Cum pot intra cu contul de admin pe modemurile ONT de la Digi?

Salutare! Aveti idee cum as putea sa intru cu contul de administrator pe modemurile ONT de la Digi, pe interfata web, incat sa pot aduce modificari la orice nivel?

In mod normal pe modemurile Digi poti intra doar cu contul de utilizator normal, al caror detallii de logare sunt specificate pe modem. Tot in mod normal ar trebui sa poti intra cu contul de admin pe modem cu urmatoarele detallii:

  • utilizator: telecomadmin
  • parola: admintelecom

, dar pentru un oarecare motiv nu functioneaza. Ma gandesc ca poate e firmware personalizat, ce vine cu alt cont de admin, ori poate contul de admin e blocat cumva.

Din pacate nu pot exporta si importa setarile, cel putin pentru acum (desi am o idee, dar nu prea m-as risca), pentru ca astfel cred ca as putea aduce modificari contului de admin, in asa fel in cat as putea sa-l utilizez.

Sunt mai mult curios, pentru ca problema pe care o aveam am rezolvat-o intr-o oarecare masura.

Va multumesc!

Simplu: nu poti. Exact cum ai intuit si tu, au firmware modificat de catre Digi. Daca vrei sa nu mai ai treaba cu ONT-ul, cere sa ti se treaca in modul Bridge si iti legi routerul tau. In felul asta, ONT-ul o sa deserveasca doar pe post de terminal de fibra, adica pentru ce a fost gandit.

2 Likes

Se poate intra în funcție de model și versiune firmware, există ceva exploit să iei parola de root prin ssh, dar nu te ajută cu nimic.

Caută pe softpedia la DIGI Rcs Rds.

Totuși recomand să uiți de ONT și să folosești un router propriu.

3 Likes

Multumesc!

Hmm. Am vazut undeva zicand ca desi in mod normal nu poti intra asa in modul admin, daca ai scoate cablul de fibra optica si apoi vei reseta cu acul modemul, ar fi posibil sa poti intra cu contul de admin, folosind detaliile de mai sus.

Dar daca esti 100% sigur ca e firmware personalizat, atunci nu cred ca este posibil, desi cred ca o sa incerc, totusi.

Hmm, nu am fost nevoit sa le cer sa imi treaca ONT-ul pe modul bridge, am facut doar ce mi-a fost aratat in videoul asta:

How To Connect Two Routers On One Home Network Using A Lan Cable Stock Router Netgear/TP-Link - YouTube
, iar acum totul merge fara probleme. Tocmai de aceea am spus ca am rezolvat oarecum problema.

De fapt, e mai mult curiozitate si mai mult interesul de a ajunge la o solutie finala in alta maniera.

ONT-ul pe care-l am are doar un singur port LAN, iar mie mi-a ramas un ONT de la Telekom, cu 4 porturi LAN la 1000 Mbps, pe care as vrea sa-l inlocuiesc cu ONT-ul de la Digi. Din ce am citit pe net, si Digi foloseste acelasi ONT ca Telekom, deci, in teorie ar fi posibil.

I-am sunat pe cei de la Digi sa-i intreb daca pot sa fac aceasta inlocuire, insa mi-au spus ca nu permit alte ONT-uri decat cele furnizate de catre ei. :smiling_face_with_tear: Totusi, mi-au dat ca solutie sa inchiriez un router de la ei, fie pentru 3 lei pe luna, fie sa-l cumpar cu 170 de lei, la care le-am zis ca din pacate nu am copii a caror alocatie sa o folosec, iar nepota-miu e prea mare ca sa-l mai bat si sa-i iau banii. :troll:

In final, am ajuns sa folosesc ONT-ul de la Telekom ca extinzator pentru ONT-ul Digi, bazat pe videoul de mai sus.

Ce vreau sa incerc in continuare, din moment ce am detaliile de conectare de la Digi (nu cele de pe modem, cele din contract), este sa intru pe ONT-ul Digi cu contul admin, sa citesc toate setarile, iar apoi sa inlocuiesc ONT-ul Digi cu cel Telekom, pe care sa trec toate acele setari. De mentionat, pe ONT-ul Telekom am si acces admin.

Daca nu voi reusi asta, am urmatoarele idei:

  1. Sa resetez cu acul ONT-ul Digi, apoi sa-i rog pe cei de la Digi sa ma ajute sa reconfigurez manual ONT-ul (in mod normal fac reconfigurare automata), in speranta ca poate imi vor spune o metoda de accesare in mod admin.

  2. Sa resetez cu acul ambele ONT-uri, apoi sa inlocuiesc ONT-ul Digi cu cel Telekom, si apoi sa-i rog sa-mi reconfigureze ONT-ul :laughing: Desi cred ca sunt mari sanse sa vada ca ONT-ul folosit nu este al lor. :smiling_face_with_tear:

  3. Sa cumpar un model exact cu cel de la Digi, pe care apoi sa-l returnez, dar de pe care intre timp sa fac un firmware dump. Iar apoi sa incerc sa flash-uiesc acel firmware pe ONT-ul Digi (riscant, pentru ca poate-i dau brick).
    Editare: De fapt, as incepe prin a-i face firmware dump la ONT-ul Digi, iar daca ceva ar merge rau de la noul firmware (brick sau te miri ce), l-as reflash-uii cu acelasi firmware.

  4. Sa folosesc metoda mentionata de catre @isti37 (Multumesc, @isti37!), la care ma gandisem dinainte.

  5. Sa fac brute force sau sa fac dictionary attack pe pagina de logare, in speranta ca o sa gasesc ceva (desi ar lua mult prea mult timp probabil). Stiu ca la 3 incercari da timeout de 1 minut, nu stiu daca parametrul asta nu se schimba daca numarul de incercari creste.

2 Likes

Nu ai nici o posibilitate sa folosesti alt ONT de la alt furnizor, ONT-ul e inregistrat in baza de date al Digi si imperecheat cu OLT-ul din datacenter pe un port alocat impreuna cu remote management.

O sa te trimita la plimbare si ai grija cu resetarea ONT-ului de la Digi, daca intervii asupra lui poti ajunge sa platesti 200 de euro pentru reset-ul ala.

1 Like

Ceea ce vrei tu nu se poate, echipamentele lor sunt personalizate si orice alt echipamente similar nu va functiona (asa cum s-a mai spus). Totusi nu reusesc sa inteleg ce intentionezi mai exact sa faci, adica vrei sa umbli in acel echipament ca sa ce? Singurul lucru permis si decent pe care poti sa il faci este sa il configurezi ca bridge si sa pui un router serios dupa el, orice alte manevre te vor pune in dificultate atat tehnic cat si fata de provider care probabil va lua niste masuri daca va constata ca ii umbli la echipament.

LE: din cate stiu echipamentele lor sunt date in custodie deci nu sunt ale tale, ori modificarea, resetarea si alte operatiuni pe care cineva de la ei va trebuie sa le repare probabil ca vor fi taxate in contul tau.

1 Like

La momentul de fata, cum am spus mai sus, am reusit sa rezolv problema unui singur port LAN prin folosirea celuilalt ONT, de la Telekom, ce are 4 porturi LAN, ca extinzator de la ONT-ul Digi.

Iar ce mi-am dorit mai sus a fost sa inlocuiesc complet ONT-ul Digi cu cel de la Telekom, folosindu-ma de setarile ONT-ului Digi. De fapt, mai presus de atat a fost curiozitatea.

Dar acum ca stiu ca nu o sa functioneze si pe deasupra stiu la ce riscuri ma expun, nu o sa mai fac nimic. :slight_smile: