trebuit să învățăm să îi facem față.

Nu știu cât de mult te încălzește, însă cu siguranță nu ești singurul care trece prin asta. Aș merge chiar mai departe și aș spune că foarte mulți oameni care lucrează în IT trec cel puțin o dată printr-un astfel de episod de stres extrem, cu consecințe negative asupra sănătății sale.

Cred că este un lucru bun faptul că te chiar preocupă rezultatele muncii tale (am tras această concluzie pt ca spui că nu poți dormi atunci când intervine o problemă la muncă). Înseamnă că îți pasă. De astfel de oameni e nevoie în IT, @RedGuard vorbește despre colegi care nu au această dedicare, pur și simplu iau bani acasă fără să își asume responsabilitatea gândirii și scrierii codului în mod independent (iar dacă o fac, e fără a ține cont de standarde, și mereu cu buguri, cât să se spună că a fost făcut ceva; comportamentul tip “panseluță” l-am văzut deseori folosit pentru a masca incompetența).

Ce trebuie acum pentru @Serban01 este o evaluare foarte sinceră a viitorului pe care și-l dorește. Acest proces este în sine unul dureros, pentru că trebuie să înveți să privești un lucru incert (viitorul) fără să te temi de incertitudinea în sine. Trebuie avut în considerare faptul că industria IT va fi mult mai dinamică în viitor, vor apărea mult mai multe lucruri noi pe care va trebui să le știm, deci dacă acum pare stresant … stați numai să vedeți ce urmează.
Timpul trebuie împărțit foarte bine într-o zi: 6-8 ore muncă + 2 ore studiu am observat că e proporția care funcționează la mine acum, după mulți ani. În urmă cu 15 ani când eram la început, era 12 ore muncă + 4 ore studiu, ca să ajung din urmă pe cei care deja știau din liceu. A fost un prim an extrem de intens, fără de care probabil aș fi abandonat.

Metodele pe care le-ai folosit până acum sunt bune, dar mai trebuie adăugate și alte schimbări pt ca întregul ansamblu să aibă efect.
Nu neaparat soluția se află în afara job-ului pe care îl ai deja, eu de ex aș începe prin a discuta cu team leadul / patronul actual. L-aș/i-aș întreba cum îmi fac treaba, dacă sunt mulțumiți de mine, aș cere confirmări verbale mai dese (multă lume uită să mulțumească membrilor echipei la finalizarea unui efort, așa că se ajunge doar la feedback negativ cauzator de stres). Din ce îmi dau seama nu ai o tehnică eficientă de a învăța singur, așadar e mai bine să te consulți cu angajatorul, să îți dea voie să faci o facultate în domeniu (în sensul să te sprijine, să te lase la examene, etc).
Mai poți cere, în urma discuției, mutarea pe un alt post, pentru a dobândi competențe noi (exemplu: “vreau să fac testare automată, consider că ne va ajuta mult, sunt dispus la o diminuare a veniturilor cu 10% pe perioada cât obțin aceste skill-uri noi”).

9 Likes

Ca fapt divers, și eu am fost stresat în contextul curent (2 clienți, unul dimineața, unul seara). Însă stresant pentru mine e faptul că trebuie să lucrez cu niște imbecili.

Punctul culminant a fost când finanțatorul de dimineață bătea apropouri că dacă avem 2 fire de execuție care inserează date în același tabel, merge mai repede. Pe lângă faptul că tabelul adăpostea 30+ de indecși, super stupid, documentația oficială clar stipulează că inserarea concomitentă tot secvențial va avea loc la nivel intern.

Moment în care i-am spus că e un cretin și habar nu are ce vorbește. Speram să încetez colaborarea cu el săptămâna aceea, but alas, no such luck.

Legat de celălalt client, îi știu de 10+ ani, mereu mă întreb cum n-au dat faliment la ce dezorganizați sunt.

P.S. Oh, God! Nici nu am început lucrul și deja sunt asaltat cu întrebări stupide de la oameni care nu știu să depaneze o eroare amărâtă în consolă.

un psiholog nu da sfaturi, el te ajuta sa iti gasesti singur raspunsurile.

un psiholog ajunge sa practice si sa fie certificat dupa multe studii, dupa propria analiza si dezvoltare personala si dupa ce aduna si ceva experienta prin lucru sub supervizare.

un life coach ajunge sa profeseze dupa ce isi pune de multe ori singur eticheta asta.

fara a spune ca nu sunt varfuri si uscaturi in ambele parti,
personal… cunosc, am incredere si recomand oricand un psiholog in fata unui life coach.
ba mai mult, in functie de tariful pe care si-l permite fiecare… as spune ca experienta (cel putin pana la un punct) face o diferenta semnificativa in domeniul asta.

stiu ca aici sutem cu it-ul unde pregatirea formala nu conteaza prea tare, dar intrebati-va daca ati alege un medic (sa zicem chirurg cardio) dupa aceleasi criterii dupa care il alegeti pe “baiatul care face siteul”.

2 Likes

exact asta ziceam si eu. E foarte important sa-ti dai seama tu singur de lucruri.

1 Like

Eu mi-am dat seama singur ca pierd vremea prea mult. Deci mi-am dat seama singur, fara sa dau $ la psiholog. Acum ce ma fac, what’s next? :frowning: Ca nu e suficient.

ti-ai dat seama si de ce pierzi vremea prea mult?
asta e urmatorul pas probabil.
daca il poti face fara ajutor… foarte bine.
pentru multi, ajutorul “ajuta” si grabeste oarecum procesul.

Da. E o chestiune de timp, îmi revin.

Poate te ajuta si acest video:

Pentru cei ca tine citesc acest forum :slight_smile: , mersi.

1 Like

Ca la orice problema: spargi problema in bucati acceptabile si incerci sa le rezolvi in parte. O sa ai incertitudini pe parcurs - cine n-are - dar macar directia e buna. Din cand in cand cate un chiul la film/cafea/bere/parc aduce idei bune.

1 Like

A, si o sa mai faci greseli. Toata lumea face.

sportul trebuie sa fie non-negociabil - cum e si spalatul pe dinti (!)

prin el iti mentii niste celule de la capatul ADN-ului tau (ceea ce se cheama “telomeres”) elastice si iti permit sa traiesti 10 poate 20 de ani in plus; (adica sa arati mai tanar cu 5-8 ani, mereu)

fa din el o rutina;
rutina se mentine in virtutea repetitiei;

in plus, iti elibereaza endorfine care te impiedica sa ajungi deprimat;
tot pt combaterea depresiei e buna si serotonina - rezultata din complexul de vitamine B si o doza de soare luata zilnic.

5 Likes

Should me enough motivation for me :slight_smile:

Ca tot suntem la acest subiect, in drum spre serviciu ascult muzica. Vin la serviciu mult mai bine dispus. Decat sa aud claxoane si altele mai bine un Led Zeppelin, Deep Purple, Metallica sau putin hip hop :smiley:

I’m with the guy on this one. Mi s-au parut cele mai plictisitoare proiecte, over and over aceleasi rahaturi. Foarte putina creativitate, foarte usor sa dai gres daca te abati de la cararile batatorite, asa ca stai pe ele. Destul de trist.

c’mon, sunt atatea integrari interesante de facut si automatizari cat sa te tina in priza mai mereu. adica e genul de munca unde vezi destul de repede rezultatul (in timp economisit pentru tine/colegi sau pentru clienti)

probabil daca ai experimentat lucru la aplicatii mult mai interesante si apoi ajungi la ecommerce, cumva il consideri un downgrade dar mie nu mi se pare chiar asa

din ce am experimentat pana acum, sentimentul de stres tine mai degraba de colectiv decat de tipurile de proiecte. adica eu inca sunt entuziasmat cand trebuie sa fac o simpla agenda de contacte web ca sa dau un exemplu recent :slight_smile:

1 Like

Gandeste-te foarte bine ce iti doresti, ce crezi ca iti poate oferi confortul dorit.

Lucrezi intr-un domeniu in care iti poti schimba jobul cand doresti. Faptul ca lucrurile se schimba tot timpul e un avantaj prin faptul ca te tine viu.

Sfaturi practice pentru a scăpa de stress:

  • Dormi suficient (8h:30)
  • Mănânc sanatos
  • Deconectează-te cu chestii non-it : cărți, filme (nu tv), sport
  • Evita deadline-urile “nebune”. Merge un week-end de munca. Hai doua. Am avut si 9 week-enduri pierdute. Pe termen lung nu e un avantaj.
  • Fuck off. Cand simti ca nu mai poti ,respira adanc si fa altceva.
3 Likes