Cum sa ajungi SW house owner sau sa devii programator independent

Cred ca in zilele noastre ar trebui sa devenim antreprenori de SW house de max 10 angajati.
Ce parare si idei aveti? :slight_smile:

Ok, de unde iei acei maxim 10 angajați?

Cu ce îi plătești? Să nu-mi spui că le dai 2000 de lei că, deh, suntem la început. Că o să vină toți ăia care au făcut un curs HTML pe net și n-au auzit în viața lor de un semafor și nu știu ce-i FIFO sau LIFO.

Cine o să-ți dea proiecte (banii)? Că înafară de 3 oameni cu care am lucrat și mă/ne știu, toți suntem niște programatori anonimi cu zero reușite. Am peste 5 proiecte puse pe LinkedIn, primesc cam un mesaj pe an. Și și ăla fără o ofertă concretă, doar un „Hai să vorbim”. Adică noi nu credem că ești bun la ceva, trebuie interviu.

E plină piața de firme și wannabes dintre care 99.99% nu sunt în stare de mare lucru, dar nimeni nu are timp să îi verifice pe toți. Așa că până ajunge la tine cineva cu bani va trece prin mulți alții.


Altfel, cum ajungi independent? Simplu. Toate firmele fac outsourcing. Și dacă te angajezi undeva tot vei ajunge oarecum independent. Dacă ești bun, probabil străinul va vrea să te angajeze/contracteze.

Altfel sunt n site-uri de freelancing pline de freelanceri și agenții anonime.

Altfel sunt site-uri de „remote jobs”.

Altfel poți chiar tu să cauți oferte de muncă și să trimiți CV-uri. La ce criză, cică, e, s-ar putea unii să accepte să lucrezi la distanță dacă-i vizitezi din când în când.

Interesant. La ce anume te gândești când spui “SW house owner”?

Posibil la o firma care produce propriile produse software(casa de soft)

Cand am fost la instenship coo-ul fime ne-a zis(mie si celorlalti) ca la noi exista

  • “Case de soft”
  • Outsourcing
  • Diviziile de dezvoltare soft ale bancilor cum sunt deutsche bank, ING precum si altele

Outsorcing-ul este cel mai prezent la noi si totoadata aduce cele mai mari venituri. Cel putin asa am vazut intr-un raport ANIS

https://www.itstudy.anis.ro/wp-content/uploads/2017/06/ANIS-study-2017-excerpt.pdf
Este doar un pdf ca intreg raporul nu este gratis(costa 900 euro)

Nu inteleg intrebarea. De ce 10? De ce nu 7,de ce nu 20?

Well, în țările ca România nu prea merită să investești în soluțiile soft că nu multă populație îți va cumpăra produsele online. Chiar azi am văzut un site care vindea panouri solare și era sub orice critică. Mai ales copyright-ul care a rămas blocat în 2014.

Pentru mine asta scoate o firmă din posibilii candidați, dar probabil că 95 din 100 de oameni nu dau doi bani pe un site.

Așa că banii vin din alte locuri unde software-ul e înțeles.

Ah, plus că cei cu nevoie de automatizare din România își găsesc soluții internaționale.

Bai Red, wtf r u talking about :slight_smile: panouri solare, site uri si megabiti. Indienii unde-s ma?

1 Like

Nu știu, lucrează de zor la proiectele lor, dar nu m-am mai uitat la ele săptămâna asta.

Daca intr o zi o sa ai o colega indianca si iti pica cu tronc? Atunci sa te vad… o sa intri in stack overflow

4 Likes

Meh, am depășit faza când mă interesează altceva decât calculatoarele.

Pe de altă parte, la câți sunt băgați în programare, e inevitabil să n-avem colegi indieni.

1 Like

Hahhaa… :))