Cum ne ținem la zi cu tehnologia/pregatim de interviuri?

Nu te supăra, dar suna extrem de suspect sa scrii cod că sa nu te mai doară capul. Eu iau nurofen. La ce te refereai mai exact?

2 Likes

Stai linistit, si eu iau Brufen Plus cand ma doare mai tare :))) Dar idea e ca ma relaxeaza programarea si o fac for fun.

Epilog : Faza cea mai tare e ca am trecut la etapa urmatoare (oferta).
Acum sincer daca eram eu de partea cealalta ma picam dar bafta mea.
Avand in vedere planurile mele de early retirement e foarte posibil sa spun pas :slight_smile: si sa raman la contractul curent (care nu e asa rau) ca ultim job.

Test Driven Development :rofl:

Ca sa ma tin la zi cu tehnologia urmaresc vlog-ul lui Cristian Dascalu.

Credeam ca eu sunt singurul… anul viitor ma gandesc sa-i dau vreo 10000 de euroi ca sa ma invete programare.

Pentru mine comunitățile (aparent afară de devforum) sunt obositoare. Site-uri gen techcrunch, zdnet și alte câteva mi se par mai informative. Interesante linkurile deși lobste.rs mi se pare că seamănă mai mult a stack overflow.

3 Likes

Lobsters nu prea seamănă cu stackoverflow. Adică da, poți pune întrebări dar nu e scopul principal. Lobsters e mai degrabă un fel de hacker news. Iar cont nu îți poți face decât cu invitație.

mai mult cu hackernews

Pălăvrăgeală ca și pe hackernews

Partea bună e că poți ignora pălăvrăgeala pe ambele. Eu mă uit doar pe link-urile/întrebările care prezintă/întreabă ceva nou pentru mine, și mereu mă uit în comentarii, mereu sunt resurse interesante prin ele. De exemplu, odată pe HN eu am distribuit o carte care mă interesează de mult timp, doar că știam că e mai veche (nu că ar conta foarte mult, cartea e încă 100% relevantă, eram doar curios dacă mai sunt și altele, poate mai noi). Instant au apărut vreo alte 3-4 cărți relevante prin comentarii, foarte ok, unele care acoperă chiar mai detaliat anumite concepte. Am dat și de o carte dintr-un domeniu despre care nici nu știam că există.

Pentru mine așa strălucesc lobsters și HN, frecventează acolo diverși oameni, iar unii sunt experți pe domeniile lor. Dacă urmărești discuțiile pe anumite nișe o să îi vezi constant pe acolo.

Dar da, e și multă pălăvrăgeală pe ele, doar de asta există r/programmingcirclejerk :laughing:

1 Like

Daca suntem la topicul lobste.rs: can I haz an invite? :smiley:

Dacă primești una să îmi dai și mie :laughing:

Mă rog, varianta “clasică” e să intri pe chat-ul lor pe IRC și să participi puțin până să ceri invite. Sau să cunoști pe cineva de pe site și să îi ceri lui. Eu n-am stat încă să obțin invite pe lobsters, sunt mulțumit și să fiu doar un lurker.

Ai zis o foarte bine! Si la fel a zis o si Rick (din serialul Rick and Morty)! Defapt psiholoaga lui spunea cand s a transformat intr un castravete, el a ales sa faca asta si alceva nu a fost! :joy: