Cumparare domeniu si host

Salutare!

Sunt pasionat de fotografie si anul acesta vreau sa investesc mult timp pentru a deveni o modalitate de a castiga din pasiunea mea.
In prezent am un site gratuit pe wordpress, dar din cauza limitarilor si a reclamelor, am decis sa renunt la varianta gratuita de la ei. Neavând experienta cu un site, in acest punct au aparut foarte multe nelamuriri.
Nu stiu care este cea mai buna metoda pentru a imi inregistra domeniu (de la ce firma sa cumpar domeniul), la ce firma sa cumpar host, ar fi diferente dintre .ro si .com? Pot plati si direct la wordpress pentru un domeniu, precum si host, dar ma gândesc ca poate sunt alternative mai bune la noi in tara.
Am vazut cam ce firme de la noi sunt recomandate pentru host, dar nu am nici cea mai mica idee ce reprezinta jumatate din ceea ce se ofera in pachetele de host. Nu stiu ce anume ar trebui sa caut pentru un site de prezentare de fotografii. Am nevoie de host cu SSD sau fara? Cam de cat spatiu am nevoie pentru un astfel de site? Conteaza traficul necontorizat sau nu?

Va multumesc anticipat pentru ajutor, dar si pentru timpul acordat citirii acestui post.

MX Host are planuri de WordPress, de la ~7€/lună. Dar (cred că) va trebui să te ocupi tu de actualizări și alte chestii legate de mentenanță.

Dacă acum e pe wordpress.com, eu îți recomand să le plătești lor 4€/lună, să scapi de toate bătăile de cap: migrare, mentenanță etc (evident, cu condiția să accepți limitările lor):

4 Likes

Parerea mea e ca daca vrei ceva simplu doar de a-ti arata un portofliu pentru poze, nu cred ca se merita sa cumperi hosting. Tu vrei practic un site static simplu cu poze.
Vezi de exemplu https://pages.github.com/
Pozele in sine daca sunt multe si unele mari, le poti gazdui si in alta parte (google drive, etc.), si in site-ul tau pui doar link-uri.

4 Likes

Daca ai access internet de la rdslink, iti ofera gratuit DDNS, poti sa faci hosting pe un calculator propriu, cu adresa “ce_nume_am_chef.go.ro” cu conditia ca “ce_nume_am_chef” sa nu fie deja rezervat de altcineva. Asa am facut cu blog-ul, merge ok. Doar ca domeniul ro nu-ti ofera expunere ca un domeniu .com.

Tot cu hosting furnizat de catre tine si ddns, merge cu ddns din alta parte. Poate fi folosit gratuit de la unii furnizori de routere.

1 Like

eu nu as recomanda hosting pe un calc din lan-ul de acasa. decat daca poate te pricepi la securitate :skull_and_crossbones:

3 Likes

Nu pe router, pe un calculator :slight_smile: Am mentionat routerul doar pentru ddns. Da, n-ar strica sa se priceapa un pic. Daca nu, poate sa roage pe cineva sa-i configureze un LAMP cu wordpress si sa il securizeze suficient.

1 Like

In “epoca” asta nu mai merge vrăjeala cu “securizarea suficientă”. Din secunda în care ai expus un server în internet eşti scanat şi atacat din toate părţile lumii, trebuie sa stai cu ochii pe server ca pe butelie :slight_smile:

6 Likes

am corectat :smiley:

Sa fim seriosi, nu e chiar asa de grava situatia, omul vrea niste poze pe site. Daca nu le tine numai acolo, nu e mare filosofie. Cu o configurare buna, trebuie doar sa-si faca update-uri sistematic.

Păi dacă vorbeam de un site static care sa servească doar poze, nu era aşa mare problemă, un update regulat al sistemului de operare probabil ar fi suficient. Dar colegu’ vrea wordpress… Trebuie updatat şi ăsta permanent, să ai grijă să nu instalezi orice plugin îţi trece prin cap, să ai grijă să updatezi şi pluginurile, să le scoţi pe alea care sunt abandonate de autori etc.

E multă bătaie de cap pe termen lung…

1 Like

Ce wordpress, pune un bootstrap special conceput pentru poze, cu un mic script in php care sa iti itereze pozele si ai rezolvat problema.Nu-ti ramane decat sa faci upload prin ftp, sftp, scp, ftps, formular upload in server in php, etc la poze intr-un director din webroot special dedicat pozelor. Eu fac upload in webroot prin torrent :)). Eu am cateva website-uri de genul gazduite pe serverul meu intr-un debian VPS de la digitalocean de vreo 3 ani si n-am avut nici cel mai mic incident de securitate pana acum. Ultimul downtime a fost din cauza mea ca am facut teste direct pe serverul in productie, modificand nste valori prin fstab. (apache+php+postfix+dovecot pt mail server) Ce-i drept mai arunc un ochi din cand in cand, de regula cand n-am ce face, prin consola, dar de regula am automatizat totul din bash si cron dar mai am si un mic fail2ban pe acolo. Oricum daca cineva incearca ceva e mancat de viu de server…ban for life! :)) Daca stii ce trebuie sa faci nu o sa ai probleme in privinta securitatii. Oricum nu esti google sau alt mastodont sa fii target-tul atacurilor zero-day on daily basis! Eventual mai primesti un DDOS de la vreun pustan care a descoperit internetul…din cand in cand.

Din ce a descris el, deja are ceva experienta cu wordpress. Bineinteles ca nu e nevoie de wordpress, posibilitatile sunt nenumarate. Alegerea e a lui.

De fapt doar doream sa-i spun ca poate sa faca singur hosting, nu e nevoie sa plateasca, nu e atat de relevant ca foloseste wordpress sau altceva.

1 Like

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri.
Pe langa lipsa mea de experianta cu un site, precizez ca nu am experienta nici cu orice alta chestie ce tine de recomandarile primite de la voi, ex: DDNS, host pe propriul calculator, de securitate nici nu mai spun, bootstrap, scripturi sau php.
Am intr-adevar experienta cu wordpress si sunt deja familiarizat cu meniul lor.
In acest moment, site-ul meu este impropriu denumit site, pentru ca el este in lucru (am sters ce am avut pana acum, iar in momentul de fata nu m-am ocupat de el tocmai pentru ca vreau sa scap de reclamele celor de la Wordpress). Din acest motiv, nu am ce anume sa migrez. Cautam un host care sa suporte Wordpress (doar pentru ca il cunosc cat de cat) si sa incep sa refac site-ul de la zero.
Internet am chiar de la RDS, asa ca voi incerca sa aflu mai multe despre varianta cu DDNS, cu toate ca as prefera sa nu implic calculatorul personal (nestiind ce inseamna sa fac host, e normal sa am retineri).

Nu stiu cum ar functiona SEO in cazul hostarii pe propriul calculator. Diferente intre .ro si .com ar fi? Ma refer din punct de vedere al SEO.

Nu se merita sa gazduiesti ceva pe propriul calculator , nu iesi mai ieftin decat ai iesi cu un pachet de găzduire shared.Daca nu vrei sa investești în asta îți ofer un cont de găzduire pe cpanel cu wordpress pt început

Eu nu mi-as bate capul cu gazduirea pe propriul calculator.
Am pus in urma cu cativa ani un wordpress la mxhost, aveau un plan de 1euro pe luna, platesc aproximativ 35lei pe semestru. Singura problema, pe care acum o vad, este ca avea ip dedicat cand l-am luat, acum nu mai are :smiley:
Am folosit si chroot, si easyhost, nu prea poti sa dai gres cu unii cunoscuti.

Ar trebui sa alegi in functie de ce planuri ai. Va deveni mai mult de un site de prezentare, cate poze si ce calitate, unde le vei gazdui…etc.
Ideal ar fi sa nu fie shared(desi pentru tine este mai greu tinand cont ca nu te descurci cu un VPS), sa aiba ip dedicat, php7.

1 Like

Eu am un calculator dedicat pentru blog (ceva destul de ieftin, cu consum mic si volum mic, cu un procesor cu TDP mic, 35W max, in carcasa ITX), nu e indicat sa folosesti pentru hosting calculatorul pe care il folosesti la altceva (cu mici exceptii). Nici sa tii fotografiile doar acolo.

Probabil ca daca nu te pricepi la administrare linux, web server, etc, ar fi bine sa nu faci tu hosting.

Diferenta dintre .ro si .com e foarte mare (inclusiv la pret :slight_smile: ) dpdv SEO. Acum imi pare rau ca nu am luat macar un domeniu .eu, dar asta este. Deocamdata sta asa.

Si eu as prefera sa nu imi bat capul cu propriul calculator…
As putea sa le dau si un mail celor de la mxhost si sa vad cat ar costa varianta cu ip dedicat, chiar daca nu imi dau seama care ar fi diferentele dintre unul dedicat si unul shared. (la mxhost ar fi diferenta de 3 EUR pentru varianta cu ip dedicat, bineinteles cu un spatiu de stocare de 3 ori mai mare decat cea mai ieftina varianta de la ei)
Imi poate spune cineva de ce este mai ieftin sa cumpar domeniul de la un site care ofera host, decat direct de la rotld?

@VIG incearca ceva gen wix (care au template-uri foarte frumoase pe partea de photo) sau squarespace (din nou cu template-uri photo).

Preturi sunt in jur de 10 EUR / luna. Mie mi se pare o oferta mult mai buna decat wordpress.org, din cauza ca au ceva specific pentru fotografi. Iar solutii self hosted sau custom built sunt prea out there.

Tu ai nevoie de o solutie simpla, care sa arate bine si sa te lase sa incarci poze din portofoliu + sa mai postezi pe blog din cate am inteles.

Ai urmatoarele variante care te scapa de problema setup-ului:

  1. Squarespace
  2. Adobe Portfolio - la care ai acces daca platesti deja pachetul de Lightroom + Photoshop (10 euro/luna) de la ei.

Varianta mai ieftina ar fi sa-ti cumperi hosting, sa setezi prin cPanel Wordpress-ul si apoi sa cauti tema aia perfecta, sa o configurezi si intr-un final sa ai blog.

Domeniu oricum o sa-ti cumperi ca sa pari profi:

  1. Domeniu RO.
  2. Domeniu .com, .eu, .net - Namecheap sau GoDaddy.

Companiile de hosting prefera sa cumperi domeniul de la ele, pentru ca domeniul ramane inregistrat pe contul lor, ei iti cumpara defapt domeniul. Daca tu maine poimaine vrei sa treci pe alt hosting si sa muti si inregistrarea domeniului, o sa perceapa o taxa care costa cat un domeniu .com. Desigur poti sa lasi domeniul inregistrat la ei si sa modifici DNS-urile (adica le spui, ok, va las domeniul, dar el acum se va lega de noul meu hosting, nu de al vostru - pentru asta nu e nici o taxa din cate stiu eu, depinde la fiecare).

Nu merita toata bataia de cap cu wordpress ca sa faci economie la hosting. Tocmai de asta au aparut si solutiile de mai sus. O sa regreti instant economia facuta cu hostingul cand o sa stai cu 20 de taburi deschise pe google ca sa repari nu stiu ce problema mica la care tu nu te pricepi.

Totusi, fiind fotograf, cred ca optiunea cea mai buna pentru tine este cea cu Adobe Portfolio.

3 Likes

In momentul de fata nu castig atat de bine din fotografie incat sa pot plati pentru pachetul Adobe, asa ca 10-12 EUR pe luna este destul de multisor (si la cum evolueaza cursul EUR la noi, cine stie unde va ajunge ca valoare).

Voi cumpara cu siguranta domeniul (cu mine proprietar) si tinand cont de faptul ca sunt la inceput, mi se pare ca cea mai ok varianta in acest moment este sa apelez la un host. Pe parcurs, in functie de cum va evolua afacerea, voi decide daca este nevoie de o schimbare sau nu.

Ma bucura foarte mult faptul ca am gasit pe acest forum oameni dispusi sa ma ajute cu un sfat, asa ca va multumesc inca o data pentru ajutor.

2 Likes