Cum tratezi cu un utilizator ce vrea doar rezolvarea unei probleme?

Știi cum am învățat cel mai bine lucruri ce nu le înțelegeam în acel moment? Găseam pe cineva care să-mi explice ce nu înțelegeam.

Și cum NU am învățat niciodată, nimic? Căutând răspunsuri rapide și/sau copy/paste. Ăsta e motivul pentru care nu știu pe de rost sintaxa pentru transform sau translation în CSS: le folosesc, le înțeleg, dar de fiecare dată le-am folosit ori cu copy/paste ori le am într-un snippet.

Confirm. Singura dată când mă simt absolut stăpân pe ceva e când scriu cu mâna mea de la zero.

Chiar dacă mă iau după alte resurse, chiar dacă transcriu 1:1, dacă scriu cu mâna mea, țin minte.

Altfel îmi rămân doar conceptele de bază și ce să caut data viitoare astfel încât să găsesc același răspuns.

Cel în cauză nu are nici măcar această dorință, când noi progratorii face “quick and dirty”, știm exact cum să ne educăm, ne conștientizăm lipsurile.

El însă nu, ba mai are și gura mare cu " rezolv orice problemă ".

Sunt deci două situații diferite.

The evil is in the details.

1 Like

Sunt de acord ca unii oameni au nevoie de solutii rapide. Problema e ca cererea unei astfel de solutii pe un forum nu mi se pare appropriate, pentru ca nu e util comunitatii. Acea solutie ajuta doar persoana cu pricina sa rezolve o problema si doar atat. Ori, o intrebare conceptuala ajuta atat intreaga comunitate cat si pe initiator.

Mai mult, nici flame-ul creat pe tema vrea sa invete/nu vrea sa invete nu mi se pare exagerat de util nimanui.

2 Likes

Si daca nu pe forumuri frecventate de persoane din domeniu, unde sa intrebe? Pana la urma, si StackOverflow este tot un tip de forum. Alt tip de forum, but a forum nevertheless. Atata timp cat a cerut ajutor in categoria potrivita, nu vad de ce i-ati refuza ajutorul.

Daca cererea era formulata “Am nevoie de un mic hack rapid pentru ca maine este deadline-ul si nu mai am timp sa invat chestiile astea pentru ca am si altceva de facut prin cod, dar planuiesc sa invat chestiile astea dupa. Ma puteti ajuta?” si ar fi primit acelasi raspuns, in mod sigur singurul lucru pe care l-as asocia cu devforum.ro este “un forum elitist”, caz in care inteleg de ce persoanele cu mai putina experienta decat voi nu au de gand sa posteze pe forum, ori sa-si faca un cont.

Puteati sa-i raspundeti, acelui utilizator, “uite codul [cod_here] face x lucru(ri) si, cand ai timp, ar trebui sa citesti asta, asta, asta, asta si asta.” Astfel v-ati fi facut o imagine mai profesionala si mai putin elitista decat v-ati facut-o deja.

De acord. Întrebările specifice cu răspunsuri la fel de specifice nu ajută pe absolut nimeni în afară de OP.

Dacă mai iei în considerare și că OP nu vrea să învețe, atunci ajutându-l mai mult contribui la scăderea nivelului întregii branșe. Lucru care se reflectă la salariul tuturor, dar în special afectați sunt juniorii care au învățat pe brânci și o dată ajunși în fața angajatorului ei mai și trebuie să demonstreze că nu sunt ignoranți, în contrast cu OP.

Cu această viziune globală în minte, eu cred că mai mult dăunează ajutarea lui OP.

O abordare à la StackOverflow în această situație ar ajuta.

Avantajul forumului față de StackOverflow sunt micile divagații din care poți afla fără să vrei lucruri noi, discuțiile mai laxe.

Dar de la discuție laxă până la dezavantajele pe care le-am ilustrat mai sus e cale lungă.

Totuși, vrem și calitate?

Sau hai să punem problema altfel: s-a menționat atragerea de noi membri. În ce fel ar beneficia acest forum de pe urma membrilor ignoranți?

De acord.

A te aștepta de la un începător la o atitudine dornică de evoluție nu este elitism, ci profesionalism.

Ceea ce îmi pot eu reproșa e modul formulării mele, dar vezi tu, pe net sunt efectiv mulți cu combinația fatală de prostie + incompetență, iar eu sunt rutinat cu această specie.

Dacă ar fi venit cu o atitudine constructivă, altfel l-aș fi tratat.

Asa cum zice si @flavius, forumul, spre deosebire de stackoverflow, lasa loc de discutii pe o anumita tema. Acum, discutiile pot fi de calitate, din care toti invata, sau discutii in care membrii forumului se transforma intr-o adunatura de rezolvitori de probleme.

Din perspectiva mea, ca biet user, nu e nici vina mea ca problema lui e urgenta si nici datoria mea sa i-o rezolv pana la deadline. Daca raspund cuiva, o fac atunci cand consider ca am ceva de spus care il ajuta atat pe el cat si pe altii care citesc pe termen lung. Mai mult, un astfel de raspuns ma ajuta poate si pe mine (trebuie sa caut ceva referinte care sa-mi susinta spusele, sa aduc argumente, poate imi vine si o idee pe drum). Daca cineva vrea sa-i trantesc o bucata de cod, nu-mi face nicio placere de cele mai multe ori (doar daca se intampla ceva discutii pe marginea ei).

Pe de alta parte, e si vorba de impact. Suntem cu totii de acord ca cei care raspund la intrebari pe un forum incearca sa ajute. Dar fiind timpul fiecaruia (limitat, din pacate) investit gratuit in treaba asta, mi se pare mult mai util sa incercam sa avem un impact cat mai mare. Si iara ajungem la discutii general aplicabile, nu la faptul ca cineva are deadline maine si trebuie ajutat.

1 Like

Am senzatia ca incerci prea mult sa ii impingi spre evolutie pe unii. Intrebarea in sine poate fi acceptata unui incepator care nu a auzit poate de concepte precum normalizarea. Dar cand l-ai intrebat de normalizare, cineva indreptat spre evolutie ar fi stat putin pe ganduri si ar fi intrebat “ce-i aia?”. Ori, din al doilea raspuns era clar ca nu are nici cea mai mica intentie sa faca altceva decat sa-si rezolve problema si rezultatul final era cam evident.

Poate mai util atat pentru el cat si pentru comunitate ar fi fost ceva la modul “problema ta se naste din faptul ca nu ai facut X, care te-ar ajuta cu Y”, poate si o referinta. Asa eu, biet forumist, am ocazia sa aflu ce-i aia normalizarea si cu ce se mananca, chiar daca el poate nu vrea. Daca vrea, discutia va continua. Asa, e o discutie uriasa din care nu prea aflu nici eu mare lucruri, nici el nu a invatat nimic.

3 Likes

Ai dreptate.

Dar fara a o da in “argumente” ad hominem, intrebarile mele inca raman:

  1. cu ce ajuta ignorantii un astfel de forum, care se declara ei insisi ca atare (nu vreau sa invat nimic, vreau sa imi rezolvati problema)?
  2. vrem un forum pentru formarea profesionistilor, sau ce fel de forum vrem?

Eu înțeleg ce zice @Paul92 (și unde am greșit): dacă vii cu explicații pentru o persoană ce caută doar un răspuns, chiar dacă nu îl ajuți cu explicații pe respectivul, se vor găsi alții să prindă și să digere informația respectivă.

Poate că în situații de genul ăsta nu ar trebui să vedem totul ca niște discuții 1:1…

1 Like

Daca am timp si dispozitia necesara incerc sa rezolv in limitele cunostintelor problemele postate, chiar daca nu le fac publice ori nu ajung la un rezultat.
Nu fac asta cu intrebarile de pe StackOverflow pentru ca acolo sunt prea multe…:smiley:

Tu mi-ai inteles intrebarea pe care ai citat-o, si te dai pe tine drept exemplu de “ignorant” si in ce mod ajuti?

Nu inteleg exact ce vrei sa spui. Sunt ignorant ca nu reusesc intotdeauna sa rezolv problemele?

Ignoranta se manifesta sub mai multe forme sa stii. Inclusiv caracterizarea si etichetarea in stanga si dreapta persoane pe care nu le cunosti pe niste fapte de care nu ai niciun fel de informatie.

1 Like

Nu ai cum să înțelegi ce spun, pentru că nu spun, ci întreb.

Există ignoranță ținută sub control și ignoranță necontrolată. Eu de exemplu îmi țin ignoranța sub control, nu mă domină, pot prelua oricând controlul asupra ei.

Nu văd în ce mod un utilizator dominat de ignoranță poate ajuta un forum care se vrea de specialiști, utilizator care vine aici și spune din capul locului “eu nu vreau să înțeleg nimic, dar îți rezolv orice problemă”.

Nu-ti tii nicio ignoranta sub control si folosesti gresit termenul. Ignorant esti cand ignori fapte si te rezumi la prejudecati. Ignorant esti cand spui ca nu exista rezolvare la problema nu cand esti incompetent ori astepti de la altcineva sa-ti rezolve problema.

Si iti mai dau inca o data raspunsul. Asa numitii de tine “ignoranti” ai acestui forum ma ajuta pe mine pentru ca in momentul in care posteaza o problema incerc sa vad daca stiu sa o rezolv, in cazul in care nu stiu incerc sa o rezolv.

Ok, înțeleg.

Deci cum înveți mai eficient și mai de viitor, învățând fix soluția la această problemă (“cum să extrag penultimul link”) sau învățând la modul general XPath?

Sau altfel zis: ce te ajută pe tine mai mult să evoluezi, replica lui de genul “o să mai procesez o dată array-ul cu explode și nu voi folosi XPath cum zice flavius” sau sfatul meu cu XPath?

Adică concret: dă quote la toate părțile din acea discuție care te ajută pe tine să evoluezi. Toate.

Inteleg ce vreti sa spuneti, dar nu va faceti intelesi unul altuia. Din punctul meu de vedere, opiniile voastre, in cazul de fata, sunt destul de similare incat sa coincida, după o ieşeală la bere.

Exceptand partea cu ignoranta. Dupa parerea mea, sunt persoane care stiu ca sunt ignorante si nu fac nimic sa fie mai putin ignorante, persoane care stiu ca sunt ignorante si incearca sa fie mai putin ignorante si persoane care nu stiu ca sunt ignorante. Nu exista persoane care sa nu fie ignorante, to a degree.

Bineînțeles că toți suntem ignoranți.

Dar unui sunt ignoranți by choice.

Alegerea de a fi sau nu ignorant este irelevanta, atata timp cat nu actionezi ca si cum nu ai fi ignorant (char daca nu esti ignorant).

Ontopic: Nivelul de ignoranta “by choice”, cum ii spune @flavius, este, de obicei (si pe buna dreptate, caci seamana foarte mult), corelat cu alegerea de a fi ignorant si a actiona ca si cum nu ai fi ignorant.

1 Like