Curs Arduino în limba română

Am descoperit cursul ăsta azi:

Cursul este gandit pentru incepatorii care nu au mai folosit niciodata platforma Arduino. Prima lectie descrie modul de instalare al Arduino, si introduce cel mai simplu proiect cu Arduino, aprinderea unui led. Urmatoarele lectii acopera modul de conectare si utilizare pentru o serie larga de componente din ecosistemul Arduino precum si proiecte realizate cu aceste componente.

Habar n-am cât de bun e, habar n-am cât de mult va fi disponibil, dar pare promițător.

V-ați jucat cu Arduino? Dacă da, ce proiecte interesante ați realizat?

4 Likes

cred că și @adavidoaiei a mai postat ceva resurse asemănătoare. E mișto jucăria, eu mi-am prezentat o parte din jucării Home made gizmos.

Mai am un proiect de terminat dar vreau să folosesc un chip Atmega328P pe o plăcuță creată de mine, dar asta e deja altă mâncare de pește.

Am fost eu acum cativa ani la cursul asta. E interesant. Mi-a placut. Te joci cu placa si niste senzori, inveti limbajul.
Dragut.

Am facut un sistem de control al umidității. Era proiectul la un curs de la facultate.
:smiley:

1 Like

Cu tot cu … irigatie periodica? :stuck_out_tongue: daca ai postat pe undeva cod sau un demo as vrea sa vad , imi poti lasa un Pm, Mersi!

Nu chiar atat de avansat. !


Sunt 2 foldere: Arduino-codul care rulează pe Arduino, iar in GUI o simpla interfața grafica in care poți vedea umiditatea din sol si sa dai o noua valoare umiditatii.

PS: a nu se considera reclama la contul de Github personal :smiley:
PPS: initial vroiam sa il fac mai complicat, dar am fost tras in jos datorita cunoștințelor mele cat de cat limitate de electronica

Pt recreearea proiectului este nevoie de:
-un arduino
-un senzor de umiditate(cu doua piciorușe pe care le pui in pământ)
-o dioda(pt protectia placii arduino)
-o pompita(gaseti la robofun una)
-un tranzistor TIP120(Darlington)
-o rezistenta
-un furtun(pt pompa, poti sa iei de la farmacie un perfuzor si folosesti doar furtunul)

Voi edita acest post cand voi gasi schema electrica

3 Likes