Cum inveti tehnologii noi

Voi cum invatati o tehnologie noua? Care sunt pasii pe care ii urmati? Am sa va dau reteta mea:

  1. Aflu cumva despre tehnologia X
  2. Incep sa citesc articole, sa vad prezentari despre X ca sa inteleg in ce cazuri se aplica, pentru ce este mai potivita, cu ce este mai buna decat tehnologiile cu care lucrez deja si cum se aseamana cu ele
  3. Ma uit rapid prin documentatie si tutorialele oficiale si experimentez intr-un mod naiv
  4. Caut un curs pe google/youtube/udemy/alte surse si trec super repede prin el sa vad aproximativ cum se incepe un proiect si care este ecosistemul si modul de lucru la nivel de incepator
  5. Incep sa fac ceva, un mini proiect sa vad de ce probleme ma lovesc si incerc sa introduc cat mai multe concepte in proiect pe masura ce le invat, tot refactorizez, testez, imbunatatesc, experimentez, incerc sa vad ce imi trebuie sa ajung la paritate cu modul in care lucrez cu alte tehnologii pe care le cunosc bine
  6. Caut proiecte mari pe github si vad cum sunt structurate, ce pachete/tool-uri folosesc si daca pot sa extrag ceva bune practici de acolo
  7. Ma uit pe 2-3 carti despre X mediu/avansat si caut si articole mai avansate - aici ma intereseaza partea de patterns, bune practici, performanta, optimizari, securitate, etc
  8. Ma uit la prezentari despre X mediu/avansat, particip la evenimente, conferinte - aici ma intereseaza partea de patterns, bune practici, performanta, optimizari, securitate, etc
  9. Repet 4-7 in continuu pe toata durata in care folosesc o anumita tehnologie
4 Likes

Ar fi interesant de stiut cum alegi tehnologia noua, care merita sa fie invatata ?

3 Likes

De obicei in mod super pragmatic daca raspunsul este “da” la vreuna din intrebarile astea:

  1. Castig ceva $$$ din asta (fac eu un produs nou cu asta, imi largeste baza de clienti, imi optimizeaza ceva costuri)?
  2. Ma ajuta cu ceva in ce fac eu acum sau la ce imi propun sa fac?
  3. Este o tehnologie care pare a se indrepta spre a deveni un standard in industrie?
  4. Imi starneste cumva curiozitatea sau este ceva ce mi se pare ca imi lipseste mie ca dezvoltator?

Nu ma apuc sa invat ceva doar de dragul de a invata pentru ca timpul este limitat si noi ca oameni suntem limitati, nu putem invata si stapani cu adevarat prea multe deodata.

4 Likes

Mie mi-a placut foarte mult sa invat Erlang/Elixir facand problemele de la Project Euler de pe hackerrank.

Primele 10-20 de probleme te cam trec prin toate structurile de date si iti arata destul de clar cum sta limbajul de programare ales in fata unor constrangeri reale.

2 Likes

Eu fac ceva cu aplicare reală, așa învăț cel mai bine. Refac un proiect sau ceva, în tehnologia respectivă.

Nu total sau 100% dar cât să am un feeling despre cât de greu se fac lucruri simple, și cât de simplu se fac lucruri complexe.

Înainte trec prin întrebările colegului de mai sus, văd dacă chiar e ceva de capul ei sau doar un trend.