Cum se mai promoveaza un sit in ziua de azi?

Mersi de idei.

Da, si eu ma gandeam in special la SEO. De asta si intrebarile initiale cu “inscriere in directoare, DMOZ, etc”.

Asadar, dpdv al SEO: ce se poate imbunatati la acest sit? In principiu, eu consider ca am urmat pana acum numai principii de bun simt (titluri si descrieri corecte, fara abuz de cuvinte cheie, html corect sintactic si semantic, sitemaps).

Numai bine!

@danic chiar dacă articolul este din 2015 cred că lucrurile s-au schimbat destul de puțin

Deci cred că trebuie să te concentrezi asupra SEO off-site

1 Like

Pe lângă direcțiile clasice (la care și io-s cam rusty).

  • Are și variantă în engleză, bank on that, io aș face un pic de research, mi-aș pune eventual niște alerte gen how do i get by train romania|cluj|iasi|constanta|timisoara community|forum|blog travel și le-aș sări în ajutor cu informații utile (cu link de la mine). Așa nu gâdili direct publicul român, da e mai puțin zgomot, o nișă pe care eventul poți să intri/crești mai repede și o să te ajute și cu juice pentru .ro
    Similar, aș targeta și google ads - și pe varianta /en/

  • Și mai important: dacă tot ai informația asta, încearcă să extragi ceva meta, o pagină de stats/infographics cu întârzieri etc. Vezi intarzieri.acceleratul.ro (bonus link) - last time I checked tho nu-și updatase datele cu noul mers al trenurilor (toamna 2016) – tu să nu faci așa :stuck_out_tongue: .
    Caută să extragi ceva ce alții n-au, sau să faci mai bine, și gândește-te ce ai putea să faci newsworthy – să te preia alții pe bune → organic SEO.

  • Also, vezi că există niște comunități de trainspotteri (forumtrenuri.com; railnet.ro; forum.lokomotiv.ro; forum.peundemerg.ro; clubferoviar.ro), întreabă-i ce păreri au / roagă-i să te ajute cu sugestii de augumentare.

7 Likes

offtopic: imi pare rau, am incercat sa ignor, dar nu pot , ma streseaza bara aia rosie (border probabil) care apare la hover pe meniul de sus, muta tot contentul din pagina in jos cu cativa pixeli pe chrome.

I second that!
Am efectuat o prima cautare pentru ca maine intentionez sa ma dau cu placa prin Predeal :slight_smile: (tocmai ce am devenit junkie :D) si voiam sa vad carei firme apartin trenurile mentionate. (CFR, Softrans, Regiotrans?..) - am observat ca pot face acest lucru abia dupa ce dau click pe numarul trenului hyperlinked,… dar ar fi util sa fie trecuta firma si pe prima pagina rezultata in urma cautarii.

Felicitari pt site!
Obs ca e responsive + are si optiune pt engleza… nice!

1 Like

M-a amuzat putin discutia, si haideti ca incerc sa fac putina lumina. Sper doar sa se observe ca, desi gasesti aproape orice informatie online, este mult mai bine sa te invete cineva care stie cum se face promovarea unui site, si ca este important sa urmezi cursuri bune de marketing online de la oameni care cu asta se ocupa, sau daca nu ti le permiti, sa citesti carti despre asta, care sunt la pret de o masa, daca tot s-a chinuit cineva sa le scrie :stuck_out_tongue:

Ok, deci, promovarea unui site. A oricarui site, ca sa fie util oricui va citi acest topic. Stim din Top-uri ca cel al Alexa ca cele mai vizitate site-uri online, si in Romania anume, sunt Google, Facebook, Youtube, Yahoo, Olx… Deci vom stim astfel in mare mereu cam unde sunt oamenii online si unde ar trebui sa ne promovam.

Uneori poti intui de unde ti-ar putea veni vizitatorii cei mai interesati, dar decat sa ghicesti, mai bine verifici cu site-uri ca SimilarWeb, de unde le vin cei mai multi vizitatori site-urilor asemanatoare din domeniu, ca sa stii exact ce fel de promovare ar fi cea mai eficienta.

Cu Alexa pe care il mentionam mai devreme poti analiza si site-urile “competitorilor” pentru a vedea ce cuvinte le aduc in cea mai mare parte trafic pe site, si astfel sa incepi sa pui o baza sigura la lista de expresii pentru care trebuie sa te ridici si tu pe Google.

Mai poti folosi Ubersuggest, Keywordtool.io si sa faci analiza meta tag-urilor competitorilor ca sa dezvolti lista de cuvinte cheie, pe care le analizezi apoi pentru a le face selectia cu Google AdWords Keyword Planner (sau alte unelte care arata exact numarul de cautari lunar pe Google al expresiilor).

Partea aceasta e foarte importanta fiindca poti incepe promovarea si optimizarea site-ului pentru cuvinte care nu iti vor aduce prea mult trafic, si e mai greu sa repari, decat sa te asiguri ca faci totul bine de la inceput. Ce ai facut on-page mai poti repara, dar de exemplu daca ai inceput deja inscrierea in directoare, si ti-ai creat deja link-uri cu cine stie ce anchor text, putine sunt directoarele unde iti mai poti edita ancora.

Adica te ajuta pentru a munci putin si bine.

Cu unelte ca Woorank poti verifica apoi cum stai cu optimizarea on page.

Iar bomboana de pe tort, cu tool-uri ca OSE MOZ poti vedea care sunt link-urile care i-au ajutat pe ceilalti sa ocupe prima pozitie pe Google pentru anumite cuvinte. Deci, chiar nu trebuie sa ghicesti nimic.

In general tipurile de linkuri pe care le vei gasi se impart in trei: 1. usoare: cele interne, cele din social media, cele din directoare, 2. cele la care trebuie muncit un pic: de pe site-uri Q&A, de comunicate de presa, forumuri, bloguri etc si 3. cele pentru care mai si platesti in majoritatea cazurilor, dar care te si ajuta cel mai mult: din advertoriale, campanii, si in general de pe site-uri cu Page Authority mare (el inlocuieste PR-ul de care spuneai).

Mai exista si o sectiune in Open Site Explorer unde poti vedea Top pages ale site-urilor analizate, ca sa stii si ce continut e cel mai link-uit de pe site-urile lor. Poate ai uitat sa adaugi vreo pagina foarte importanta si care ar putea atrage interes si link-uri.

Prezenta si reclamele pe Facebook, Google AdWords, ajuta si la brand awarness si la trafic, care apoi indirect, dar cu siguranta te ajuta si la obtinerea unei pozitii mai bune pe Google. Vei vedea in MOZ daca trebuie sa mergi si spre alte platforme de social media, iar pentru a stii cum sa te promovezi pe ele, de exemplu pe Facebook, poti afla analizand cu tool-uri anume ca Fanpage Karma ce postari au fost cele mai de succes.

Banuiesc ca stiti deja sa setati obiective si tuneluri in Analytics si monitorizati heatmpas si actiunile vizitatorilor pe site cu unelte ca Hotjar, ca sa nu va strice optimizarea si promovarea o rata mare de respingere a site-ului.

Asta e baza cand vorbim de marketingul online, daca ne extindem la marketing in general, gaseste autorii articolelor de prin ziare mari / de la televiziuni, care vorbesc despre problemele CFR-ului si scrie-le un mesaj personalizat, da de ei online, zi-le ce articol ti-a placut si propune-le sa scrie si despre site-ul tau care e super din motivele a, b, c, d…

Chiar si acum unele site-uri pe care le am si care au aparut la televizor in anumite orase prin retelele de televiziune locala primesc cei mai multi vizitatori si useri din orasele respective.

17 Likes

Am dat si peste articolul asta, din arhiva. Good stuff pentru partea tehnica.

4 Likes