Cumparare domeniu si host

Fiind la inceput de drum, eu in locul tau n-as da bani de hosting, nu se merita, pentru ce ai tu nevoie, astazi exista optiuni gratis.
Si tot pentru ca esti la inceput de drum, eu nu as da bani nici pentru domeniu :slight_smile: , exista optiuni in care apare numele tau. La urma urmei nimeni nu-ti mai tasteaza in ziua de azi numele, totul se transmite electronic, deci e doar un click sau tap.

imi aduc aminte acum multi ani am avut hosting la webfactor. Dupa un timp, timp in care oricum site-ul meu avea trafic zero :smiley: , am descoperit ca site-ul era jos mai tot timpul. Am facut ticket-uri la suport, explicatia: nu se stie de ce. Da fuq!? Deci pretul mic care-l plateam si care mi se parea foarte ieftin, era de fapt super scump.

Stii care e dezavantajul la variantele gratuite? Reclamele! Nu suport sa intru pe un site sa caut anumite informatii si sa fiu bombarbadat de reclame la fiecare pas. Si tocmai de aceea am ajuns la varianta cu host.
25-30 lei pe luna pentru host, mi se pare rezonabil…nu ma imbogatesc dar nici nu saracesc.

3 Likes

Eu nu ma gandesc la variantele unde ai reclame. una ti-am dat-o mai sus, github pages

Eu am un blog unde mai postez si fotografii. Blog-ul este pe un vps de la amazon unde am instalat Wordpress. Pt partea de poze folosesc S3. Imi permite sa fac foldere, sa setez drepturi si altele

La 4 euro pe luna de la Wordpress ai domeniu si scapi de reclame. De ce nu e buna varianta asta?

1 Like

De la Wordpress puteam cumpara domeniu.com, iar eu voiam .ro. Domeniul deja l-am cumparat, asa ca in momentul de fata doar hostul trebuie sa il gasesc.

daca vrei ieftin iti pot recomanda mioritichost.com ai pachete incepand de la 0.99E pe luna

Pai e simplu, poti sa pui DNS-urile la domeniul RO catre wordpress-ul actual dupa un upgrade de 4 euro/luna.

Dacă aș fi în situația Ta, m-aș feri de hosting propriu și wordpress. Poți economisi ceva bani, dar ai foarte mult de setat și securizat. - Așa ceva este mai mult pentru cei pasionați și cei ce au experiență.

Cel mai important lucru la care urmează să te concentrezi este să prezenți pozele într-o lumină corespunzătoare de exemplu în Galerii, Slider, cu ceva efecte Parallax, Ken Burns. Ar fi bine în genere să poți să faci singur un design mai special pentru site. Și apoi să faci o promovare bună cu SEO, cu minimum bătaie de cap la chestiile tehnice și la un preț bun.

Eu ți-aș propune să faci asta într-un program bun de genul Drag and Drop, de exemplu în WebWave.

O copie de rezervă a pozelor, de exemplu pe Google Drive, tot nu ar încurca - conținutul este cel mai important :wink:

1 Like

Salut, vezi ca ai si optiunea “tunnel”, adica sa arati direct din calculatorul tau un proiect, simuland oarecum hosting-ul. Investeste in tine, portofoliul e asa… relativ.

Buna,
pentru un site modest puteti incerca pachetul gratuit de la noi https://dedicatserver.ro

1 Like

Salut. Am si eu aceeași problema. Am cumpărat domeniu pe rotld si m am blocat cu site ul… As vrea tot prin wordpress ca mi se pare rezonabil la 4 euro pe luna. Poti sa mi explici te rog frumos mai ca la un bunic unde trebuie sa intru n meniul de la rotld ca sa bag datele wordpress ului si ce anume trebuie sa scriu? Ms mult

1 Like

In RoTLD trebuie sa cauti unde sa pui nameserverele daca deja ai facut tot ce era de facut in panoul WordPress:

ns1.wordpress.com
ns2.wordpress.com
ns3.wordpress.com

1 Like