Cum sa cauti un programator PHP

Asta era anuntul: https://www.bestjobs.eu/ro/loc-de-munca/php-developer-52?utm_source=fbads&utm_medium=psm%2Bro&utm_campaign=php+developer&utm_content=mm7

Acum vad ca ei cautau de fapt : “PHP Warrior Pirate Master”. Acum e un pic mai clar :frowning:

Urmeaza: “PHP Pimp” sau “PHP Nigger”

7 Likes

Fugi de aici, ce firma nu da nici macar 3k de lei unui mid cu 3 ani de experienta? Eu nu stiu firma in cluj care sa dea sub 4.5k de lei unui middle.

Arata-mi si mie cine da 3k de euro net/luna unui HR-ist in Rotterdam, Brussels sau Viena.
Stiu HR-iste chiar din Paris care tanjesc la un 2.5k de euro/net pe luna.

1 Like

Una peste alta, sărăcie mare în Europa. Cum calcula cineva pe softpedia, să iei 120.000 euro brut din care rămâi cu 56.000 net, pe an.

E de mers în Canada/USA. Poate Australia, deși am citit că schimbă vizele pe durată limitată (2 - 4 ani) (http://www.zdnet.com/article/canberra-to-hear-out-tech-sector-on-457-visa-reform/)

Nu-i o gandire asa de OK asta. Ce obtii de banii aia luati in taxe in primul rand? Wikipedia zice ca in tarile din Europa unde ai taxele mari, e si nivelul de trai mai ridicat - vedem tarile nordice, Austria, Belgia, UK in lista.

Mai mult, pentru Canada si Australia - nivelul de taxare real e aproape 50%, cel putin pentru astfel de venituri. Iar in SUA, in California, New York, Seattle etc. - locuri unde ar merita sa te muti, au din nou taxe mari. Dar, din nefericire, nu acelasi nivel de trai ca in alte parti.

Reversul medaliei, degeaba faci 1M de Euro intr-un $(loc cu taxe mici), daca infrastructura e stricata, sistemul medical e la pamant, coruptia e in floare etc.

3 Likes

Sa privim partea buna: macar nu au cerut experinta cu Photoshop (sau Sketch ca sa fim trendy). :smiley:
Si nici React.

3 Likes

După experiența de 6 luni din Franța, am înțeles că nașpa e peste tot. Așa că tot ce rămâne sunt banii.

1 Like

cred ca 6 luni intr-o tara precum Franta nu e o perioada de tras concluzii.

3 Likes

Oare unde se ragaseste PHP Warrior Pirate Master in clasificarea ocupatiilor din Romania? :slight_smile:

Cerinta ca cerinta dar nici cu oferta nu mi-e rusine:

We Offer:
A true professional and friendly working environment
Real career advancement opportunities
An attractive financial offer

LE: daca ma munceau din greu inainte pot spune ca am experienta de Pirate Slave? :slight_smile:

3 Likes

Oarecum relevant.

2 Likes

Exista foarte mule anunturi scrise prost dar pe de alta parte la fiecare anunt scris prost exista minim 20 de potentiali candidati fara un simt al realitatii care mint pe CV. Care la un test simplu nu reusesc sa scrie 2 linii de cod sau si mai rau care nu au pic de experienta si asteptari salariale de seniori sau care au un pic de experienta si nu inteleg de ce lumea nu ii considera seniori.

Din pacate piata este varza atat in zona de angajare cat si in zona de programatori. Exista o serie de mituri lansate pe piata de oameni care nu inteleg domeniul si pe care programatorii juniori si fara experienta le propaga.

Poate trebuie sa facem un ghid complet care sa acopere atat modul in care se scrie un anunt dar si modul in care un programator se prezinta la un interviu si ce asteptari realistice ar trebuie sa existe pe piata IT din Romania.

Trebuie sa tinem cont ca suportul de stat oferit pentru angajare in IT se va termina anul acesta si acest bubble al joburilor din Romania se va desumfla si sper ca ne vom intoarce la performanta si nu la aceasta pseudo eficienta care exista acum.

5 Likes

Uite aici un articol scris de @xprt64 http://galbenu.ro/2017/04/25/frameworks-are-evil/ https://twitter.com/gicagalbenu/status/856835593413828608 care este în legătură cu discuția și atacă și problematica cunoașterii unui framework în cazul de față symfony versus domain driven design.

2 Likes

Vor să scoată reducerea de impozit pe venit? Chiar și în mult-hulitul sistem pe gospodărie rămânea. Ba mai mult îl extindeau la doctori.

Nu nici vorba acela este un proiect separat este vorba de un ajutor primit de marile companii care angajeaza 100 + oameni pe termen de 3 ani si care primesc o reducere considerabila de taxe. Insa o data ce acesti 3 ani se termina nu cred ca multe companii vor fi dispuse sa plateasca acesti bani din buzunarul lor.

1 Like

@silviuctinvoicu Articolul este partial ok. Faptul ca o companie nu este dispusa sa astepte ca un programator sa devina efficeint intr-un framework nu mi se pare nimic rau. Oricat de bun este un programator tot are nevoie de un timp de acomodare cu un nou mod de lucru si un framework este un nou mod de lucru o alta convetie fata de ce este el obisnuit.

Acum in cazul particular al acestui programator el intra exact zona aceea de aroganta nejustificata asta era comentariul lui:

Next time they say this to me during a face2face interview I will ask for a laptop and begin to write an entire Symfony replacement framework, including unittests, without specific infrastructure adapters.

Stiu ca este o gluma (sper cel putin ca este) dar modul lui de gandire este probabil si unul dintre motivele pentru care un HR bun nu il va angaja.

2 Likes

Cu accea lega care statul oferea o suma de bani parca 50%-60% din salariul noului angajat daca il aduci de pe bancile facultatii cum ramane?

Cinstit nu mai stiu daca acela era un proiect de lege sau chiar a trecut.

Vezi ca State Unite au un sistem majoritar capitalist.

DDD dogma si exact ce ziceam aici:

Desi este un exemplu trivial arata de ce OOP si toate practicile asociate nu sunt ceva formal/matematic, de tipul: daca urmezi tot ce zice Bob, garantat vei ajunge la rezultatul corect - bine, de aici discutia intra puternic in off-topic.

via Intrebare de interviu MYSQL - #17 de anon30058683