Cum sa fac un Server Cloud

Salutare,si sper ca nu gresesc intrebarea. :zipper_mouth_face:
Doresc sa realizez un Cloud Storage cu 10 servere dedicate fizice… Mai pe inteles fiecare servere are 10 TB de stocare. 100 TB Total
si doresc ca sa pot oferi Cloud la clienti sa-si hosteze nu doar imagini,fisiere de lucru,dar si : Architecture
Web/App/Redis/DB
.In acest sens o sa trebuiasca le Virtualizez , si ulterior sa instalez un OS/Software de Cloud ?
Ce-mi recomandati pentru a putea merge pe Cloud ?
PS: Am necesitate doar de ajutor nu si de Critice. Multam

1 Like

Long story, short … te bagi sa musti mai mult decat poti sa mesteci … dar, de dragul conversatiei, hai sa zicem

Educated guess:

  • sunt servere sh/refurbished
  • deci hdd-uri sas 10k (sper! preferabil 15k)
  • nu o sa fie niciodata 100Tb (cca 80% va fi utilizabil)

Ai nevoie in primul rand de networking zdravan
Sper ca serverele alea au macar un minim de 4 porturi ethernet fiecare, bagate in bonding/teaming si infipte la un switch care sa duca foarte multe pachete pe secunda (atentie pachete!)

Dupaia software se face in 2 moduri:

  1. The hard way:

  2. The really hard way:

    • Incerci sa iti faci tu ceva manual minimalist

    • Ai putea sa faci un minim de raid5 pe fiecare server

    • Dupaia instalezi OS si partitionezi bine si faci un iSCSI target pe fiecare si le centralizezi catre un nod master unde faci un server de NFS (bad idea)

    • Sau te gandesti ca nu ai nevoie de atata redundanta

    • Si pur si simplu faci fiecare nod un VM host cu KVM si in felul asta poti oricand sa muti un VM de pe un host pe altul in real-time

    • Sau, unii ar zice ca un full VM e overkill, mai bine te duci “the VPS way”

    • LXC/LXD e dead simple, pana incepi sa il configurezi, si atunci oVirt incepe sa para sexy

    • Iti bagi picioarele si incepi sa cauti un enclosure de NAS la SH, muti in el toate HDD si exporti iSCSI

    • Pui in servere niste SSD-uri pt apps, si montezi iSCSI din NAS, faci LVM-urile … and you’re good to go

Cred* ca am acoperit majoritatea cazurilor

9 Likes

Sarutmana, mai clar de atat e perfect.
Multumesc pentru timpul acordat!

Se naște un nou AWS? :slight_smile:

E complicat și pentru oameni cu experiență. Pentru cei fără e imposibil sau au buget de ceva soluții comerciale la cheie.

Dar poate ești mai ambițios și ai câțiva ani la dispoziție:

Noi am folosit OpenStack la IntoVPS. Din ce am observat e nevoie de 6 luni full time pentru un sysadmin și cu experiență (!) să ajungă să stăpânească OpenStack (că nu vrei doar să îl instalezi pe hardware potrivit și să îl optimizezi, vrei să îl înțelegi ca să poți repara când crapă ceva). Apoi am lucrat 8 ani la Fleio cu o medie de 3-4 oamenii full time. Poți să te uiți la Fleio - rezolvă partea de billing, sign up clienți și are o interfață mai prietenoasă. Dar trebuie sa instalezi și administrezi OpenStack tu, separat.

4 Likes

Ar mai fi de adăugat și Proxmox în lista de opțiuni.

Orice ai alege, trebuie să fie o soluție pe care o înțelegi pe deplin și care are cel mai mult sens pentru tine, ca să poți acționa punctual când crapă ceva.
Deci dacă ai experiență 0, cel mai bine ține chestia asta la nivel de Home Lab pentru o perioadă.

1 Like

Eu am un prieten care are un homelab de genu’

https://remote-lab.net/

Daca trebuie sa intrebi mai bine lasa :smiley:

E incredibil de complicat sa faci ce vrei. In special daca vrei ceva de calitate si ar fi bine sa vrei ceva de calitate fiindca daca pierzi date personale amenzile nu sunt mici.

Poti crea ceva functional cu ceph/glusterFS si kubernetes dar va lua jumatate de an si e ceva distractie.

1 Like

Soluția este GREȘITĂ ca am întrebat? Acest forum este creat pentru a ne ajuta, pentru a cere informații, a se gasi raspunsurile unor întrebari.
Sau mă înșel?

E nevoie de ceva cercetare ca să vezi ce ti-ar convine mai bine, din primul mesaj nu mi se pare că înțelegi ce presupune tot ce nu vezi în spate.

Dacă ziceai că îți trebuie un NAS sau un cloud privat pentru aplicația ta nu ziceam nimic. Dar ca să îți faci tu un cloud pentru găzduire e distracție scumpă și ai foarte mult de învățat. Nu începi cu hardware-ul, începi cu ce le trebuie clienților și abia după alegi hardware.
În mod ideal ai clienți de dinainte, asta contează cel mai mult la virtualizare. Sunt multe soluții și o alegi pe cea mai bună în funcție de ce se va rula pe servere.
Dacă clienții vor Kubernetes o să ai de furcă cu Rancher RKE și OpenShift care îți dictează din start opțiunile.
Dacă clientul vrea Windows o să îți trebuiască VMWare/Parallels pentru virtualizare și dictează arhitectura.
Dacă vrei servere de jocuri cel mai bine le rulezi pe bare metal.
Dacă vrei block storage ca AWS S3 îți trebuie în mod ideal hardware după calcule din documentația soluției alese.

Dacă clientul vrea tot o să fie o mămăligă care necesita foarte multă experiență ca să nu te arzi.

3 Likes

Am inteles, ma impusc :joy:

1 Like

ummm păi d’aia a întrebat omul ??

1 Like

Nu trebuie sa te impusti, dar opinia mea este ca poti face ceva mult mai profitabil cu banii pe 10 servere decat gazduire. De exemplu faci cursuri online legate de subiectele care te intereseaza.

E ca si cum ai zice ca deschizi un restaurant de lux dar nu stii sa faci o omleta.

5 Likes

O soluție mai moderna ar fii TrueNAS Scale. Interfață user-friendly cu suport pentru mașini virtuale prin KVM și suport pentru kubernetes și docker.