Cunoscatori de drupal

Salutare. Avem pe aici cunoscatori de drupal 7/8? As avea nevoie de cateva sfaturi :slight_smile:

Cred că ar trebui să spui ce probleme ai, poate se găsește vreun binevoitor :slight_smile:

Am inceput sa imi bag nasul in drupal si nu prea inteleg cum pot folosi custom html pentru fiecare block in parte. Documentatia este ok dar nu prea m-a ajutat, iar pe google resursele pentru drupal sunt cam limitate

Uhm… adica? Ce anume nu intelegi?

spune-ne ce vrei să faci? care sa fie rezultatul final

Vreau sa creez o tema Drupal, am html-ul pregătit doar ca îmi cam da cu minus :)) de exemplu: am pe pagina home un bloc “block1”, nu prea am înțeles cum sa adaug un cert html strict acelui block

Ar trebui sa intelegi terminologia Drupal, in primul rand. Iar variabilele pentru templating blocks sunt diferite pentru Drupal 7 (PHP) si Drupal 8 (TWIG). Orice block se poate personaliza. Pentru Drupal 7 iti recomand sa cauti “Taming the beast”, era undeva pe Vimeo, creat de un developer nordic (suedez, parca), iar pentru Drupal 8 sunt pe Youtube o gramada.
“templating blocks in Drupal” trebuie sa cauti pe Youtube. Cu siguranta nu ai intrebat bine. Pot fi views blocks, core blocks, templating blocks (acelea pe care le creezi in GUI).

2 Likes