Cum lecturăm / luăm notițe eficient? Ebooks? Format Fizic?

Problema defapt este la formatul in sine.

Eu de exemplu, nu pot sa urmaresc nimic matematic pe kindle.

Ori e in format pdf si trebuie tot timpul sa te joci la zoom.

Ori e in format mobi/epub si nu intelegi nimic din formule ca sunt ori scrise cu caractere gresite, ori se pierde ceva din conversie, ori ti se duc pe celalalt rand.

2 Likes
1 Like

Da, eu am versiunea noua. Sunt multumit in general.

Scrisul si senzatia de scris pe hartie e chiar buna. E un mare plus pentru mine ca exista un folder structure. Intr-o agenda fizica nu poti sa scrii eficient/urmaribil n topicuri fara n agende.

Screen share-ul merge bine. Transformarea din scris de mana e mambo jambo, merge foarte prost. Sync in clouduri si appuri de notite e ok.

In afara de sync pe propriul laptop totul este contra cost, (screen share, transform, cloud sync) acoperit de un abonament de 8 euro+

2 Likes

Cauta BuJo. Folosesc de 2 ani, f eficient.

2 Likes

Eu am pus ochii pe Boox, în special pentru că are android și poți instala chestii (e.g. Pocket, feed readers etc) dar sunt foarte indecis dacă am nevoie sau nu de așa ceva.

Mă încântă varianta color, dacă ar fi la 10+ inch, probabil aș lua-o.

Un review de la LTT:


Mi se pare că s-a format un soi de cult în jurul BuJo :smiley: Am intrat în rabbit hole pe youtube la un moment dat…

2 Likes

oh am mai auzit de Bujo, dar niciodata nu m-am uitat/incercat. Pare foarte faina idea. Pentru mine tot nu cred ca ar fi un fit bun. Scriu cateva sute de pagini pe luna, as avea nevoie de destul de multe agende care te faulteaza cand vrei sa mai treci peste din cand in cand.

Folosesc remarkable avand un folder/fisier pentru fiecare carte citita, creez pentru fiecare fisier mai multe remindere, la 1 luna, 3 luni, 6 luni, sa mai trec peste notite. Personal, ma ajuta mult sa retin mai bine long term

Pentru review-uri detaliate echipamente eink recomand #mydeepguide pe youtube.
Un exemplu este prezentarea Onyx Boox Note Air2
Sunt disponibile review-uri pentru aproape orice dispozitiv din aceasta clasa:

  • Remarkable
  • Boox Note, Nova, etc
  • Ratta Supernote
  • Bookeen Notea
  • Kobo Elipsa
  • Quirklogic Papyr
    si altele
    link: mydeepguide

Nu iau notițe, deși ar trebui.

Eu nu produc asa mult, insa m-am mutat pe format B5 in loc de A5 si e zen.

cam da, si fin pacate e plin de useless meaningless design stuff

dar este subreddit pt minimalists si acolo se gasesc chestii faine

Haha, nice try, nu mai pic încă o dată în capcană :smiley: :smiley:

Hint: La Auchan se găsesc caiete punctate ca BuJo la 7-8 lei (față de 30 lei alea „oficiale”).

2 Likes

Referitor la note-taking applications, din căutările mele am observat o efuziune și o dezvoltare spectaculoasă în domeniu, pe lângă cele (mai mult sau mai puțin) clasice: OneNote și Evernote.
O listă pentru cei interesați, fără să fie exhaustivă:

  • Exemple de aplicații
    • notion
    • athen-research
    • roam-research
    • zettlr
    • obsidian
    • joplin
    • logseq
    • cotoami
    • org mode
    • FSNotes
    • Foam
    • Noteworthy
    • Typora
    • Workflowy
    • Dynalist
    • TiddlyWiki
    • Checkvist
    • Zim
    • CodiMD
    • HedgeDoc
      Pentru cei care vor să încerce, fără să-și consume prea mult timp cu diverse variante, eu recomand Logseq. Este incredibilă flexibilitatea și potența în manipulare și utilizare a acestei aplicații.
      OBS: Cred că ar fi bun un topic separat, dacă va exista interes pentru discuție
4 Likes

Pentru Notion exista asa ceva:

Mai exista ceva sisteme pentru cei cu ADHD sau cu tulburare de spectru autist si alte neurodivergente.

Din pacate pentru mine Notion e prea incet si din ce in ce mai complex in ultimul timp, cred ca imi trebuie ceva mai lightweight. Nu imi place deloc calendarul, nu are un view cand esti pe telefon si nici un mod de a avea notificari sau integrare cu Google Calendar/alte calendare.

Surpinzator, dar eu folosesc Sublime Text pentru notițe.

2 Likes

Caiet cu spirale. Mai multe, inclusiv carnetele, toate cu spirale. Se impatureste complet, se rup usor foile folosite ca ciorna. Scrisul pe dispozitive electronice nu e eficient.

4 Likes

Asta da subiect fierbinte
image

1 Like

Mi-am gasit agenda de la munca :slight_smile:
notite, cod, etc

1 Like

Eu am bagat mult timp pe dintr-alea de matematica. Alea Muji is cele mai jmechere. Punctate imi plac, dar caut cu grija sa fie sub 15 eur, si sa pot scrie cu unul din cele 20 stilouri din dotare.

Un kunnui b5 e la 10 eur.

Foloseam CherryTree. Dupa aia Zettlr. Acum doar .md, in vim si consola, ca barbarii.
Am notat de mi-au sarit capacele. Dar de citit notitele… :rofl:

Dar sunt folositoare, mai ales subiectele tehnice. De exemplu Linux, Sql, Python, etc. Zeci si sute de concepte ptr. fiecare.
In 30-60 de minute poti sa reinveti 80-90% din ce ai uitat.

Folosesc ipad. Cu Pencil. I love it. Mi-am comandat si keyboard. Vine maine…anyway.
Recomand aplicatia Notes(da, aia default), si …hai maxim stretch GoodNotes daca vrei mai multa diversitate.

Cartile le prefer in format fizic[1]. Yup. Asa asimilez informatie cel mai bine. Nu e un moft. E constatare prin trial and error. Am si pdf-uri la greu. Si abonament la O’Reilly. Tot cartea fizica e baza.

Ipadul devine pentru mine un device pe care il folosesc din ce in ce mai mult pentru notite insa. Si asta da…a fost cumparat dintr-un moft.

[1] Referinta:

7 Likes

Cum se iau notite cat mai eficient? Sau cum luati voi notite, ca eu ma vad in ipostaza ca nu stiu cum sa iau notite din ce citesc?