Cum s-a născut legenda „româna, a doua limbă vorbită la Microsoft”

Am mai găsit explicația asta acum vreo doi-trei ani pe undeva, dar nu am reușit să o _re_găsesc ulterior.

L-am întrebat pe Eduard, privind la sala plină de români angajați la Microsoft: „Oare putem spune că româna este a doua limbă vorbită în sediul central Microsoft?”.
„Am putea spune” – mi-a răspuns zâmbind. După care a adăugat: „Deși în mod clar am exagera cu cel puțin un ordin de mărime :)”

Zăpăcit de fusul orar, de năucitoarea Americă pe care o vedeam pentru prima dată, având cu mult mai puțină minte decât acum, am strecurat în articol ceea ce eu credeam că va fi percepută ca o metaforă, în speță informația falsă „româna este a doua limbă vorbită la Microsoft”.

http://www.victorkapra.ro/2016/09/marturisesc-cum-s-nascut-legenda-romana-doua-limba-vorbita-la-microsoft/

4 Likes

Eu tineam minte acest mit ca romana ar fi fost a treia limba, iar limba “indiana” ar fi fost pe locul doi. Lucru care il facea mai plauzibil. Cred ca trebuie sa pastram totusi esenta mitului, decat litera: sunt proportional mai multi romani in Seattle sau SV, decat ai zice dupa procentul de romani in populatia lumii / populatia lumii pentru care migratul in SUA este o optiune realista.

Ai ceva date în sensul ăsta?

Legenda merge mai departe, amplificata si propagata chiar de premier. :smiling_imp:

2 Likes

Hai că asta-i bună!

Nu doar la Microsoft în Seattle, ci inclusiv în Silicon Valley suntem pe locul doi :tada:

Nu era suficientă legenda, mai trebuia și un adstrat de confuzie :laughing:

1 Like

Dacă nu erau românii p-acolo probabil în Sillicon Valley încă se foloseau semnalele cu fum în loc de email…

1 Like