Cum obtinem public_content Permission intr-o aplicatie de Instagram?

Salut, scuze daca nu e in categoria potrivita. Nu am vazut ceva legat de social-media sau Instagram.

Pe scurt: Dezvoltam o aplicatie care permite unui user sa-si puna pin-uri cu link-uri catre produse/URL-uri pe imaginile din contul sau de instagram.
Similar cu: http://foursixty.com/
Pentru asta avem nevoie de permisiunea basic. Am cerut aprobarea din partea Instagram si pentru aceasta permisiune am primit-o.

La partea a doua ne e usor neclar.
Aplicatia noastra permite userilor sa caute poze pe baza de hashtag. Iar pozelor gasite le poate pune pin-uri cu link-uri catre produse/URL-uri (ca mai sus).
Dar pentru aceasta functionalitate, avem nevoie de public_content Permission. Pentru ca e vorba de continut public (la care nu vrem sa facem scraping), avem nevoie si de acea permisiune.
Dar nu stim cum sa explicam ca o folosim/ca avem nevoie de ea.

Mai are cineva experienta in zona asta.

Multumesc.

Cred că la auth trebuie să ceri permisiunile astea:

To request multiple scopes at once, simply separate the scopes by a space. In the url, this equates to an escaped space (“+”). So if you are requesting the likes and comments permission, the parameter will look like this:

scope=likes+comments
[…]
Note that in order to use these extended permissions, you must first submit your app for review.

Acum, despre permisiuni îți zic cum am procedat eu la FB (pentru că-s sub aceeași umbrelă, s-ar putea să funcționeze la fel):

  1. chiar dacă nu ai permisiunile alea aprobate de ei, tu poți dezvolta aplicația (și parcă merge să o folosești și în producție, doar că apare un warn mare pentru utilizatori)
  • după ce poți face aplicația publică (i.e. pusă pe un server accesibil din exterior), trimiți aplicația pentru review;
  • în review pui cât mai multe detalii despre ce face aplicația cu permisiunile extinse. Pui screenshots, filme etc, tot ce e nevoie;
  • tot în review le dai acces la un cont de test, unde pot testa diverse chestii.
1 Like