Cursuri Azimut Vision

A facut cineva cursuri de la Azimut Vision ?
se merita? zic ei ca au cursuri acreditate.
personal nu prea am incredere, sunt instructori cu 1-2 ani de experienta…
eventual o recomandare pt un curs acreditat fie frontend fie backend developer ?

Salut. Sa nu te atingi de Azimut Vision. Am facut eu greseala si m-am bagat la un curs de C# si .NET insa nu s-a studiat asa ceva. Tipul care tine cursul nu se pricepe la training-uri, nu poate tine un discurs coerent, bate campii iar nivelul de limba engleza e la WC.
M-am prins cat de cat repede ca nu au nicio treaba cu C# si m-am retras insa tot am pierdut ceva bani.
Acum umblu cu reclamatii pe la toate institutiile posibil ca sa incerc sa stopez macar cursul asta.
Avand in vedere ca un curs e dubios, nu ti-as recomanda sa te uiti la nicio oferta de la ei!

1 Like

la ce ajută că e un curs acreditat sau nu?
Mai bine caută cursuri print-o platformă online, ia niște cărți și studiază.

Uite cîteva cursuri cu recenzii bune de la udemy:


https://www.udemy.com/better-web-development-pro-techniques-for-success/

1 Like

Cu ce te ajuta acreditarea respectiva?

1 Like

E destul sa te uiti la poze si-ti dai seama ca nu ofera niste conditii decente de curs.

Iar experienta trainerilor este o gluma proasta, oameni cu 1-2 ani de experienta sa tina cursuri care costa bani aia …

Interesant ca la toti vedem trecut doar prenumele, nici un profil de LinkedIn sau ceva care sa le sustina expertiza …

Daca tot suntem in deficit de programatori, bine ca avem traineri :face_vomiting:

1 Like

Cred ca o certificare Microsoft ar fi buna pentru C#, la fel de exemplu daca vrei retele de calculatoare apelezi la certificare CISCO, sunt certificari recunoscute international, sunt un pic mai greu de luat de exemplu am vazut ca si Linkedin a bagat teste pentru skill-urile pe care le pui, sunt 15 intrebari in jumate de ora, eu am luat C#, NodeJS, JSON, CSS si am picat MongoDB desi credeam ca stiu dar nu am mai lucrat demult cu el, testele sunt pentru putine skill-uri dar e o platforma in crestere la care se dezvolta constant.

pentru PFA. nu am studii superioare :slight_smile:

pt diploma :slight_smile:

Nu recomand Azimut Vision.
Sunt EXTREM de neprofesionisti, nu ofera conditii absolut deloc, nu au conexiune la internet ceea ce face imposibila desfasurarea cursurilor pt care se plateste in avans. Adela - tipa care incaseaza banii, altceva nu e capabila - este putin sarita, are un vocabular de mahala si este de o nesimtire iesita din comun.
Sunt foarte multe alte alte firme care ofera aceleasi cursuri, mergeti oriunde in alta parte sau faceti online, la Azimut Vision chiar nu se merita. Suntem o intreaga grupa care regreta banii si timpul pierdut, Azimut Vision a fost o gluma proasta!

2 Likes
  1. Am verificat si nu avem nicio cursanta cu numele Karina. “Karina” este un cont fals.
  2. Toate acuzatiile enumerate sunt profund nefondate.
  3. Un sondaj facut printre cursantii la momentul respectiv nu sustine niciunul dintre aspectele aduse in discutie de contul fals “Karina”.
  4. Din cei peste 3000 de cursanti avuti pana acum au existat doar 2 plangeri la OPC, respectiv la comisia de autorizare, ambele fiind solutionate nefavorabil pentru cei doi reclamanti (cu rezolutia de plangere nefondata).
  5. Azimut Vision a inceput ca o scoala de IT animata de cele mai bune intentii de a ridica nivelul profesional al cursantilor pentru a-i face eligibili in noile meserii din sectorul IT. Acesta a fost intotdeauna scopul nostru si ni l-am atins intr-o masura covarsitoare.
  6. Am avut, avem si vom avea intotdeauna un inalt nivel profesional si o preocupare pentru calitate si competenta.

sunt aproape sigur ca Karina e doar un nickname :slight_smile:

2 Likes

tmp-zz-4f32redcr2

daca toate acuzatiile sunt nefondate…
cum ramane cu remarca despre increderea in echipa si ce poate livra ea?
cine e alexandru si de ce nu are facultate?
cine e george si de ce nu e formator?
ce inseamna experiente in it? jocuri in reteaua de cartier si la internet cafe-ul de la colt?
dar facultate ce inseamna? e relevanta in vr’un fel pentru curs?

ps. nu e un subiect pe care mi-l doresc pe forum, dar inteleg ca poate fi de interes pentru unii colegi.
si daca tot ne-am apucat de el… poate ar fi bine sa il lamurim.

3 Likes
  1. Prezentarea fiecarui trainer a fost facuta atunci cand am inceput colaborarea.
  2. Alexandru a absolvit un curs la noi , s-a angajat in domeniu si ulterior am inceput sa colaboram cu el pentru laboratoare. Cum e trecut si pe site, este asistent preparator, nu preda, ci participa impreuna cu instructorul la laboratoare si ajuta cursantii cand au intrebari/nelamuriri la exercitii. In prezent lucreaza in IT de mai bine de 2 si jumatate. Alexandru este un caz de succes.
  3. George este absolvent al sectiei de informatica si avea 4 ani de experienta cand am inceput sa colaboram cu el. S-a acreditat ca si formator, a fost promovat intr-o pozitie de conducere si acum are 6 ani de experienta in IT. La majoritatea seriilor de curs la care a predat au existat cursanti care s-au angajat inca din timpul cursului. Este un trainer foarte apreciat.
  4. Vom face un update cat de curand astfel incat prezentarea fiecarui trainer sa fie cat mai completa si la zi.

Un portofoliu al trainerilor ? Sau sunt doar teoreticieni ?

Despre cursurile celor de la AzimutVision din Brasov ce parere aveti ?
Vreau sa fac cursul de Web Developer la ei si acum sunt putin pe ganduri cu ce scrie mai sus.