Cum includ SASS in WP?

Am o tema codata cu bootstrap si sass si as vrea sa o fac tema WP dar nu stiu cum sa lucrez cu SASS. Cum ar trebui sa includ fisierele?

Din ce am cautat si am citit mai rau m-a bagat in ceata.
Eu am fisiere CSS normale si intr-un folder niste fisiere SCSS, care sunt cele SASS. Ce ar trebui sa fac eu acum sa le folosesc in WP? Le includ pe toate in functions, atat cele css si cele scss, sau cum?

Le-am inclus pe toate cu wp_enqueue_style, am ditai carnatul numai cu css/scss, si afiseaza OK, dar nu sunt sigur ca am facut ce trebuie.

M-am uitat si in fisiere si exceptand foarte mult cod inclus aiurea nu am vazut nimic care sa ma ajute.

Help.

Sass nu poate fi trimis spre browser: regulile nested vor fi ignorate, la fel și variabilele sau mixin-urile.

Va fi necesar să-l compilezi. Ori folosești o aplicație (E.g. Scout, Prepros) ori, dacă ai mai multe lucruri de procesat (optimizare imagini, sprites, minify js), poți configura Gulp să facă toate treburile astea.

2 Likes

Cred ca cel mai simplu e sa il scrii local tot codul, il compilezi si ridici pe pe server fisierul compilat.

1 Like