Cum imi pot dezvolta capacitatea de a rezolva probleme?

Recomand privitul la TedX Talks cu un graunte de sare. Graunte de dimensiunea Everestului cel putin.

Acele videouri sunt bombastice, comerciale, propagandistice si adesea extrem de mincinoase.

De exemplu asta:

Una le preda studentilor, alta le spune ignorantilor pe TedX Talk.

stiu ca TedX sunt independente, dar titlul e prost si nu ceea ce sugereaza speakerul. isi expune experienta ca profesor si spune ca nu se pune accent pe skillurile de problem solving ale copiilor in scoala si de-aia ajung sa aiba o fobie de matematica, spre exemplu, printre altele.

Adica evidenta anecdotica din ‘experienta personala’. Cam putin stiintific, mai degraba religie oarba.

Discuta chestii psihologice, unde si psihologii pe bune o dau in bara masiv, si asta nu in videouri propagandistice, ci in jurnale cu pretentii stiintifice, cu peer review si tot tacamul.

Sansa sa manance rahat in asemenea circumstante e foarte apropiata de 100%.

pai e prezentata de la bun inceput ca fiind anecdotica :)) cred ca esti sceptic in avans si bagi totul in aceeasi oala pe baza unor prejudecati personale pe care nu pot sa le contest in totalitate, mai ales ca am confirmat si eu ca pe tedx e multa pseudostiinta, dar el prezinta un alt punct de vedere pe care si-l sustine prin experiente personale si e aiurea sa ai asteptari stiintifice de la asta.

Evidenta anecdotica e caracteristica pseudo-stiintelor si religiilor.

Faptul ca recunoaste nu o face valida.

Nu sunt ‘sceptic in avans’, sunt sceptic in urma unor rezultate stiintifice, de exemplu:
https://www.nature.com/articles/nature.2015.18248

In urma unor asemenea fapte, e bine sa fii sceptic, nu sa aplici credinta ca tedtalkurile ar fi mai bune decat ce poate stiinta (sau mai degraba, ‘stiinta’).

Punctul ala de vedere, daca ar fi o teorie stiintifica si nu o religie prosteasca oarba, ar fi fost falsificat instantaneu, pentru ca e o teorie contrara faptelor.

deci tu zici ca un clip tedx unde autorul povesteste on experienta personala ar trebui judecat dupa aceleasi standarde ca o lucrare stiintifica trimisa la peer review?

ai mai zis deja o data ca e irelevant daca intelege lumea ce spui tu si s-ar putea sa fie anecdotic ce spun acum, dar n-o sa-ti vina sa crezi: daca nu ne intelegem intre noi, nu putem comunica :)) mai ales pe un forum.

din ce am observat pana acum tu nu cauti sa intelegi sau sa aflii mai multe daca exista o samanata de ceva ce nu iti convine (gen tedx in cazul nostru) ci preferi sa dai discard din prima si sa fii judgemental de la bun inceput, ca altfel ai fi intrebat ceva de genul: “hei, tu ai si aplicat ce zice ala in clip?” in loc sa-mi dai un articol din 2015 din nature unde spune ca studiile psihologice spun ce psihologii stiau deja, ca sunt greu reproductibile.

nu cred ca mai are sens sa duc polemica asta mai departe, asa ca salut

1 Like

Depinde de afirmatie. Daca e o pretentie extraordinara, chiar la standarde mai inalte. Sagan standard - Wikipedia

In rest, n-ai decat sa fii credul la orice afirmatie din povesti cu experienta personala, sa nu pretinzi ‘aceleasi standarde’.

Vezi c-o dai in psihupupologie ad hominem si nu esti deloc expert in domeniu, asa ca sansa s-o dai in bara nu e doar usor peste 50%, ci radical peste.

Realitatea e ca am vizionat videoul respectiv si exista pe-acolo niste afirmatii care contrazic evidenta experimentala pe care o detin.
Adica teoria este deja falsificata si nu poate fi facuta adevarata prin erori de logica si afirmatii contrare faptelor.

Multe video-uri de la TED sunt strict pentru entertainment si pentru a-ti confirma propriile bias-uri. Nu inseamna ca nu ajuta cu ceva. Eu n-am incredere in TED fiindca sunt destui care au fost respinsi sau li s-a sters prezentarea fiindca nu era corect politic sau ceva nu era prezentat in mod pozitiv.

Totusi, daca cineva are ceva experienta cu predarea de matematica garantat o sa confirme ca foarte multi elevi pot fi direct trimisi la psiholog din cauza anxietatii. Vezi clar cum le e frica sa raspunda/sa greseasca, tremura, etc si sunt din ce in ce mai multi.

3 Likes

elevul ala am fost eu, de-aia am rezonat cu clipul. norocul meu cu politehnica, altfel trageam de o maneta sa pun capace la borcane intr-o fabrica din anglia in momentul asta. nu ca ar fi fost ceva rau pentru societate, dar clar as fi regretat ca mi-a fost frica de scoala atatia ani.

1 Like

‘Elevul ala’, care? Ala care pseudo-confirma pseudo-teoria, sau ala care o falsifica?

Nu ti-ai pus intrebarea cum naiba pot exista si de-aia talentati la matematica si de-aia tabula rasa in exact aceeasi clasa, cu aceiasi profesori, cu (aproximativ) acelasi background?
Sau chiar mai rau, copii la care le platesc parintii profesori de matematica in privat si sunt tabula rasa la matematica, in timp ce altii care nu fac pregatire ‘speciala’ sunt mai buni, in ciuda faptului ca la scoala au avut aceiasi profesori?

Gasesti asemenea situatii si ar fi necesara doar una ca sa falsifice teoria, daca ar fi o teorie stiintifica. Doar ca nu e, e doar un individ care se ocupa cu propaganda mancand rahat.

In cazul asta poti incerca sa imbunatatesti ce teste au, ca ideea e ca la interviu nu ti-ar accepta asta, iar leetcode pentru asta e. Anyway nu ma mira ca nu au teste exhaustive.

On-topic: cred ca e gresita ideea ca e de ajuns doar sa exersezi, pentru ca nu e suficient daca vrei sa ajungi foarte bun la ceva. E un subiect interesant si recomand Mathematical Problem Solving (Schoenfeld) ca lectura, poti citi review-urile pe amazon inainte, poate iti starneste interesul.

1 Like