Cum stati cu proiectele in aceasta perioada? :)

Să-ți spun drept, au un ToS atât de strict încât mi-e teamă să spun foarte multe ceva. :crazy_face:

Câteva idei din ce am prins la o prezentare la care am fost acum câteva luni:

Cum ajungi toptal-er:

  • Pentru a te înscrie, treci printr-un proces de screening, constând în câteva interviuri de 30-60 minute. Tot procesul ăsta s-a întins pe ~o săptămână. Interviurile sunt video și sunt super relaxate, oamenii au fost super profi fără și n-au lăsat nici măcar o secundă impresia acelor HR-iști cu chestii înfipte în partea dorsală :smiley:
  • Prin urmare, nu există botii specifici freelancer, upwork & co.
  • Există câteva specializări (AI, DevOps, Drupal și încă alte vreo 20). Pentru fiecare trebuie să treci prin procesul de screening specific;
  • poți vedea doar job-urile din specializările la care ai trecut screening-ul;

Despre bani:

  • Poți stabili propriul tarif, dar dacă acesta este prea mic/mare primești recomandarea să-l ajustezi. Recomandarea este doar atât, recomandare. Poți ține cont de ea sau o poți ignora.
  • Nu ai voie să vorbești cu clientul despre bani. Nici cât plătește el, nici cât primești tu, nici nimic.
  • Dacă, din varii motive, Toptal nu primește banii de la client, nu este problema ta. Tu îți primești banii.

Despre proiecte:

  • Au recruiteri care decid dacă ești potrivit pentru client și, dacă e cazul, te recomandă clientului (acesta urmând să te aleagă sau nu);
  • Orice problemă ai la proiect (clientul dispare, face fițe, tu nu mai poți lucra, orice), vorbești cu recruiterul și stabilești cu el ce și cum;
  • Dacă nu aplici la proiecte, te invită recruiterii la proiectele care consideră ei că sunt potrivite pentru skillurile tale;
  • Poți lucra la oră sau full time.

(completez dacă-mi aduc aminte)


Fun fact: am găsit un job în ~o săptămână

11 Likes