Cum intri pe piata ca C++ developer

Salutare!
Mie imi place limbajul de programare c++ si in special sa dezvolt aplicatii desktop in Qt si as vrea sa intru si in alte subiecte mai serioase: poate dezvoltarea unui mic interepreter,etc.
Acuma am vazut ca piata pentru incepatori in c++nu e asa prietenoasa intrucat ploua cu joburi de front-end web developer, java, c# si poate react native, etc, da c++ mai putin.
Cum pot sa intru pe piata? Frica mea este ca o sa invat c++ ,si ca sa invat calumea ar dura ceva ca ar trebui sa citesc o carte calumea plus zeci de tutoriale , si job ciuciu.
Sa merg pe javascript si sa las c++ asa ca hobby??
Daca sunteti cumva c++ developer cum ati intrat pe piata si ce sfaturi aveti pentru mine?

Pe mine m-au sunat de la Luxoft pt job pe C++ desi nu am nici un proiect sau experienta pe C++, ei au CV-ul meu pt ca am aplicat in trecut la ei pe alceva, pareau chiar disperati.

Nu ploua cu job-uri de juniori in celelate domenii, poate sunt advertise ca pt junior dar cu cerinte de mid, si asteptari pretenii de mid level, chiar la mine am vazut, au angajat junior, bine in ideaa lor junior, cu 2 ani experinta, si se asteapta de la el sa se descurce, pt javascript junior piata e mult mai competitiva, pt ca de acolo se incepe si in cazul schimbarii de carriera.

Cum sa intri, hai sa iti dau un exemplu, coleg de facultate, ii placea multi game dev, in ultimul a a facut un joc in C++, si cu jocul ala s-a dus la interview, nu era cine stie ce, dar se vedea ca omul se descurca.

https://www.linkedin.com/jobs/search/?keywords=c%2B%2B%20developer

Qt e folosit la embedded (e mult mai rapid ca orice ai putea face cu JS pe dispozitive mici), automotive, la software medical, la software industrial, la jocuri, in cercetare.

Totusi mie mi se pare ca efortul necesar in C++ si Qt este foarte mare si specializat, facultate obligatoriu. Probabil iti place fiindca n-ai incercat altceva.

Ca sa il folosesti personal pentru ceva, e o idee destul de proasta din cauza licentei LGPL si costului extrem de mare comparat cu orice altceva… (300$ lunar/dev) E o licenta care provoaca infectie de GPL daca faci static linking si te omoara daca vrei sa vinzi cuiva produsul, poti folosi Qt doar asa cum e, fara sa il modifici, ceea ce poate fi o problema.

Am incercat javascript dar parca pare mai interesant c++, cel putin acuma

Salut!

Nu sunt dezvoltator de C++, dar eu as proceda cam asa

  1. As pune pe Github proiectele la care am lucrat. Acel interprter de care zici suna mult mai interesant decat un hello world app.
  2. Mi-as alege cateva job ad-uri din cele postate de @isti37, cele care mi-ar parea mai interesante. Bitdefender, Thales, Harman, Porsche Engineering, Nokia. Astea sunt cateva firme care angajeaza pe C++. Sunt si din Bucuresti, dar si din Cluj, Timisoara. Plus ca au varietate. Aplicatii antivirus si nu numai, telecom, automotive, engineering etc
  3. As da mesaj la recrutori si as programa interviuri
  4. Ei happy, you happy si ne spui aici cum a fost.
  5. Succes!
2 Likes

Te gandesti si de doua ori daca iti place domeniul. Ca poate pe langa acel C++ ce-l vei folosi va trebui sa inveti mult telecom sau very low level security stuff.

2 Likes