Cum pot accesa elementele din alta pagina cu js?

Salut!
Am pagina index.html in care am cateva categorii iar cand dau click pe o categorie ma trimite pe pagina2.html. As vrea ca atunci cand ma trimite pe pagina2.html sa filtrez elemtentele. Cum as putea accesa acele elemete din pagina2?

Dacă pagina2.html e pe alt domeniu, nu poți.
Dacă e pe același domeniu, cu AJAX.

1 Like

Deci daca eu am urmatoarele linii de cod si as vrea sa afisez un alert() pe pagina2.html dupa ce o deschide imi trebuie AJAX? Este singura metoda?

$(".category").on(“click”, ()=>{
window.location.href = ‘/pagina2.html’;
}

Nu neaparat.

pagina1.html

$(".category").on("click", ()=>{
    window.location.href = "/pagina2.html#show-alert";
}

pagina2.html

var hash = window.location.hash;
if(hash == '#show-alert'){
   alert('hello');
}

Alta varianta ar fi sa salvezi un cookie inainte de redirect.

Pentru ca ai mentionat categorii banuiesc ca vorbesti de pagina2 ca fiind o lista de iteme ce trebuie filtrate, si atunci standardul e sa trimiti parametrii in url dupa care faci filtrarea. Gen pagina2.html?brand=Samsung. Parametrii ii poti obtine din window.location.search si ii formatezi si filtrezi cu ei.

Nu merge varianta asta si la cea cu cookie nu am nici o idee, sunt incepator. Multumesc pentru raspuns :smiley:

In pagina1.html am cateva categorii. In pagina2.html am item-urile care sunt setate pe display: none. Atunci cand dau click pe o categorie din pagina1 vreau sa-mi deschida pagina2 si sa adaug item-urilor corespunzatoare categoriei o clasa .show care mi le afiseaza.

1 Like

Ai mai multe variante de a pasa parametri de la o pagina la alta, in ordinea simplitatii:

  • in url (segment, query param sau fragment)
  • post
  • cookie/ localStorage/ sessionStorage

La primele 2 nu ai nevoie de js (poate doar in prima pagina). De exemplu:

pentru url ‘pagina2.html?category=1’
in pagina2.html, pentru PHP, ai acces la $_GET[“category”] si in functie de aceasta adaugi clasa de care ai nevoie.

1 Like